Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nakrycie stołu na święta w 5 krokach

MŚ/Aldona Zakrzewska/Kinga Popiołek

Święta to magiczny czas, w którym chcemy, żeby wszystko wyglądało perfekcyjnie. Jaką kolorystykę wybrać? Jak odpowiednio ułożyć sztućce? Jak wykonać niebanalne dekoracje? Przygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym wasz świąteczny stół prezentował się będzie wyjątkowo.

Nakrycie stołu na święta w 5 krokach
Nakrycie stołu na święta
Westwing

1. Prawidłowe nakrycie stołu na święta - obrus lub bieżnik

Przygotowując nakrycie stołu, zaczynamy od wyboru obrusa. W święta najlepiej sprawdzi się klasyczny – biały obrus. Będzie on świetną bazą do stworzenia zarówno tradycyjnej aranżacji, jak i tej w stylu glamour czy nowoczesnym. Warto zainwestować w dobrej jakości obrus plamoodporny, który posłuży nam przez lata. Jeżeli posiadamy piękny, drewniany stół - nie musimy go przykrywać. W takiej sytuacji wystarczy bieżnik ułożony wzdłuż stołu lub kilka bieżników, które możemy rozłożyć w poprzek – na szerokość stołu.

Poprawne nakrycie stołu - miejsce serwetki

Najczęstszym przedmiotem nieporozumień wydaje się niepozorna serwetka. Przy naszym gościu musi znaleźć się choć jedna, ale dobrym rozwiązaniem są też dwie. Jedna, mniejsza, dyskretnie rozdzielająca talerze, i druga - większa do położenia na kolanach. Tę drugą można położyć na obrusie, po lewej stronie dużego talerza lub - dekoracyjnie zwiniętą - na talerzu do zupy lub sałatki. Bardziej eleganckie są serwetki płócienne. Najgorszym możliwym rozwiązaniem jest umieszczenie na stole cienkich papierowych serwetek, rozsuniętych niczym pawi ogon. Takie ułożenie przywodzi na myśl tanie knajpki na dworcach lub bary mleczne. Nigdy go nie stosujmy!

2. Nakrycie stołu na święta - zastawa

Biała, porcelanowa zastawa to zdecydowany „must have” świątecznej kolacji. Nie dość, że pasuje do każdego stylu, to jest praktyczna i elegancka. Sprawdzi się nie tylko w święta, ale przez cały rok podczas innych uroczystych, rodzinnych spotkań. Biała porcelana stanowi także idealne tło dla tradycyjnych, bożonarodzeniowych potraw, które są nieodzownym elementem Wigilii. Jest uniwersalna i na pewno będzie komponować się z dekoracjami w każdym stylu.

3. Nakrycie stołu na święta – szklanki i kieliszki

Kryształowe szkło na stole sprawia, że aranżacja nabiera eleganckiego wykończenia. Dobór odpowiednich kieliszków i szklanek jest bardzo ważny.

  • Kieliszki do czerwonego wina - na wysokiej nóżce z czaszą zwężającą się ku górze.
  • Te do białego wina są podobne, ale ich czasza jest nieco mniejsza, smuklejsza i wyższa.
  • Jeśli podczas kolacji podajemy likier, należy go podać w niewielkich kieliszkach, często o połowę mniejszych niż te do win.
  • Do whisky stosuje się szklanki niskie, przysadziste, w kształcie walca o stosunkowo grubym dnie.
  • Wódkę serwujemy w małych kieliszkach. W tych z nóżką podajemy wódki czyste i gatunkowe, w kieliszkach bez nóżki tylko czyste.
  • Szklanki z cienkiego szkła, wysokie zarezerwowane są dla napojów bezalkoholowych – wody i soków.

Ustawienie kieliszków daje dużo większą swobodę niż sposób ułożenia talerzy czy sztućców. Ważne, by przy jednej osobie nie znajdowały się więcej niż 4 kieliszki i by były one ustawione w prawym górnym rogu talerza. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest ustawienie szkła w ukośnej linii, której najwyższy punkt, znajdujący się nad sztućcami do deseru, wyznacza szklanka na wodę, środkowy - nieco niżej i bardziej na prawo - kieliszek do czerwonego wina, a ostatni - najniższy i najdalszy względem talerza - kieliszek na białe wino.

Ciekawym rozwiązaniem jest też ustawienie szkła w czworoboku. Wtedy o jego rozmieszczeniu decydują alkohole, które chcemy podać. Jednym z układów jest (licząc od lewego górnego rogu): kieliszek do wody, kieliszek do czerwonego wina, a niżej - kieliszek do białego wina i kieliszek do szampana. Ten ostatni można w zależności od wyposażenia barku zamienić na kieliszek do likieru lub chociażby porto.

