Rośliny wielkanocne
Jakie rośliny na Wielkanoc? Z tym wspaniałym Świętem kojarzymy wiele różnych roślin. Wierzbowe bazie, narcyzy i hiacynty zdobią nasze stoły, a hortensje - Groby Pańskie w kościołach. Ale Wielkanoc otaczają też inne roślinne symbole. Warto poznać ich znaczenie.
Jakie kwiaty do kościoła na Wielkanoc?
Na Wielkanoc do dekoracji kościoła najczęściej wybiera się kwiaty symbolizujące odrodzenie, radość i nadzieję. Najpopularniejsze są białe lilie – symbol czystości i zmartwychwstania Chrystusa. Doskonale sprawdzą się również żonkile, tulipany, hiacynty i narcyzy, które wprowadzają świeżość i wiosenny nastrój. Warto postawić na jasne, pastelowe kolory, które podkreślą uroczysty charakter świąt i rozświetlą wnętrze kościoła. Kwiaty można układać w kompozycje przy ołtarzu, ambonie oraz przy wejściu do świątyni.
Rośliny zielone do koszyczka wielkanocnego
Najpopularniejszym wyborem jest bukszpan – jego wiecznie zielone listki świetnie komponują się z tradycyjnymi świątecznymi pokarmami. Równie chętnie wykorzystywana jest rzeżucha lub młody owies, które podkreślają wiosenny charakter świąt. Zielone akcenty nadają koszyczkowi świeżości i uroku, a przy okazji niosą ze sobą głęboką, symboliczną wymowę.

Hortensje - symbol niewinności
W tym roku Dzień Zmartwychwstania jest wartością podstawową, powoli budzącą się do życia. Wierzby w naturze już rozkwitły i pięknie pojawiają się w wielkich nocnych palemkach. Mamy hiacynty i pięknie kwitnące w wazonach forsycje. Na półkach sklepowych królują żółte narcyzy, zwane popularnie żonkilami. To wszystko wiosenne rośliny iz tej choroby rozprzestrzeniającej się z Wielkanocą. A jakie gatunki mają więcej wspólnego z tym świętym chrześcijaninem?
Rośliny, które ozdobią Twój wielki nocny stół. Dekoracje wielkanocne

Cierniste krzewy - tarnina
W Jerozolimie rośnie wiele roślin uzbrojonych w ostre ciernie lub kolce. Nie ustalono jednak, który z nich służył oprawcom jako korona cierniowa. Pod uwagę brana jest głożyna cierń Chrystusa, dwukolczak śródziemnomorski, krwistość ciernisty i kilka innych.
U nas w wielkiej Sobotę przed kościołem rozpalane jest ognisko z krzewów cierniowych. Ich pełnią funkcję u nas gałęzie tarniny, krzewu o bardzo krążących ciernniach. Rośnie na wilgotnych łąkach i właśnie teraz na biało.

Chrystus modlił się przed śmiercią w Ogrodzie Oliwnym. W przypadku Morza Martwego, które występuje w środowisku naturalnym, są długotrwale i odporne na suszę. Oliwa z ich owoców także nieraz pojawia się w Ewangelii, bo wczasach Chrystusa była bardzo cenna, używano jej nie tylko do przygotowania, ale także do namaszczania i leczenia ran.
U nas oliwkę można stosować w doniczce . Latem można gościć na tarasie, zimą w chłodnym, jasnym pomieszczeniu. Czasami brakuje i zawiązać owocki.

Już sama jej nazwa zawiera się ze słowem Pasja, czyli Męka Pańska, a jej polski oryginał, męczennica, mówi samo za siebie. Ta roślina odnaleziona za Oceanem, a odkrywcy zauważeni w innych atrybutach ukrzyżowania: inne pręciki przypominają koronę cierniową, pylniki to rany na Ciele Chrystusa, znaki słupka to wielkie gwoździe, wąsy czepne oprócz, to bicze. Na całym świecie passiflora jest źródłem znanym symbolem Wielkanocy.
Passiflorę - pnącze o pięknych kwiatach, możemy stosować w ciemnych. Wymaga sporo światła.

Hortensja symbolika
Donice z okazami wspaniale kwitnącymi na różowo, biało lub niebiesko, zdobią w okresie wielkanocnym Groby Pańskie w sklepie. Dlaczego? Bo hortensja, oprócz dostarczonych walorów dekoracyjnych, ma też znaczenie symboliczne - przedstawia niewinność.
Wiele osób kupuje te elementy dekoracyjne do domu podczas tych świąt, a następnie później je na balkon lub taras.
Hortensja wymaga żyznej, kwaśnej substancji i dużej ilości rozproszonego światła. Nie znosi przesuszania.

Któż nie wysiewa przed Wielkanocą jej silnie pachnących nasion na mokrą ligninę lub węgę. Gdy siewki podrosną, pokrywa zwartą łączkę dla święconego baranka. A potem zjadamy ją na zdrowie w sałatkach lub na kanapkach. Bo też właśnie rzeżucha symbolizuje zdrowie i siłę witalną. które pojawiają się na naszych stołach podczas tych Świąt.

Rosliny wiecznie zielone -bukszpan...
Gatunki, które nie pozostawiają liści na zimę - barwinek, bukszpan, borówka - symbolizują życie i nieśmiertelność. ich obecność w uroczystościach Wielkiej Nocy. Bukszpan do wolno rosnącego krzewu, doskonały na żywopłoty. Barwinek jest naszą rodzimą rośliną o płożących pędach, jako gatunek zadarniający w miejscu. Obie rośliny wkładając do koszyczki ze święconką, ale uwaga, sa trujace i nie wolno ich np. wbijać w jajko.
Czy koszyczków miło wkładamy też zimozieloną borówkę, ale ja jej nie kupuję, bo w jaki sposób jest wytwarzana w lasach, budzi grozę. Co roku naturalnego borówka wyrywana jest masowo z korzeniami na handel i niszczenie jest w dziesięć sposobów runo leśne na dużych połaciach. Gdybyż był ścinane, to by odrosły...

Wierzba - kotki
Obowiązkowo zapewniane w każdym palemce, świeconej w Niedzielę Palmową i ... w naszej tradycji poniekąd zastępuje palmy rzucane Chrystusowi - Królowi pod nogami. Wierzbowe witki, osiągnięte w mięciutkie kotki (czyli pąki kwiatowe, na wpół okryte łuską) u nas też mają znaczenie ważne. Symbolizują życie, które mogą odrodzić się w warunkach siedliskowych. Wszak wierzbowe gałązki, mokre w ziemi szybko się zakorzeniają, początek pierwszego pierwszego roślinom.
Zawsze jest dystrybucja, czy zastosowanie w wazonie w wodzie (wtedy w pełni się rozwijają i nawet pylą), czy na sucho (bo następnie następuje formacja na wpół otwartych kotków). Jak kto woli.
Wesołych Świąt!
- Więcej o:
- wielkanoc 2025