Łazienka z wygodną wanną
Na wannę decydujemy się głównie ze względu na relaks, jaki zapewnia jej użytkowanie. Ale można na niego liczyć tylko wtedy, gdy kupimy model dopasowany do naszych potrzeb. Musimy również uwzględnić przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji, by aranżacja łazienki była przemyślana.
Jaki rodzaj i kształt wanny wybrać, jeśli uznaliśmy, że to rozwiązanie jest dla nas najlepsze? To zależy od wielkości i układu pomieszczenia. Popularne są aranżacje łazienek z wannami wolno stojącymi. Wymagają jednak większej przestrzeni, bo takie modele najciekawiej prezentują się ustawione centralnie w przestronnej strefie kąpielowej. Producenci oferują różne ich kształty – prostokątne, owalne, okrągłe (te wymagają najwięcej miejsca), w formie wyprofilowanej misy. W mniejszym wnętrzu możemy zdecydować się na bardziej kompaktowy model i ustawić go delikatnie odsunięty od ściany. Wciąż nie traci swoich zwolenników również tradycyjna wanna do zabudowy – jest uniwersalna, sprawdzi się w każdym wnętrzu, można ją ustawić na dłuższej lub krótszej ścianie i obudować dowolnym materiałem. Wanna narożna z kolei to świetne rozwiązanie do nietypowych pomieszczeń.
Wanna a dostępna przestrzeń
Wanna wolno stojąca sprawdzi się w dużej łazience, a narożna w średniej wielkości pomieszczeniu. Z kolei ta prostokątna jest najbardziej uniwersalna. Dobrym rozwiązaniem do przestrzeni małej lub nietypowej jest wybór wanny na wymiar, którą można dopasować do każdych warunków, dbając przy tym o maksimum komfortu w czasie kąpieli. Jak wiadomo, w małej łazience liczy się każdy centymetr, a takie rozwiązanie pozwala idealnie wykorzystać wolną przestrzeń. Pamiętaj, że liczą się nie tylko wymiary wanny, ale też przestrzeni wokół niej. Instalacja większej wanny nie powinna się odbywać kosztem komfortowego poruszania się po łazience. Dlatego po wyjściu z kąpieli musisz mieć do dyspozycji minimum 55 cm wolnej przestrzeni. Jeśli masz taką możliwość, zapewnij sobie podobne pole manewru z każdej stronny wanny.
Szerokość wanny może wynosić od 70 do 150 cm, długość - od 100 do 190 cm. Jaki rozmiar będzie najlepszy? Skonfrontuj to nie tylko z przestrzenią, którą masz do dyspozycji, lecz także dostosuj do indywidualnych wymagań, a szczególnie wzrostu użytkowników. Poza szerokością i długością wanny ważna jest również jej głębokość - ma ona znaczenie m.in. w kwestii zużycia wody.
Wanna w centrum uwagi
W przestronnej łazience luksusowo będzie wyglądać wanna wolno stojąca – prezentuje się ona lekko i może mieć ciekawy kształt. Zaletą takiego modelu jest możliwość dopasowania go do każdej aranżacji wnętrza. Wystarczy dobrać odpowiednie dodatki, na przykład w postaci nóżek, które podkreślą styl pomieszczenia. Taka wanna daje również szansę na zaprezentowanie ciekawej baterii, która swoim odcieniem bądź designem uzupełni wystrój pomieszczenia. W mniejszym wnętrzu sprawdzi się wanna wolno stojąca przyścienna – jest komfortowa, a przy tym nie utrudnia poruszania się po pomieszczeniu.
Wanna wolno stojąca największe wrażenie robi, gdy znajdzie się w samym centrum wnętrza. Aby jeszcze bardziej ją wyeksponować, możemy ją efektownie podświetlić lub zaprojektować specjalne podwyższenie.
Uniwersalne i wygodne wanny
Takie właśnie są wanny do zabudowy - umieszczone zazwyczaj przy ścianie lub w rogu pomieszczenia nie zabierają tak wiele przestrzeni, jak ustawione na środku łazienki wanny wolno stojące. Dodatkowo można zadbać o efektowne wykończenie wanny – obłożyć kafelkami, luksferami, drewnem. Obudowa może współgrać z pozostałymi elementami wystroju łazienki, jeśli zdecydujemy się na glazurę występującą na przykład również na ścianach, lub stanowić element kontrastujący. Oczywiście możliwe jest też łatwiejsze i szybsze zabudowanie wanny gotowymi panelami. Przyścienna konstrukcja pozwala stworzyć w wannie strefę prysznicową, np. poprzez postawienie szklanej ścianki w roli parawanu oraz wykorzystać ścianę i wnęki do przechowywania akcesoriów pielęgnacyjnych.
