Zielone Miasto

 • Warszawa w kwiatach

  Zwycięzcy 36.konkursu "Warszawa w kwiatach"

  Właśnie poznaliśmy zwycięzców 36. konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”, właścicieli najpiękniejszych warszawskich ogrodów i balkonów. Podczas uroczystej gali w Służewskim Domu Kultury nagrodzono 31 laureatów w 11 kategoriach. Przedstawiamy warszawiaków, którzy w tym roku zachwycili swoją pomysłowością i zaangażowaniem w tworzenie ukwieconego miasta.

 • Eko piknik

  Wymień śmieci na rośliny czyli Ekopiknik na Bemowie w Warszawie

  Już wkrótce mieszkańcy Bemowa będą mieli okazję do wzbogacenia własnego ogrodu o efektowną zieleń. Jak co roku, w każdą trzecią sobotę września (w tym roku będzie to 21września), Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo organizuje Sprzątanie Świata, w trakcie którego prowadzone będą działania promujące selektywną zbiórkę surowców wtórnych (papier, plastik, opakowania szklane, baterie, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny).

 • Konferencja

  V Konferencja Różana w ramach 45. Święta Róży w Kutnie 2019

  7 września w ramach 45. Święta Róży w Kutnie odbędzie się V Konferencja Różana w Kutnowskim Domu Kultury. Rozpoczęcie imprezy o 11:30. Zapraszamy

 • Zielony dach

  Zielone dachy przystanków dla pszczół

  Holandia powinna być dla nas wzorem do naśladowania jeśli chodzi o ekologię. Tym razem w Utrechcie dachy wiat 316 przystanków przekształcono w miniogródki dla pszczół i zapylaczy.

 • Program Złap Deszcz

  Program beczka plus czyli jak oszczędzać deszczówkę. Złap deszcz

  Miasto Wrocław przygotowało pilotażowy program dotacyjny - Złap Deszcz. Od 2 sierpnia można składać wnioski. Zobaczcie na czym polega program.

 • Przygotowujemy sadzonki pędowe z pelargonii.

  Pelargonia sadzonki. Jak przygotować sadzonki na przyszły sezon? [Krok po kroku]

  Sadzonki pelargonii? Zamiast przechowywać do wiosny duże okazy roślin, lepiej pod koniec lata zrobić z nich sadzonki. Podpowiadamy jak to zrobić.

 • Święto Róż w Kutnie

  Kutno miasto róż

  Niewiele jest w Polsce miast (a kto wie czy i nie na świecie), gdzie jest tak długa i piękna tradycja różana jak w Kutnie. Zachęcamy do lektury o niezwykłym miejscu pełnym róż, ludziach o olbrzymiej pasji i o jednej z najdłużej istniejących różanych imprez w Polsce.

 • Warszawa w kwiatach i zieleni

  400 ogrodów zgłoszono do konkursu Warszawa w kwiatach i zieleni

  Niemal 400 warszawskich ogrodów, ogródków, balkonów, ukwieconych okien i przestrzeni zielonych zostało zgłoszonych do tegorocznej, 36. edycji najbardziej zielonego konkursu w Polsce, "Warszawa w kwiatach i zieleni". W ramach promocji konkursu rozdano pół tysiąca sadzonek i tysiące nasion, a kolorowy rower dotarł w różne rejony Warszawy. W specjalnych Punktach Porad Ogrodniczych odbyły się warsztaty poświęcone hodowli roślin. Letni czas pełen ogrodniczych aktywności zwieńczy gala wręczenia nagród, która odbędzie się 14 września w Służewskim Domu Kultury.

 • Miejskie ogródki

  Miejskie ogródki w Gdańsku

  W trzecim tygodniu lipca pasjonaci podróży i miłośnicy roślin znajdą coś dla siebie podczas spotkań organizowanych w salonie Empik Galeria Bałtycka. 20 lipca, odbędzie się wydarzenie z cyklu "Tworzymy. HALO warsztaty bez plastiku", na których Dorota Dombrowska i Magda Dębna zainspirują uczestników do stworzenia małych domowych ogródków.

 • Warszawa w kwiatach i zieleni

  Dwa bezpłatne warsztaty w ramach konkursu "Warszawa w kwiatach i zieleni" już 22 czerwca

  Już w ten weekend kolejne warsztaty z cyklu Punkt Porad Ogrodniczych w ramach konkursu "Warszawa w kwiatach i zieleni". 22 czerwca na Placu Małachowskiego 3 przed Zachętą - Narodową Galerią Sztuki zapraszamy na dwa wydarzenia dla małych i dużych ogrodników. To idealna okazja, aby rozpocząć swoją przygodę z hodowlą roślin, pogłębić wiedzę, czy zgłosić się do konkursu.

