Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czterech na dziesięciu Polaków uprawia własne warzywa. Czy to dla zdrowia, czy oszczędności?

Materiał prasowy

Uprawa roślin w domu, ogrodzie czy na tarasie doskonale łączy przyjemne z pożytecznym. Z raportu Grupy INCO „Czy obowiązki domowe mają płeć?” wynika, że 9 na 10 Polaków ma rośliny doniczkowe w domu, 46% uprawia kwiaty, krzewy i drzewa na zewnątrz, a 40% prowadzi warzywnik. Dla jednej trzeciej Polaków zajmowanie się zielenią to relaks, a tylko 27% uważa to za obowiązek. Oprócz relaksu, własne warzywa to zdrowie, ograniczenie produkcji śmieci oraz oszczędności. Raport pokazuje również, że kobiety częściej niż mężczyźni pielą grządki (35% vs. 13%).

Warzywa w kwiatach
Warzywa w kwiatach
Fot. Shutterstock/Vidu Gunaratna

Rośliny w domu i na balkonie

Rośliny domowe, ogród czy warzywnik to coś więcej niż hobby. Według badań, dla 7 na 10 Polaków zadbane otoczenie jest tak samo ważne jak wnętrze mieszkania. Nie trzeba mieć domu z ogrodem, by otaczać się zielenią – 86% Polaków ma rośliny doniczkowe w domu, a niemal połowa na tarasie czy balkonie. Warzywa można uprawiać również w donicach na balkonie czy nawet na parapecie. Własne warzywa trafiają prosto z ogródka na talerz, zachowując więcej wartości odżywczych niż te kupowane w sklepach. Możemy też świadomie wybierać ekologiczne nawozy, takie jak granulowany obornik Florovit pro–natura, który jest bardziej przyjazny dla środowiska i poprawia żyzność gleby – mówi Marcin Kroczek, Dyrektor Sprzedaży Nawozów, Grupa INCO S.A.

Warzywa częściej uprawiane przez kobiety

Warzywnik na tarasie, balkonie czy w ogrodzie ma 40% Polaków. Na wsi, gdzie w 59% domów uprawia się własne warzywa, jest to bardziej popularne, ale nawet w największych miastach warzywniki są obecne w jednej piątej gospodarstw domowych. Z raportu Grupy INCO wynika, że dbanie o rośliny to przyjemność i forma relaksu dla jednej trzeciej Polaków. Najczęściej Polacy dzielą się obowiązkami związanymi z pielęgnacją warzywnika (38%), ale w co trzecim gospodarstwie domowym zajmują się tym głównie kobiety (35%), a tylko w 13% domów mężczyźni.

Ekologiczne jedzenie

Uprawa warzyw w domu to nie tylko zdrowie i wygoda, ale również ekologiczne rozwiązanie. Transport warzyw do sklepów generuje duży ślad węglowy i wymaga opakowań z tworzyw sztucznych. Uprawiając własne warzywa, możemy zużywać tylko tyle, ile potrzebujemy, co zmniejsza marnowanie jedzenia. Warzywa można uprawiać nawet w puszkach czy plastikowych butelkach, co jest świetnym sposobem na upcykling.

Więcej w portfelu

Uprawa własnych warzyw to również sposób na oszczędności. Ceny żywności wciąż rosną – według danych GUS za kwiecień 2024 roku, ceny warzyw wzrosły o 2,8% w porównaniu do marca, a owoce o 1,1%. Posiadanie własnych warzyw oznacza, że mniej kupujemy i wydajemy mniej pieniędzy. Rzadziej też kupujemy "na zapas", co zmniejsza marnowanie jedzenia i ogranicza niepotrzebne wydatki. Aby jeszcze bardziej zwiększyć oszczędności, warto uprawiać te warzywa, które lubimy i często jemy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czterech na dziesięciu Polaków uprawia własne warzywa. Czy to dla zdrowia, czy oszczędności?