Czterech na dziesięciu Polaków uprawia własne warzywa. Czy to dla zdrowia, czy oszczędności?
Uprawa roślin w domu, ogrodzie czy na tarasie doskonale łączy przyjemne z pożytecznym. Z raportu Grupy INCO „Czy obowiązki domowe mają płeć?” wynika, że 9 na 10 Polaków ma rośliny doniczkowe w domu, 46% uprawia kwiaty, krzewy i drzewa na zewnątrz, a 40% prowadzi warzywnik. Dla jednej trzeciej Polaków zajmowanie się zielenią to relaks, a tylko 27% uważa to za obowiązek. Oprócz relaksu, własne warzywa to zdrowie, ograniczenie produkcji śmieci oraz oszczędności. Raport pokazuje również, że kobiety częściej niż mężczyźni pielą grządki (35% vs. 13%).
Rośliny w domu i na balkonie
Rośliny domowe, ogród czy warzywnik to coś więcej niż hobby. Według badań, dla 7 na 10 Polaków zadbane otoczenie jest tak samo ważne jak wnętrze mieszkania. Nie trzeba mieć domu z ogrodem, by otaczać się zielenią – 86% Polaków ma rośliny doniczkowe w domu, a niemal połowa na tarasie czy balkonie. Warzywa można uprawiać również w donicach na balkonie czy nawet na parapecie. Własne warzywa trafiają prosto z ogródka na talerz, zachowując więcej wartości odżywczych niż te kupowane w sklepach. Możemy też świadomie wybierać ekologiczne nawozy, takie jak granulowany obornik Florovit pro–natura, który jest bardziej przyjazny dla środowiska i poprawia żyzność gleby – mówi Marcin Kroczek, Dyrektor Sprzedaży Nawozów, Grupa INCO S.A.
Warzywa częściej uprawiane przez kobiety
Warzywnik na tarasie, balkonie czy w ogrodzie ma 40% Polaków. Na wsi, gdzie w 59% domów uprawia się własne warzywa, jest to bardziej popularne, ale nawet w największych miastach warzywniki są obecne w jednej piątej gospodarstw domowych. Z raportu Grupy INCO wynika, że dbanie o rośliny to przyjemność i forma relaksu dla jednej trzeciej Polaków. Najczęściej Polacy dzielą się obowiązkami związanymi z pielęgnacją warzywnika (38%), ale w co trzecim gospodarstwie domowym zajmują się tym głównie kobiety (35%), a tylko w 13% domów mężczyźni.
Ekologiczne jedzenie
Uprawa warzyw w domu to nie tylko zdrowie i wygoda, ale również ekologiczne rozwiązanie. Transport warzyw do sklepów generuje duży ślad węglowy i wymaga opakowań z tworzyw sztucznych. Uprawiając własne warzywa, możemy zużywać tylko tyle, ile potrzebujemy, co zmniejsza marnowanie jedzenia. Warzywa można uprawiać nawet w puszkach czy plastikowych butelkach, co jest świetnym sposobem na upcykling.
Więcej w portfelu
Uprawa własnych warzyw to również sposób na oszczędności. Ceny żywności wciąż rosną – według danych GUS za kwiecień 2024 roku, ceny warzyw wzrosły o 2,8% w porównaniu do marca, a owoce o 1,1%. Posiadanie własnych warzyw oznacza, że mniej kupujemy i wydajemy mniej pieniędzy. Rzadziej też kupujemy "na zapas", co zmniejsza marnowanie jedzenia i ogranicza niepotrzebne wydatki. Aby jeszcze bardziej zwiększyć oszczędności, warto uprawiać te warzywa, które lubimy i często jemy.
- Więcej o:
BERGER Bau wybuduje nową palmiarnię w Ogrodzie Botanicznym WNB Uniwersytetu Wrocławskiego
Wystawa Agnieszki Brzeżańskiej "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji
Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?
Nadanie imion trzem nowym odmianom róż w Kutnie
Zapraszamy do Kutna na wyjątkowe zakupy róż ogrodowych!
Kutno zakwitnie różami! Święto Róży już we wrześniu
Przyszłość miejskiego ogrodnictwa. Nowoczesne rozwiązania dla małych przestrzeni
Ogrodnictwo to nuda tylko dla boomerów? Sprawdzamy pokoleniowy przekrój polskich wielbicieli ogrodów