Choinki: Prawdziwe czy sztuczne — które są lepsze dla planety?
Choć „oficjalna" data dekorowania choinki na święta jest szeroko dyskutowana, tradycja sugeruje, że choinka powinna być ozdabiana albo 24 grudnia, albo tydzień przed Wigilią - 17 grudnia.
Coraz więcej osób już teraz zaczyna zastanawiać się nad wyborem drzewka świątecznego, a zespół Euroflorist zauważył, że liczba wyszukiwań hasła „choinka sztuczna" jest o 652% większa niż frazy „choinka żywa" – co pokazuje, że wielu Polaków zdecyduje się na sztuczne drzewka. Wielka debata na temat wyższości choinek wciąż trwa: Co jest lepsze dla środowiska — sztuczna czy żywa choinka?
Podczas gdy wiele osób może zakładać, że sztuczna choinka jest lepsza dla środowiska niż choinka żywa, według Euroflorist, sztuczna choinka musi być używana przez co najmniej 12 lat, aby była tak przyjazna dla środowiska jak żywa, a sposób utylizacji może mieć na to realne znaczenie.
Żywe choinki mają średni ślad węglowy wynoszący 3,5 kilograma dwutlenku węgla (CO2), jeśli są utylizowane za pomocą rozdrabniacza do drewna lub spalane. Jednak jeśli trafią na wysypiska śmieci, ślad węglowy wzrasta czterokrotnie, co odpowiada 16 kg dwutlenku węgla (dane Earth.org), dlatego tak ważne jest, aby utylizować je prawidłowo.
W związku z tym poczta kwiatowo-upominkowa Euroflorist chce podkreślić, jak prawidłowo utylizować choinkę po okresie świątecznym, aby mieć pewność, że nie wpłynie to negatywnie na środowisko.
Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może wybrać żywą lub sztuczną choinkę. Cięte choinki mogą zrzucać igły na podłogę, a także przenosić alergeny, które mogą być szkodliwe dla osób podatnych na alergie. Ścinanie choinki to coś, czego wszyscy nienawidzimy, ale gdy magia świąt Bożego Narodzenia dobiegnie końca, czas spojrzeć w przyszłość i czekać kolejne 365 dni na świąteczną zabawę. A jeśli chodzi o właściwą utylizację prawdziwej choinki, jest kilka opcji:
Poddaj choinkę recyklingowi
Dla tych, którzy pytają „gdzie wyrzucić choinkę?", niektórzy sprzedawcy detaliczni, tacy jak Zywachoinka, oferują opcje recyklingu choinek po zakończeniu okresu świątecznego. Skontaktuj się z lokalnym sprzedawcą detalicznym lub plantacją choinek, aby uzyskać więcej informacji.
Niektóre gminy oferują również usługi recyklingu, więc przejdź na stronę internetową swojej lokalnej rady lub skontaktuj się z nią bezpośrednio, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, czy jest to coś, co zaoferują w tym roku.
Rozdrobnij choinkę
Rozdrobnienie choinek znacznie przyspiesza ich rozkład, a rozdrobnione drzewa stanowią dobrą ściółkę dla krzewów. Wiele gmin i niektórzy sprzedawcy drzew oferują usługę rozdrabniania - drzewa są kompostowane na składowisku odpadów zielonych, a powstały kompost jest wykorzystywany do wzbogacania gruntów rolnych — chociaż każdy punkt może wykorzystać rozdrobniony materiał do innego celu.
Przesadź je do ogrodu
Jeśli kupiłeś doniczkową choinkę, możesz ją oczywiście przesadzić. Posadzenie choinki w ogrodzie to kolejna świetna opcja, aby dać jej nowe życie, a jeśli wybrane drzewo ma kilka lat i jego bryła korzeniowa jest dobrze rozwinięta, drzewo powinno się ukorzenić i ładnie ozdobić Twój ogród.
Najlepszy czas na przesadzenie drzewka to przełom marca i kwietnia, kiedy grunt jest rozmarznięty i małe jest już prawdopodobieństwo przymrozków. W międzyczasie choinkę należy przechowywać w chłodniejszym miejscu (najlepiej w temperaturze około 10°C), więc dobrym rozwiązaniem są takie miejsca jak garaż z dostępem do światła naturalnego lub klatka schodowa. Co najważniejsze, nie zapomnij podlewać choinki w tym czasie.
Pozwól jej zgnić
Co zaskakujące, dobrym wyborem może być pozwolenie, aby prawdziwa choinka zgniła naturalnie, ponieważ jest biodegradowalna i w przeciwieństwie do wielu innych rodzajów drewna, nie zawiera środków konserwujących drewno. Miękkie drewno z drzewa zgnije i zniknie w glebie w ciągu roku lub dwóch.
Gnijące fragmenty drzewka będą również stanowić pożywienie dla wielu owadów i innych dzikich zwierząt, a także poprawią glebę i nakarmią pobliskie rośliny, zapewniając im niezbędne składniki odżywcze do wzrostu. Aby to zrobić, po prostu rozdrobnij choinkę na małe gałązki i ułóż je starannie w zacienionym, odizolowanym miejscu w ogrodzie. Zaleca się użycie bezprzewodowej piły łańcuchowej lub siekiery.
- Więcej o:
Choinki: Prawdziwe czy sztuczne — które są lepsze dla planety?
Co zrobić z choinką po świętach?
BERGER Bau wybuduje nową palmiarnię w Ogrodzie Botanicznym WNB Uniwersytetu Wrocławskiego
Wystawa Agnieszki Brzeżańskiej "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji
Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?
Nadanie imion trzem nowym odmianom róż w Kutnie
Zapraszamy do Kutna na wyjątkowe zakupy róż ogrodowych!
Kutno zakwitnie różami! Święto Róży już we wrześniu