Oczyszczacz powietrza - co to jest, czy warto go mieć? [PRZEGLĄD MODELI]

Karolina Mucha
07.11.2018 12:20
Wszyscy wiemy, jak szkodliwe dla naszego zdrowia może być zanieczyszczone powietrze. Sezon grzewczy, problem ze smogiem, kurz lub pylące rośliny - zarówno dla alergików, jak i pozostałych to istna plaga powodująca problemy zdrowotne. Sprawdziliśmy, czy warto kupić oczyszczacz powietrza i jaki model wybrać!

Oczyszczacz powietrza
Fot. Philips

Oczyszczacz powietrza ma za zadanie filtrować powietrze i usuwać z niego zanieczyszczenia takie jak: smog, alergeny, brzydkie zapachy czy roztocza. Urządzenie działa bardzo cicho, dzięki czemu może być uruchomione podczas pracy czy w nocy, gdy śpimy.

Urządzenie ma wbudowany wentylator, który wciąga zanieczyszczone powietrze do swego wnętrza, gdzie następuje filtracja. Większość modeli wyposażona jest także w funkcję jonizacji i nawilżania powietrza.

W sklepach znajdziemy oczyszczacze dla alergików, które są w stanie niemal całkowicie uniemożliwić kontakt z czynnikami wywołującymi alergię. Urządzenia antysmogowe usuną groźne zanieczyszczenia z mieszkania - warto wybrać model wyposażony w filtr HEPA oraz filtr z węglem aktywnym. Oczyszczacze z funkcją nawilżenia świetnie sprawdzą się w sezonie grzewczym - zadbają o nawilżenie skóry, pozwolą uniknąć problemów z oddychaniem oraz snem.

Oczyszczacze powietrza mają estetyczny wygląd, dzięki czemu dopasują się do każdego pomieszczenia. Możemy wybierać spośród modeli białych, czarnych lub z kolorowym podświetleniem.

Poniżej znajdziecie wybrane przez redakcję modele. Pamiętajmy, że oczyszczacz powietrza to inwestycja na lata, a zdrowie jest najważniejsze.

Zobacz także
Komentarze (17)
Zaloguj się
 • Piotr Uś

  Oceniono 28 razy 28

  ale się wysilili na porównanie, Troszkę pracy Pani Karolino proponuje włożyć....

 • cartman69

  Oceniono 8 razy 6

  Kupiłem Sharp KC-D50EUW. Po dwóch miesiącach użytkowania stwierdzam, że: 1. Skuteczność pochłaniania zapachów przez filtr węglowy jest dyskusyjna. 2. Nawilżanie działa perfekcyjnie (poprawa jakości snu). 3. Bezgłośność urządzenia w trybie cichym jest CONAJMNIEJ wątpliwa (urządzenie jest słyszalne przez słuchawki zamknięte z izolacją akustyczną większą niż teoretyczna głośność oczyszczacza) . 4. Zmniejszyła się ilość kurzu osiadającego na meblach (filtr wstępny + plasmacluster?). 5. Filtr HEPA to strzał w dziesiątkę - pory 0,3 um wyłapują w teorii wszystko - włącznie z wirusami i pyłem 2,5. Jedynie kolor filtra po przepracowaniu 1/60 średniego czasu użytkowania nasuwa pytanie, czy czasem producenta urządzenia trochę nie poniosło przy prognozach wymiany. Jeśli tak - to koszty eksploatacji wzrosną znacznie, co może niekorzystnie wpłynąć na ocenę zakupu (kryterium cena/jakość). PS. +10 do lansu

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 1 raz 1

  Może napiszecie coś o SZKODLIWA ŚWIEŻOŚĆ ZAPACHU ?

 • andrzej2310

  0

  Czy ktoś wie, jaka jest skuteczność działania takich filtrów? 5-10%?

 • Marzena Gintrowska

  Oceniono 2 razy 0

  My kupiliśmy Milla Home. U nas sprawdził się, jest cichy, dobry dla alergika, ma aż 6 stopni filtracji i oczyszczania, filtr katalityczny i dobrą cenę w stosunku do jakości. Jak ktoś się waha czy brać oczyszczacz czy nie, to ja mówię brać.

 • jck12

  Oceniono 6 razy 0

  Tydzień z oczyszczaczem, potem wyjdzie na ulice i się udusi.

 • Vald Vald

  Oceniono 2 razy -2

  Jak to mówią: głupota goni głupotę. Dożyliśmy czasów idiotów. Co następne w wyborze modeli? Maski . A może świeży tlen w butelkach bezzwrotnych.
  Ale jak zawsze głupcy którzy dadzą się nabierać na idiotyzmy zawsze byli i będą.

 • pszeniczniak

  Oceniono 2 razy -2

  My kupiliśmy ostatnio roger little od stadler form, z tego co doczytałem to aktualnie jeden z najlepszych modeli ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX