Kwiatki do sałatki - ulubione kwiaty Nataszy Urbańskiej
Od lat bujam się złocistych słonecznikach. Na szczęście z wzajemnością. Ja daję im życie, a one mi - wyjątkowo smaczne pestki. Uwielbiam je skubać!












Słoneczniki to moje ulubione kwiaty. Dosłownie i w przenośni Jak na zodiakalnego Lwa przystało, pożeram je wzrokiem - i nie tylko. Uwielbiam skubać ich uśmiechnięte buźki. Jestem w tym nieposkromiona. Bez problemu unicestwiam 3-4 słoneczniki dziennie! Ile to pestek? Trudno zliczyć! Skubię je, dopóki wokół naszego przydomowego warzywnika kołysze się ostatni słonecznik! Te kupowane na straganie nigdy nie są tak smaczne.
Uprawiam je sama - sadzę w ziemi wśród bylin zeszłoroczne pestki, doglądam wschodzących siewek, które zresztą zwykle nie sprawiają mi kłopotów. W końcu zrywam dojrzałe koszyczki pełne pestek, aby je potem łuskać w letnie wieczory.
Słoneczniki co roku tworzą zieloną przesłonę wokół warzywnych grządek w naszym małym ogrodzie. Między nimi uwija się moja córka Kalinka - tuż obok ma huśtawki i miniplac zabaw. Chcemy, aby poznała ogrodowe smaki dzieciństwa, czuła szacunek do natury.
Uwielbiam wypoczywać, pracując w ogrodzie. Robię to w dużej mierze dla Kalinki - chcę, żeby jadła zdrowe warzywa i owoce. Oprócz sałaty, rzodkiewek, cukinii i szczypiorku uprawiam też jadalne kwiaty, które często dodaję do sałatek, dekoruję nimi potrawy. Stokrotki, nasturcje, liliowce, fiołki pięknie wyglądają na talerzu, smakują w nalewkach. Na grządkach i w doniczkach uprawiam też zioła: bazylię, lubczyk, macierzankę, miętę...
Wciąż coś w ogrodzie przesadzam, wysiewam, dosadzam. To wciąga, tak jak meblowanie wnętrza. Kiedy jednak niedawno kupiliśmy z Januszem kawał lasu, obiecaliśmy sobie, że powstrzymamy się w nim od ingerencji. W naszym lesie rosną dzikie zioła, których nazw nawet nie pamiętam. Często wybiegamy do niego myślami, będąc w mieście. Wykorzystujemy każdą wolną chwilę, aby tam zajrzeć i zwolnić tempo życia.
"MAGNOLIA" RADZI
Słonecznik zwyczajny (Helianthus annus) to jeden z najbardziej okazałych kwiatów lata. Dorasta do 3,5 m wysokości, a jego kwiatostan, zwany koszyczkiem, może osiągnąć nawet 50 cm średnicy! Jego środek wypełniają kwiaty rurkowate, różniące się barwą w zależności od odmiany, na zewnątrz zaś znajdują się żółte kwiaty języczkowate. Roślina kwitnie od lipca do października, w zależności od terminu siewu. Starsze egzemplarze źle znoszą przesadzanie. Stanowisko dla słoneczników powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru, a gleba średnio wilgotna, żyzna i dobrze nawieziona.
Odpowiednio pielęgnowane słoneczniki rzadko są atakowane przez szkodniki i choroby, ale ich liście i stożki wzrostu mogą być objadane przez ślimaki. Mogą się na nich również pojawić mszyce. Szkodniki należy zwalczać odpowiednimi preparatami.
- Więcej o:
- kwiaty
- słoneczniki
Przepisy na pyszne nalewki
Słoneczniki. Dzieci słońca
Kwiat monstera dziurawa. Najpopularniejsza roślina domowa. Jak ją pielęgnować?
Najlepsze kwiaty do łazienki
Czerwone kwiaty. Rośliny, które kwitną na czerwono latem
Kalanchoe kwiat. Pielęgnacja i przegląd odmian
Kwiaty balkonowe kwitnące na biało latem
Kwiaty kwitnące w lipcu