Kwiaty za Elektrograty 2025 – Castorama ponownie zachęca do recyklingu elektrośmieci!
Co roku w Polsce powstają setki tysięcy ton elektroodpadów – starych telefonów, ładowarek, żarówek czy lodówek. Niestety, wciąż zbyt wiele z nich trafia do zwykłych śmietników lub na dzikie wysypiska, skąd mogą przedostawać się szkodliwe substancje, takie jak rtęć, kadm czy ołów. Castorama od lat angażuje się w edukację ekologiczną i świadome gospodarowanie odpadami. Dlatego już 14. rok z rzędu organizuje „Kwiaty za Elektrograty” – ogólnopolską akcję, dzięki której można w prosty, a przede wszystkim bezpieczny sposób pozbyć się elektroodpadów i zdobyć kwitnące bratki.

Zasady akcji są jasne – w dniach 27-29 marca 2025 roku wystarczy przynieść do sklepu Castoramy zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny, aby w zamian otrzymać sadzonkę bratka. To nie tylko świetna okazja, aby pozbyć się niepotrzebnych urządzeń, ale także sposób na odświeżenie swojego balkonu czy ogrodu.
— Od 2011 ułatwiamy naszym Klientom odpowiedzialne pozbywanie się elektroodpadów, jednocześnie pokazując, że każdy może przyczynić się do ochrony środowiska swoimi codziennymi decyzjami. A rośliny, które rozdajemy w ramach akcji, nie tylko upiększają nasze otoczenie, ale także zwiększają świadomość na temat recyklingu. – mówi Kinga Sowik, Dyrektorka ds. Odpowiedzialnego Biznesu w Castorama Polska.
Do sklepów Castorama można przynieść małe i duże elektroodpady, m.in.: telefony, tablety, laptopy, ładowarki, kable, żarówki LED, suszarki, tostery, czajniki, lampki, radia, telewizory, a także pralki, lodówki, piekarniki.
Jak donosi globalny raport o elektroodpadach przygotowany przez ONZ, w 2022 roku na świecie wygenerowano rekordowe 62 mln ton elektroodpadów – to aż 82% więcej niż w 2010 roku. Jeśli ten trend się utrzyma, do końca dekady ich ilość może wzrosnąć do około 82 mln ton, co oznacza kolejny wzrost o 32%[1].
Bezpieczna utylizacja źródeł światła
W tym roku Castorama zwraca szczególną uwagę na kwestię świetlówek. W sklepach zbierane będą wyłącznie lampy LED, które można rozpoznać po plastikowym trzonku i oznaczeniu LED. Tradycyjne świetlówki liniowe (T5/T8), wycofane ze sprzedaży w 2023 roku, ze względu na zawartość rtęci oraz ich kruchość, powinny zostać oddane do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub specjalnych pojemników na żarówki. W sklepach Castoramy elektrośmieci zbierane są zbiorczo, przez co ryzyko uszkodzenia świetlówki liniowej i wycieku niebezpiecznych substancji jest wyższe.
Zebrane w ramach akcji odpady zostaną przekazane do bezpiecznego recyklingu dzięki współpracy Castoramy z AURAEKO Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz firmą MB Recykling. To gwarancja, że szkodliwe substancje nie trafią do środowiska, a cenne surowce zostaną ponownie wykorzystane.
Castorama stawia na odpowiedzialne zarządzanie odpadami
Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami jest istotnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju Castoramy w Polsce. Oprócz akcji „Kwiaty za elektrograty”, firma przez cały rok prowadzi regularną zbiórkę elektroodpadów, umożliwiając klientom ich bezpieczną i ekologiczną utylizację w sklepach na terenie całego kraju. Castorama oferuje również produkty cyrkularne, wytwarzane z odpadów powstających w jej sklepach, takie jak doniczki wykonane z folii opakowaniowej oraz pace budowlane produkowane z plastiku pochodzącego z recyklingu.
Firma nie tylko wspiera klientów w świadomym recyklingu, ale także dąży do minimalizacji odpadów w swoich obiektach. W ramach uruchomionego w 2024 roku programu „Zero Odpadów na wysypiska” wdraża rozwiązania mające na celu ograniczenie ilości odpadów niesegregowanych oraz maksymalne ponowne wykorzystanie surowców.




- Więcej o:
Kwiaty za Elektrograty 2025 – Castorama ponownie zachęca do recyklingu elektrośmieci!
Choinki: Prawdziwe czy sztuczne — które są lepsze dla planety?
Co zrobić z choinką po świętach?
Trendy ogrodnicze na 2025 rok - czego możemy się spodziewać?
BERGER Bau wybuduje nową palmiarnię w Ogrodzie Botanicznym WNB Uniwersytetu Wrocławskiego
Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?
Nadanie imion trzem nowym odmianom róż w Kutnie
Zapraszamy do Kutna na wyjątkowe zakupy róż ogrodowych!