Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wybór napędu do bramy skrzydłowej

W bramach automatycznych kluczowy jest dobór odpowiedniego napędu. Podobnie jest w przypadku bramy skrzydłowej. Ma to znaczenie dla późniejszego działania bramy oraz dla bezpieczeństwa osób, które z niej korzystają. Bezbłędnie dobrana automatyka wpływa na bezpieczeństwo użytkowania bramy oraz na bezpieczeństwo posesji. Artykuł daje wyznaczniki, jakimi warto kierować się przy wyborze napędu do bramy skrzydłowej.

Wybór napędu do bramy skrzydłowej
Wybór napędu do bramy skrzydłowej
Fot. shutterstock

Brama skrzydłowa: charakterystyka

Bramy skrzydłowe najczęściej występują pod postacią bram dwuskrzydłowych. Tego typu bramę można zamontować tam, gdzie znajduje się wystarczająca powierzchnia, umożliwiająca swobodne otwieranie się skrzydeł. W bramach skrzydłowych to furtka odpowiada za wejście na posesję. Bramy dwuskrzydłowe mają bardzo solidną konstrukcję. Przymocowana jest ona do systemów słupów stalowych bądź murowanych przy pomocy płytek montażowych. Skrzydła w bramie dwuskrzydłowej poruszają się za pomocą zawiasów, znajdujących się w osi bramy. Wypełnieniem w bramach skrzydłowych są kształtowniki stalowe lub pręty. Podział skrzydeł jest symetryczny. W bramach skrzydłowych z napędem funkcję blokującą spełnia napęd. Prosta i bezawaryjna konstrukcja bram jednoskrzydłowych lub dwuskrzydłowych pozwala na ich całkowitą automatyzację.

Wybór napędu do bramy skrzydłowej
Wybór napędu do bramy skrzydłowej
Fot. shutterstock

Czym się kierować dobierając napęd?

Dobierając napęd do bramy skrzydłowej doświadczeni monterzy sugerują się następującymi wyznacznikami: długość skrzydła bramy, ciężar skrzydła bramy, intensywność użytkowania bramy oraz osadzenie zawiasu względem położenia słupka. Najłatwiejszym zmierzyć jest długość skrzydła bramy. Każdy siłownik ma podaną w karcie katalogowej maksymalną długość skrzydła, jaką jest w stanie obsłużyć. Natomiast, uwagę należy zwrócić na rodzaj wypełnienia konstrukcji skrzydła. W bramach skrzydłowych są one zabudowane blachą, podatną na podmuchy wiatru. Wówczas cała siła przenoszona jest bezpośrednio na korpus siłownika. Dlatego należy wybrać siłownik o większej mocy. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż elektrozamka, utrzymującego skrzydło bramy w pozycji zamknięcia. O ile więc centrala siłownika posiada wejście na elektrozamek to instalacja powinna przebiegać bezproblemowo.

Wybór napędu do bramy skrzydłowej
Wybór napędu do bramy skrzydłowej
Fot. shutterstock

Następnym, branym pod uwagę wyznacznikiem jest ciężar skrzydła bramy. Warto w tym celu zapoznać się z informacjami, jakie zamieszcza producent. W każdej instrukcji do bram pochodzących od wiodących na rynku producentów podany jest maksymalny ciężar jednego skrzydła. Taka informacja jest wysoce przydatna, ze względu na to, że specjaliści nie polecają wybierać siłowników pracujących na granicy możliwości bramy. Przyjmuje się, że bezpieczny zapas powinien wynosić około 25%, co jednocześnie przedłuża okres przydatności w elementach przekładni siłownika.

Wybór napędu do bramy skrzydłowej
Wybór napędu do bramy skrzydłowej
Fot. shutterstock

Podczas wyboru napędu do bramy skrzydłowej kolejnym ważnym elementem jest intensywność użytkowania bramy. Producenci najczęściej dzielą siłowniki pod względem możliwości pracy przydomowej oraz pracy intensywnej. Praca intensywna określana jest jako praca większa niż 50 cykli na dobę (biorąc równocześnie pod uwagę otwarcie i zamknięcie bramy). W zastosowaniach przemysłowych lub we wspólnotach mieszkaniowych wybiera się siłowniki na napięciu 24 V. ponieważ ich elementy składowe wytrzymują nawet bardzo duże obciążenia. Dla warunków domowych, o zmniejszonej liczbie cykli na dobę wybiera się siłowniki o mniejszym napięciu.

Ostatni z wymienionych czynników to osadzenie zawiasu względem krawędzi słupka.
Ten parametr mogą dokładnie ocenić monterzy, opierając się na danych technicznychzwiązanych z montażem siłownika na bramie skrzydłowej.

Kwestia nadrzędna: profesjonalny montaż automatyki

Jeśli chcemy, aby napęd dobrany do bramy skrzydłowej działał perfekcyjnie, to bezwzględnie musimy sugerować się wskaźnikami podanymi powyżej. Jednocześnie, należy także pamiętać o tym, żeby instalacją centrali sterującej oraz zamontowaniem siłowników zajęli się profesjonalni monterzy. To oni orientują się w danych technicznych, jakie są kluczowe. Prawidłowe działanie bramy skrzydłowej to gwarancja codziennego komfortu.

Wybór napędu do bramy skrzydłowej
Wybór napędu do bramy skrzydłowej
Fot. shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Wybór napędu do bramy skrzydłowej