Kosiarki, podkaszarki, nożyce. Z maszyną na trawnik

Tekst Piotr Syga

Kosiarki, podkaszarki, traktorki, nożyce do trawnika

Fot. producenci
Dzięki kosiarkom, wertykulatorom i aeratorom murawę można doprowadzić do perfekcyjnego wyglądu, wykonując poszczególne czynności szybko i przede wszystkim starannie.

KOSZENIE

Trawę najlepiej strzyc w dni pochmurne, kiedy nie pada deszcz, lub wieczorem (podłoże i trawa muszą być suche). Słońce wysusza bowiem przycięte źdźbła.

Zanim skosimy świeżo założony trawnik, powinniśmy go najpierw lekko zwałować. Zagęszczamy w ten sposób podłoże, zapobiegając wyrwaniu przez kosiarkę delikatnych roślinek. Po raz pierwszy kosimy młody trawnik, kiedy trawa osiągnie 8-10 cm wysokości. Noże tnące ustawiamy na wysokości 5-6 cm - nie niżej! W czasie kilku kolejnych zabiegów strzyżemy murawę właśnie na tę wysokość. Jeżeli trawa się zagęści, można ją bardziej skracać (na początek wystarczy 4 cm, później nawet 2,5 cm). W miejscach zacienionych trawa powinna być nieco wyższa - przynajmniej 4,5 cm.

Pamiętajmy, by zawsze strzyc trawnik ostrymi narzędziami. W przeciwnym razie końcówki traw będą poszarpane jak frędzle, co sprzyja szybszej utracie wody i rozwojowi chorób. Sygnałem do strzyżenia jest moment, kiedy trawa przekroczy planowaną wysokość mniej więcej o 1/3. Trawniki gazonowe i sportowe strzyżemy co najmniej raz w tygodniu.

Skomentuj:

Kosiarki, podkaszarki, nożyce. Z maszyną na trawnik