Zrób to sam: ozdobne segregatory

Te prosto ze sklepu zwykle nie grzeszą urodą. Tymczasem - segregatory (mowa o tych, które fachowo nazywa się kartonowymi pojemnikami ściętymi), wcale nie muszą być szare, mogą stać się prawdziwą ozdobą półki.
1

Zrób to sam: ozdobne segregatory - materiały i narzędzia

Materiały i narzędzia: pudełko np. po płatkach śniadaniowych, sztywne papiery ozdobne, klej, pędzel, nożyczki, flamaster, linijka, ołówek. Dodatkowo mogą się przydać małe nożyczki z ostrym końcem, nakrętka, spinacze, metalowe tabliczki, nożyk do tapet.

2

Zrób to sam: ozdobne segregatory - krok 1

Wysokość dłuższego grzbietu pudełka możemy zachować, możemy też ją zmniejszyć, dopasowując rozmiar np. do czasopism. Wysokość krótszego grzbietu ustalamy według uznania.

Odcinamy karton na krótszym grzbiecie do ustalonego punktu wzdłuż krawędzi pudełka. Za pomocą flamastra i linijki rysujemy ukośną linię między wierzchołkami obu grzbietów. Odcinamy trójkątny kawałek i podobnie postępujemy z drugim bokiem.

3

Zrób to sam: ozdobne segregatory - krok 2

Aby było nam łatwiej wysuwać segregator z półki, możemy wyciąć na jego grzbiecie otwór. Ołówkiem rysujemy kółko (np. za pomocą nakrętki) i małymi nożyczkami lub nożykiem do tapet wycinamy otwór.

4

Zrób to sam: ozdobne segregatory - krok 3

Przygotowujemy karton do oklejenia ścianek. Kładziemy pudełko na kartonie, po czym zaznaczamy punkty podstawy pudełka i punkty wierzchołków. Łączymy punkty. Dodatkowo do górnej poprzecznej krawędzi i krawędzi krótszego grzbietu dodajemy jednocentymetrowy margines na zagięcie i podklejenie kartonu do wewnątrz (takie zakładki zapobiegną odklejaniu się papieru podczas użytkowania segregatorów). Końcówki marginesu przycinamy ukośnie. Przygotowujemy również karton na drugą ściankę. Linie marginesów zaginamy np. przy linijce.
Kartonowe segregatory można ozdobić zarówno łącząc różne wzory - jak na zdjęciu - bądź też używając tylko jednego rodzaju papieru. W drugim przypadku pudełko można okleić dookoła jednym arkuszem, pamiętając o marginesach na zagięcia przy górnych krawędziach.

5

Zrób to sam: ozdobne segregatory - krok 4

Odrysowujemy krótszy grzbiet na kartonie. Dodajemy 1 cm na marginesy boczne i górny. Końcówki górnego marginesu przycinamy ukośnie. Podobnie postępujemy z dłuższym grzbietem. Długości bocznych marginesów tego grzbietu można zrobić dłuższe, trzy-, czterocentymetrowe. Linie marginesów zaginamy.
Odmierzamy położenie otworu wyciętego w pudełku i rysujemy kółko w tym samym miejscu na przygotowanym kartonie. Następnie robimy kilka nacięć przez środek koła, które podkleimy później do wewnątrz.

6

Zrób to sam: ozdobne segregatory - krok 5

Oklejanie rozpoczynamy od bocznych ścianek. Rozprowadzamy klej pędzlem i przyklejamy karton dobrze dociskając. Następnie smarujemy marginesy i podklejamy je, również dobrze dociskając. Podklejone marginesy możemy przypiąć spinaczami.

7

Zrób to sam: ozdobne segregatory - krok 6

Pokrywamy klejem powierzchnię krótszego grzbietu. Boczne marginesy przyklejamy do bocznych ścianek. Górny margines - do wewnątrz. Taka kolejność oklejania (grzbiet po ściankach) sprawdzi się szczególnie przy użyciu różnych wzorów. Jeśli nie chcemy, aby marginesy grzbietu były widoczne, można zacząć od naklejenia grzbietu, a potem ścianek z marginesami (patrz krok 5).

8

Zrób to sam: ozdobne segregatory - krok 7

Dłuższy grzbiet smarujemy klejem i przyklejamy na nim karton. Następnie przyklejamy marginesy do bocznych ścianek. Górny margines podklejamy do wewnątrz. Miejsce otworu smarujemy najpierw klejem od wewnątrz ok. 1 cm dookoła okręgu. Następnie wpychamy do wewnątrz powstałe z nacięć listki i dociskamy. Teraz możemy także umocować za pomocą ćwieków metalowe tabliczki, na których znajdzie się opis zawartości segregatora czy ich rocznik.

9

Zrób to sam: ozdobne segregatory - wariant 1

Ozdobne segregatory gotowe!

10

Zrób to sam: ozdobne segregatory - wariant 2

Kartonowe segregatory mogą być również przydatne na dziecięce czasopisma czy serie książeczek.

11

Zrób to sam: ozdobne segregatory - wariant 3

Zamiast zwykłego kartonu można także użyć ozdobnej tektury falistej.

mojekreacyjki.blogspot.com

Skomentuj:
Zrób to sam: ozdobne segregatory
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX