Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klimatyzacja w domu - czy warto?

Redakcja Pressland

Posiadanie klimatyzacji może okazać się prawdziwym wybawieniem w upalne dni. Jej stosowanie jest powszechne zarówno w sklepach jak i biurach. Z uwagi na dużą ulgę podczas wysokich temperatur, wielu właścicieli domków jednorodzinnych i mieszkań decyduje się na jej montaż. Czy rzeczywiście warto montować klimatyzację w domu? Poniżej wady i zalety klimatyzacji.

Klimatyzacja w domu - czy warto?
Klimatyzacja w domu - czy warto?
Fot. shutterstock

Dlaczego warto?

Podstawową zaletą posiadania klimatyzacji w domu jest komfort termiczny. Utrzymanie temperatury na komfortowym poziomie jest niezbędne zarówno w pracy jak i podczas wypoczynku. Pamiętajmy, że klimatyzacja pozwala nie tylko zadbać o samopoczucie, ale też zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne podczas upałów. Bardzo wysokie temperatury to duże niebezpieczeństwo dla osób borykających się z problemami kardiologicznymi czy też z układem oddechowym. Osobom z wspomnianymi schorzeniami zaleca się wręcz jej posiadanie. Pamiętajmy, że nowoczesne urządzenia wyposażone są w szereg czujników, które wykrywają nie tylko poziom temperatury, ale też wilgotności powietrza czy stopień zanieczyszczenia. Klimatyzator jest w stanie samodzielnie dopasować parametry do warunków. Zaznaczamy również, że klimatyzator nie tylko dba o obniżenie temperatury, ale też o jej podwyższenie. Urządzenia te idealnie sprawdzają się w sezonie przejściowym, gdy stałe grzanie nie jest jeszcze potrzebne.

Klimatyzacja w domu - czy warto?
Klimatyzacja w domu - czy warto?
Fot. shutterstock

Jak już wspomniano, klimatyzator wykrywa również stopień zanieczyszczenia powietrza a więc dba o jego, jakość. Klimatyzatory zapewniają stały dostęp świeżego powietrza, pobieranego z zewnątrz. W trakcie upałów, kiedy to rzadko decydujemy się na otwarcie okien sprawdzą się idealnie. Przydają się również w budownictwie, w miejscach gdzie otwarcie okien jest niemożliwe. Pamiętajmy, że jakość powietrza to nie tylko zanieczyszczenia, ale też wilgotność powietrza. Odpowiednia wilgotność jest ważna dla osób chorych – np. borykających się z astmą jak i zdrowych. Część klimatyzatorów posiada również opcję jonizowania powietrza, dzięki czemu jest ono bardziej świeże i pozbawione szkodliwych wirusów i drobnoustrojów.

Odpowiednia, jakość powietrza przekłada się bezpośrednio na komfort życia. Zarówno funkcjonowanie w ciągu dnia jak i sen w nocy jest utrudniony, jeśli w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura. Dbając o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu zyskujemy sen lepszej, jakości a tym samym lepiej wypoczywamy.

Dlaczego jednak nie warto?

Montaż klimatyzacji nie jest taki łatwy jak się wydaje. Samodzielne jego wykonanie może okazać się niemożliwe. Konieczne jest, więc skorzystanie z pomocy specjalistycznej firmy. Problemem nie jest jej wynajęcie, ale koszty – do wysokiego kosztu urządzenia należy doliczyć równie wysokie koszty instalacji. Koszty są zdecydowanie wyższe w przypadku montowania klimatyzacji w domu już istniejącym – konieczne jest wówczas kucie ścian, co wiąże się z przeprowadzeniem  poważnego remontu. Nie zapominajmy, że klimatyzacja wymaga regularnego czyszczenia jak i serwisowania.

Klimatyzacja w domu - czy warto?
Klimatyzacja w domu - czy warto?
Fot. shutterstock

Najczęściej klimatyzacja montowana jest w wybranych pomieszczeniach a nie w całym domu. Jest to jeden z czynników powodujących powstanie wady. Przechodząc z różnych pomieszczeń lokatorzy są narażeni na dużą zmienność temperatur, która może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Pamiętajmy, by rozważnie dostosowywać wysokość temperatury w różnych pomieszczeniach, najlepiej w zakresie 19-25°C i nie niższą niż 7°C mniej od temperatury na dworze.

Dla wielu osób dużą wadą jest głośna praca klimatyzacji. Zaznaczamy, że jest to odczucie względne. Dla jednych klimatyzacja delikatnie szumi, dla innych głośno buczy, zwłaszcza w nocy. Ponadto, działająca cały dzień klimatyzacja zwiększa koszty związane z poborem energii elektrycznej – szacuje się, że miesięcznie jedno urządzenie generuje koszt w granicach 30 zł.

Czy rzeczywiście warto? Odpowiedź jest indywidualna i zależna od Państwa oczekiwań jak i możliwości.

    Więcej o:

Skomentuj:

Klimatyzacja w domu - czy warto?