Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Badanie: Polskie ogrody na tle Europy

Materiał prasowy

Kochamy wielkie ogrody i nie wyobrażamy sobie bez nich dobrego życia.

Jak duży jest Twój ogró?
Jak duży jest Twój ogró?
Fot. Stiga

STIGA pokazuje zwyczaje i podejście właścicieli ogrodów (oraz ich miłośników) w 6 krajach UE, podkreślając podobieństwa i różnice w spojrzeniu na życie rodzinne w zielonej sferze wokół domu. Jak wypada na tym tle Polska?

Europejczycy kochają swoją zieleń, niezależnie od jej wielkości. Jednak, jak wynika z nowej ankiety przeprowadzonej na zlecenie YouGov przez STIGA - wiodącego na świecie producenta maszyn i urządzeń ogrodniczych - wymiary europejskich ogrodów przydomowych mogą się znacznie różnić.

Wielka Brytania ma zdecydowanie największą liczbę właścicieli prywatnych ogrodów (76%), a tuż za nią znajduje się Polska (64%), Francja (61%), Włochy (57%), Niemcy (54%) i Hiszpania (36%). Polacy i Francuzi zajmują podium pod względem wielkości ogrodów. 1 na 10 respondentów w tych krajach (12% Polska, 10% Francja) ma ogród o powierzchni większej niż 4 korty tenisowe (ponad 1000 m2). W Hiszpanii „zielony obszar" domu jest na ogół znacznie mniejszy, przy czym ponad 6 na 10 respondentów twierdzi, że ich ogród ma powierzchnię połowy kortu tenisowego (mniej niż 125 m2). Za nimi plasują się Włosi (49%) i Brytyjczycy (40%).

Polacy to entuzjaści ogrodów przydomowych

Wybór domu z lub bez skrawka zieleni może być decyzją zmieniającą styl życia, ponieważ z wielkimi ogrodami wiążą się wspaniałe i przyjemne chwile, ale i wymagające czasu i siły  obowiązki. Warto zauważyć, że ponad 7 na 10 respondentów w 6 badanych krajach wolałoby mniejszy dom z prywatnym ogrodem, niż większy dom bez przestrzeni zewnętrznej, w której można spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Polacy i Francuzi są prawdziwymi zwolennikami ogrodów (bardziej niż wszyscy inni, nawet Brytyjczycy), a 80% z nich twierdzi, że chciałoby posiadać jakikolwiek ogród. Niemcy (72%), Hiszpanie (70%), Włosi (69%) i Brytyjczycy (69%) nadal wolą mieć ogród niż większą przestrzeń wewnętrzną.

Polacy i ich ogrody
Polacy i ich ogrody
Fot. Stiga

Czy czas poświęcony na pielęgnację ogrodu to czas dobrze spędzony?

Jeśli wyobrażamy sobie prywatne ogrody przy domach i szeregowcach, zwykle myślimy o przyjęciach, grillach i roześmianych dzieciach bawiących się razem, gdy świeci słońce. Prawda jest jednak taka, że ogrody wymagają miłości, opieki i pielęgnacji przez cały rok, nawet jeśli korzystamy z nich częściej wiosną i latem. Jednak Europejczycy wydają się być otwarci na te obowiązki: dbanie o zieloną przestrzeń, nawet jeśli wymaga czasu, jest czasem dobrze wykorzystanym. Ogólnie rzecz biorąc, ponad połowa (51%) ankietowanych nie uważa, że pielęgnacja ogrodu wymaga zbyt wiele czasu lub wysiłku: Przodują w tym Francuzi i Brytyjczycy (odpowiednio 65% i 61%), a za nimi plasują się Włosi (52%), Polacy (49%), Niemcy (43%) i Hiszpanie, którzy mają nieco więcej wątpliwości (34%).

Ponieważ od lat 80. XX wieku Europa ociepla się dwa razy szybciej niż średnia globalna (źródło: https://news.un.org/en/story/2023/06/1137867), tereny zielone stają się coraz ważniejsze i wymagają szczególnej opieki. Dbanie o ogród - niezależnie od jego wielkości - oznacza dbanie o żywy ekosystem i wymaga uwagi oraz odpowiednich narzędzi. Co zatem europejscy właściciele ogrodów uważają za najważniejsze dla poprawy sposobu, w jaki dbają o swoje ogrody? Przy zakupie sprzętu i narzędzi ogrodniczych, dobra jakość jest tym, co zwykle jest brane pod uwagę najczęściej (70%). Następna ważna rzecz to przystępna cena (63%). Co więcej, jako ogólny trend właściciele ogrodów wszystkich narodowości priorytetowo traktują narzędzia przyjazne dla użytkownika (57% we Włoszech, 55% w Niemczech, 54% w Hiszpanii) i te, które są uważane za wygodne (68% w Wielkiej Brytanii, 67% we Francji, 63% w Hiszpanii).

Czy czas poświęcony na pielęgnację ogrodu to czas dobrze spędzony?
Czy czas poświęcony na pielęgnację ogrodu to czas dobrze spędzony?
Fot. Stiga

W tym roku jako STIGA ze wsparciem YouGov opublikujemy nowe spostrzeżenia na temat korzystania i postrzegania przez Europejczyków ich terenów zielonych, a także na temat ich podejścia i wizji zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do ogrodów i ogrodnictwa.

Metodologia badań

Badanie przeprowadzone przez YouGov Italia w marcu 2024 r. na próbie 6101 badanych z: Polski (1020), Włoch (1010), Hiszpanii (1029), Francji (1013), Niemiec (1019), Wielkiej Brytanii (1010).

    Więcej o:

Skomentuj:

Badanie: Polskie ogrody na tle Europy