4. Nakrycie stołu na święta - sztućce

Podczas eleganckiego posiłku zarówno liczba naczyń, jak i przyporządkowanych im sztućców może wprawić w zakłopotanie. Jednak dobrze ułożone sztućce, podporządkowane klarownej zasadzie: najpierw najdalsze od talerza, nie powinny sprawiać trudności. Tak jak w przypadku talerzy, tak i w doborze sztućców kluczową rolę odgrywa menu. Przy najbardziej rozbudowanym zestawie dań, a taki oferuje zazwyczaj świąteczny stół, liczba sztućców przypadających na każdego gościa jest dość duża. Po lewej stronie od dużego talerza powinny znaleźć się widelce. Układamy je, zrównując dolny koniec z brzegiem talerza. Najbliżej naczynia znajdzie się widelec do mięsa, na środku widelec do ryby, a na brzegu - najmniejszy widelec do sałatek.

Nakrycie stołu na święta
Rodzaje sztućców
fot. Hefra

Po prawej stronie jest miejsce dla noży i łyżki. Ich położenie powinno być symetryczne względem widelców. Najbliżej talerza znajduje się więc nóż do mięsa, nieco dalej - nóż do ryb i owoców morza, ostatni jest zaś nóż do sałatek. Najbardziej oddaloną od talerza pozycję zajmuje łyżka do zupy. Na stole prócz sztućców do kolejnych potraw powinny znaleźć się też przybory do deserów. Łyżeczkę i widelczyk do ciasta układamy równolegle do dolnego kantu stołu, nad dużym talerzem. Łyżeczka, zajmująca wyższą pozycję, powinna być zwrócona w lewo, widelczyk - w prawo. Na talerzu do chleba kładziemy zaś mały płaski nożyk do masła. Jeśli zdecydujemy się na uproszczony sposób nakrycia, rezygnujemy z sztućców do ryb, noży do masła i sałatek oraz widelczyka do ciasta.

Nakrycie stołu na święta
Rodzaje sztućców
fot. Hefra

Układając sztućce pamiętajmy, że liczy się nie tylko ich położeniem względem talerza, lecz także względem siebie nawzajem. Noże powinny być zwrócone ostrzem w stronę talerza, a widelce - zębami do góry. Dolne krawędzie wszystkich sztućców muszą układać się w jedną, wyznaczoną przez dolny brzeg talerza, linię. Wyjątkiem od tej zasady może być łyżka do zupy. Jeśli jest zauważalnie krótsza od pozostałych sztućców, układamy ją nieco wyżej - tak, aby była wyśrodkowana względem sąsiadującego z nią noża. I choć poszczególne sztućce powinny leżeć blisko siebie (nie dalej niż centymetr), nie powinny się jednak ze sobą stykać.

Nakrycie stołu na święta
Tradycyjne nakrycie stołu jest eleganckie i szykowne. Pasuje do każdej okazji.
fot. Villery & Boch

5. Nakrycie stołu na święta – ozdoby i dekoracje

Świąteczne dekoracje stołu to ważny element wystroju wnętrza i rodzinnego biesiadowania. Aby zachować spójny wystrój domu, warto wybierać dekoracje świąteczne w podobnej kolorystyce lub tonacji. Decydując się na takie rozwiązanie mamy pewność, że wszystkie pomieszczenia w domu będą ze sobą współgrać stylistycznie. Uchroni nas to przed wprowadzeniem niepotrzebnego chaosu i wrażenia przesytu dekoracjami, które do siebie nie pasują. Najpopularniejszym kolorem na Boże Narodzenie jest oczywiście czerwień, sprawdzą się także zieleń i brąz – żywe lub sztuczne gałązki, girlandy, czy szyszki – wszystko oprószone sztucznym śniegiem. Takie ozdoby wprowadzą do wnętrza i na stół harmonię i naturalność. Z kolei Wielkanoc to kolor: żółty, zielony, biały - ciekawie będą się też prezentowały pastele. 

Stylowe nakrycie stołu na Wigilię - inspiracje

Aby uroczyste nakrycie stołu prezentowało się jeszcze bardziej wyjątkowo, możemy dodać połyskujące ozdoby. Światło odbijające się w ich powierzchni sprawi, że świąteczna oprawa nabierze jeszcze większej elegancji.

Nowoczesne nakrycie stołu na Wielkanoc - inspiracje

Zebraliśmy najciekawsze aranżacje - zobacz, jak prezentują się modne nakrycia stołu na święta wielkanocne.

Eleganckie nakrycie stołu - jakich zasad należy przestrzegać?

Starając się stworzyć efektowną aranżację wielkanocnego stołu, coraz częściej odchodzimy od tradycji. Szukamy nowych pomysłów na dekoracje, łączymy różne zastawy bądź decydujemy się na nietypowe dodatki. Pomysłów na ciekawe nakrycie jest wiele.

Niezależnie od tego na jaki styl się zdecydujemy, należy pamiętać o kilku zasadach.