Wanna w nietypowej odsłonie
Czasem trzeba zdecydować się na wannę nietypową ze względu na mały metraż łazienki lub jej trudny do zagospodarowania kształt. Wymiary wanien rozpoczynają się już od 1 metra długości przy 65 cm szerokości. Prostokątne modele można również zastąpić asymetrycznymi, których jedna ze stron zwęża się, niejako ustępując miejsca innym elementom wyposażenia. Dobrym rozwiązaniem będzie również wanna narożna, która wykorzysta trudny do urządzenia fragment - róg pomieszczenia. Asymetria pozwala również na idealne dopasowanie kształtu wanny do wymagań naszego pomieszczenia. Wanna od zawsze kojarzy się nam z bielą. Jednak w nurcie zmian w postrzeganiu sposobu aranżowania wnętrz znajdują się wanny w odważnych kolorach. Począwszy od wyrazistej czerni, którą bardzo chętnie wykorzystujemy w łazienkach, poprzez subtelne pastele, a na odważnych metalicznych kolorach skończywszy.
Rozwiązanie 2 w 1
Bardzo często w łazienkach możemy spotkać wanny połączone z natryskiem, co pozwala korzystać nie tylko z długich kąpieli, lecz także z szybkiego prysznica. Ten zestaw jest przeważnie wyposażony w jeszcze jeden dodatek - parawan nawannowy. Na rynku można spotkać się z różne modele parawanów. Jednym z nich są parawany składane, które zbudowane są z jednego lub kilku skrzydeł przesuwanych po prowadnicach. Najlepiej sprawdzają się w łazienkach o nieco większym metrażu. Drugim rodzajem jest wersja wahadłowa, która obraca się wokół własnej osi o 90 lub 180 stopni, w zależności od wybranego modelu. Ich główną zaletą jest łatwość w utrzymaniu w czystości. Trzecia propozycja to modele harmonijkowe, które składają się z 2 do 7 składanych skrzydeł. Po złożeniu taki parawan zajmuje mało miejsca. Do jego zalet zaliczyć można również to, iż nie wymaga zastosowania prowadnicy, co sprawia, że jego montaż jest szybki oraz bezinwazyjny.
Jaką baterię wybrać do wanny?
O stylu całej aranżacji decydują też baterie, które dobierzemy do wanny. Jeżeli w łazience nie ma osobnego brodzika, zdecydujmy się na baterię zawierającą dodatkową głowicę prysznicową na elastycznej przedłużce. Dzięki takiemu rozwiązaniu w każdej chwili można wziąć szybki prysznic zamiast długiej kąpieli. Do wanien, które nie muszą pełnić funkcji prysznica, wybierzmy baterię z pojedynczą dolną wylewką. Jeżeli jednak po relaksie w domowym SPA chcemy opłukać ciało z piany, warto rozważyć zamontowanie modelu z dodatkowym natryskiem. Do wyboru mamy baterie wannowe klasyczne, z mieszaczem lub termostatyczne.
Tradycyjne modele cechują się obecnością dwóch pokręteł do regulacji strumienia ciepłej i zimnej wody (bateria dwuuchwytowa). Bateria wannowa z mieszaczem wyróżnia się pojedynczym pokrętłem lub przyciskiem, dlatego bywa nazywana jednouchwytową. Z kolei model wyposażony w termostat uchroni nas przed zbyt wysoką temperaturą wody. Wyjątkowym rozwiązaniem jest bateria wolno stojąca, montowana bezpośrednio do podłogi. Dodaje wnętrzu luksusowego i niecodziennego charakteru, zwłaszcza jeśli jest w kolorze modnego złota.
- Więcej o:
- trendy 2024
- trendy 2025
Beton w łazience: surowa elegancja nowoczesnego wnętrza
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Pomysły na aranżację kominka
Kolor żółty - dotyk słońca we wnętrzach
Trendy kuchenne 2024/2025
Dom biofilny: rozwiązania dla lepszego samopoczucia
Najmodniejsze meble do nowoczesnego domu
TRENDY: Łączenie kolorów w aranżacji łazienki