 • Akademia Dzikiej Ochoty

  Warszawa jest nie tylko naszym domem, to także #ichmiasto!

  Akademia Dzikiej Ochoty we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy startuje z cyklem przyrodniczym ICH MIASTO. To pierwszy tak duży projekt promujący przyrodę warszawskich parków, na który złożą się spacery, wycieczki rowerowe, poranne słuchanie ptaków, współpraca ze szkołami, konkurs i wystawa fotograficzna, materiały video, a na koniec Wielka Niespodzianka. Inauguracyjny spacer już 18 czerwca!

 • Rowerowe Rozdanie Roślin

  Największy w Polsce festiwal ekologii nadchodzi - startuje "Warszawa w kwiatach i zieleni"

  Przez lata "Warszawa w kwiatach i zieleni" ewoluowała, żeby stać się największym i najładniejszym festiwalem w Polsce. Jedno się nie zmieniło - cały czas kluczowy jest konkurs, do którego każdy może zgłosić swój ogród, ogródek, balkon, a nawet ukwiecone okno.

 • Nic nie stoi na przeszkodzie, aby altanę lub taras otoczyć parawanem z wertykalnym ogrodem z butelek PET. Trzeba tylko przez jakiś czas nie wyrzucać plastikowych butelek bo do tej budowli będą nam potrzebne w większej ilości. Więcej na: www.thegardenglove.com

  Plastikowe butelki. 24 pomysły jak wykorzystać butelki w ogrodzie

  Plastikowe butelki nie muszą być zaśmiecającymi środowisko jednorazówkami. Na co je przerobić? To tylko kwestia fantazji...

 • Bratki na balkonie

  Pierwsze rośliny kwitnące na balkonie wiosną [Miejscy ogrodnicy]

  Czujesz wiosnę, ale nocą jeszcze zdarzają się przymrozki? Są rośliny, które już teraz możecie posadzić i cieszyć się kwitnącymi kwiatami na balkonie.

 • Choinka po świętach - Jak się jej pozbyć?

  Jak pozbyć się choinki po świętach?

  Wydawało by się że odpowiedź jest prosta. Wyrzucić do śmietnika i tyle. Jednak jest z tym pewien problem.

 • WINOROSL VITIS MERECHAL FOCH WINOGRONA WINOGRONO PNACZE FOT. ROMAN MYSLIWIEC ODBITKA PUBLIKACJA OGRODY NR 10 (78) - 10.2005 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY OWOCE

  Rośliny z biblijnym rodowodem

  Czy może być coś bardziej nobilitującego dla rośliny niż zagościć na kartach Biblii? Okazuje się, że to wcale nie takie rzadkie. I to nie tylko w Nowym Testamencie, gdzie Jezus chętnie przywoływał rośliny w przypowieściach.

 • Choinka za śmieci

  Choinka za śmieci

  W sobotę, 9 grudnia warszawiacy, którzy odwiedzą w godz. 10.00 - 14.00 stacjonarne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie lub odpady surowcowe, otrzymają choinki w doniczkach. Będzie to również okazja do włączenia się w akcję charytatywną.

 • glony

  Glony zwiększają masę trzy, czterokrotnie w ciągu doby. Można z nich zrobić paliwo

  Każdy z nas widział na własne oczy, jak szybko rozmnażają się glony w basenie, jeziorze czy morzu. Właśnie tę ich zdolność docenili naukowcy poszukujący alternatywnych biopaliw.

 • Klon japoński

  Jesienne kontrasty. Jak wygląda krajobraz wiosną i jesienią

  Każdego roku szelest pod butami i pojawiające się w krajobrazie odcienie żółci pomarańczu i czerwieni informują nas o tym że nadeszła już jesień. Zobaczcie jak wyglądały te same krajobrazy wiosną. Niesamowite zdjęcia.

 • Polówka wiazkowa zaszczepiona na drewnie

  Nie musisz już wstawać o świcie na grzybobranie. Możesz grzyby wyhodować na własnym balkonie

  Wiele osób lubi zbierać grzyby, ale na wypad do lasu trzeba mieć czas. Najbardziej zdeterminowani grzybiarze mogą spróbować uprawy swoich ulubionych kapeluszowych gatunków na balkonie. Podpowiadamy jak!

 • Aronia czarna (Photinia melanocarpa). Jak uprawiać aronię w ogrodzie

  Ta niewymagająca, odporna na mróz kuzynka jarzębiny to dobrodziejstwo w ogrodzie. Jej czarne owoce są znakomitym orężem do walki z chorobami cywilizacyjnymi.