  • Nigdy nie stawiaj na stole uszkodzonych naczyń, nawet jeśli ubytek jest niewielki.
  • Wszystkie naczynia, sztućce i szkło wypoleruj przed postawieniem na stole.
  • Unikaj serwetek papierowych, staraj się podawać gościom serwetki materiałowe.
  • Sztućce powinny pochodzić z tego samego kompletu.
  • Nie przesadzaj z liczbą naczyń i sztućców przypadających na jedno nakrycie. Nakrywasz do rodzinnego posiłku, nie krępuj więc swoich gości zbyt skomplikowanym układem naczyń.
  • Zachowaj umiar, pamiętaj, że na stole obok dekoracji muszą się także zmieścić półmiski z potrawami.
Nakrycie stołu na święta
Nakrycie stołu na święta
Salony Agata

Jak nakryć do stołu? Dla każdego coś słodkiego

Warto przygotować dla gości miły, słodki upominek, który wprowadzi wszystkich w radosny nastrój. Możesz położyć każdemu na talerzu własnoręcznie upieczony i ozdobiony imieniem gościa pierniczek. Możesz także kupić niewielkie pudełeczka na prezenty, pasujące do dekoracji stołu. Włóż do środka kilka pralinek. Przewiąż je ładną wstążeczką. Taki mały prezencik czekający na gości z pewnością będzie miłym akcentem!

Wyjątkowa dekoracja stołu - magia świec

Stół skąpany w blasku świec zawsze będzie prezentował się wyjątkowo okazale. Świece dają duże pole do popisu - wprowadzają ciepłą, świąteczną atmosferę. Najbardziej eleganckie są długie świece w lichtarzach, jednak nie są one zbyt wygodne. Mogą przeszkadzać gościom w sięganiu po potrawy. Dobrze prezentować się będą spore, grube świece. Pamiętajmy, aby ustawić je na podstawkach. Skapujący wosk nie będzie nam plamił obrusu.

Największe pole do popisu dają malutkie świeczki do podgrzewaczy, tzw. tea lighty. Można włożyć je do małych świeczników i ustawić po środku stołu - w grupie lub w rzędzie, przez całą jego długość. Innym ciekawym pomysłem jest napełnienie prostej misy wodą i zanurzenie w niej gałązki świerku. Małe świeczki powinny pływać po powierzchni wody.

Jako świeczniki możesz wykorzystać także... kieliszki do wina! Ustaw je do góry nogami, czarkę wypełnij kompozycją ze świerkowych gałązek i małych bombek. Na samej górze (na podstawce) postaw zapalona świeczkę.

Nakrycie stołu na święta
Świece na świątecznym stole
Vera Prokhorova/Shutterstock
Nakrycie stołu na święta
Świece na świątecznym stole
SeventyFour/Shutterstock

Urozmaicamy podstawowe nakrycie stołu - roślinne akcenty

Dołóżmy starań, by w świąteczny wieczór stół wyglądał szczególnie. Wspaniale zaprezentują się na nim wszelkie dary natury, np. pomalowane brokatem jabłka, liście i szyszki, wianuszki z kasztanów, żołędzi, jarzębiny, opaski z suszonych kwiatów nanizanych na druciki. Roślinne detale to także świetny materiał na zwieszające się nad stołem wianki lub wdzięczne ozdoby świec i lampionów.

Wokół stołu

Pięknie nakryty stół to nie wszystko. Warto też zadbać o dekoracje krzeseł biesiadników, np. przystrajając je wiankami i bukietami. Na krzesła, zwłaszcza jeśli pochodzą z różnych kompletów, warto naciągnąć jednakowe pokrowce i opasać je dekoracyjną szarfą. Minimalistom wystarczą cięte kwiaty w „rożku obfitości” pełnym wody.

Święta w kwiatach

Gwiazda betlejemska, jak powszechnie bywa nazywana poinsecja, to niemal sztandarowy kwiat Bożego Narodzenia, ale wszak nie jedyny. Tradycyjną oprawę świąt tworzą też grudnik (czyli zygokaktus), cyklamen, storczyk, azalia i golteria. Przystrajajmy je lekkimi dekoracjami, gdyż ich delikatne pędy mogą się zwiesić lub połamać. Natomiast jeśli chodzi o lampki, najbezpieczniejsze dla roślin będą małe diodowe, które prawie nie wydzielają ciepła i nie obciążają gałązek.

Nakrycie stołu na święta
Gwiazda betlejemska
Katia Seniutina/Shutterstock

Cebul czar

Efektowną dekoracją świątecznego stołu będą też kwitnące rośliny cebulowe, zwłaszcza wspaniale pachnące hiacynty oraz eleganckie hippeastra. Ich woskowane cebule, przygotowane do kwitnienia, dostępne są teraz w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Wosk chroni je przed wyschnięciem, a by zakwitły, nie trzeba ich nawet podlewać.

Skomentuj:

Nakrycie stołu na święta w 5 krokach