 • BOLESTRASZYCE PARK DENDROLOGICZNY ARBORETUM JEZIORKO WODA STAW ZBIORNIK WODNY LILIA WODNA GRZYBIEN BIALY NYMPHAEA ALBA ROSLINA WODNA BYLINA FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA SLAJD MALY PUBLIKACJA OGRODY NR 9 (65) - 9.2004 SLOWA KLUCZOWE: PARKI ROSLINY WODA XNO ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 9 (65) - CZASOPISMA

  12 najpiękniejszych arboretów na majówkę

  Spośród ponad 40 polskich arboretów wybraliśmy dla was złotą dwunastkę. Miłośnicy przyrody i wypoczynku na łonie natury po prostu nie mogą ich nie zobaczyć!

 • Hortensja

  Roślinne symbole Wielkanocy

  Z tym wspaniałym Świętem kojarzymy wiele różnych roślin. Wierzbowe bazie, narcyzy i hiacynty zdobią nasze stoły, a hortensje - Groby Pańskie w kościołach. Ale Wielkanoc otaczają też inne roślinne symbole. Warto poznać ich znaczenie.

 • BALKON IM WINTER MIT BUCHSBAUM KASTEN: WACHOLDER, FICHTE, ZIERAPFEL, COTONEASTER SLOWA KLUCZOWE: quer ZZZ gesamt GAP Laubgeh^lze 000 Winter Schnee Geh^lze Picea Zierapfel drau?en Balkon Balkonkasten Topf BALKONGELfNDER

  Piękny balkon zimą. Roślinne kompozycje na balkon

  Jak umilić sobie oczekiwanie na wiosnę? Zadbać, by skrzynki i donice za oknem również zimą były pełne kolorów.

 • Szachy

  Szachy z minidoniczek

  Tego jeszcze nie było. Prosto z drukarki 3 D - zestaw szachów. Każdy pionek to miniaturowa doniczka w której możemy posadzić dowolną roślinę.

 • Lipy na Podlasiu - wierzcie na słowo.

  Potwory w drodze do pracy

  Gdy brak rozumu budzą się potwory. Wystarczy przejechać się po Polsce, by potwory zobaczyć niemal w każdym kadrze. Czyhają wzdłuż szos, pojawiają się w miastach i miasteczkach, a nawet w prywatnych ogrodach, gdzie wydawałoby się demonom wstęp wzbroniony.

 • Wiktoria amazońska

  7 najbardziej fascynujących roślin świata

  Czy wiesz, gdzie rośnie najwyższe drzewo na Ziemi, albo jak się nazywa największy kwiat? Czy wiesz, że niektóre rośliny polują na owady? Jedne gatunki biją rekordy wielkości, inne prowadzą tajemniczy tryb życia, albo maja niesamowite kształty. Oto (subiektywny) ranking siedmiu najciekawszych roślin. A może masz inne swoje inne typy?

 • CR3NYR The Plankbridge Shepherd's Hut Garden Sponsor: Plankbridge Hutmakers Ltd Artisan Garden at RHS CHelsea Flower Show 2012 SLOWA KLUCZOWE: Plankbridge Shepheds Hut Garden [Artisan Garden] [Plankbridge Shepheds Hut Garden] RHS Chelsea Flower Show 2012 [RHS Chelsea Flower Show 2012] Artisan Garden hut shed writer's hut outdoor office Plankbridge Hutmakers

  7 pomysłów na biuro na balkonie, tarasie czy ogrodzie

  Biuro w ogrodzie, na balkonie lub tarasie? Tak! Kontakt z naturą sprzyja kreatywności, rośliny dostarczają tlenu, a kolor zielony uspokaja.

 • Porzywy

  Zdrowe zioła prosto z ogrodu. Które chwasty są jadalne?

  Listki młodych ziół to wspaniały dar natury. Wiosną wzbogacają naszą dietę i przywracają siły nadwątlone podczas zimy.

 • Jeśli chcemy spalić choinkę, nie róbmy tego w ogrodzie - w wielu miastach jest to zabronione, poza tym dym może przeszkadzać sąsiadom.

  Co zrobić z choinką po świętach?

  Święta, święta i... po świętach. Przypominają o nich choinki, które jeszcze tu i tam dekorują mieszkania. Można by długo przekonywać się wzajemnie o wyższości jodełki (nie gubi igieł) nad świerkiem (pachnie, ale się sypie), ale nie ma to większego sensu. Warto jednak pomyśleć czasem, że decyzja o zakupie, a potem eleganckim pozbyciu się choinki, to... ekologia w praktyce.