Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zabudowa śmietnika. 25 pomysłów, jak ukryć śmietnik. Ogród z pomysłem

Katarzyna Jodłowska, Aldona Zakrzewska

Zabudowa śmietnika? Śmietnik powinien być funkcjonalny, skromny i schludny. Najlepiej, żeby nie rzucał się w oczy, skryty pod masą roślin lub w specjalnie do tego przeznaczonym schowku. Zobaczcie jak w prosty sposób można go samodzielnie wykonać.

y21.05.2008 LONDYN CHELSEA FLOWER 2008 WYSTAWA OGRODOWDLA CZASOPISMA OGRODYFOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA
Szafka śmietnik z zielonym dachem i funkcją segregacji odpadów

Zabudowa śmietnika

Śmietnik to przykra konieczność - raczej nigdy nie będzie ozdobą ogrodu. Powinien się więc wtapiać w zieleń, zamiast z nią konkurować. Jest jednak jednym z elementów małej architektury ogrodowej. Zadbajmy więc, by stylem i estetyką nawiązywał do otoczenia. Łatwiej osiągnąć dobre rezultaty, budując go z podobnych materiałów, z jakich wznieśliśmy dom, murki oporowe czy ogrodzenie. Niezależnie od formy śmietnika najlepiej, by jego konstrukcja ginęła w gąszczu roślin.

Zabudowa śmietnika z palet

Szybkim i tanim sposobem zasłonięcia koszy śmietnikowych i zbudowanie ekologicznej wiaty śmietnikowej jest wykorzystanie do tego palet. Można je estetycznie pomalować lub przysłonić pnączami.

Zabudowa śmietnika miejsce

Bardzo istotny jest wybór miejsca. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania ogrodu. W przeciwnym razie śmietnik może się stać przypadkowym, niepasującym do otoczenia elementem. Na małych działkach z reguły umieszczamy go tuż przy furtce. Na większych może być odsunięty od wejścia na teren posesji, z wygodnym dostępem zarówno od strony domu (dla mieszkańców), jak i od ulicy (dla firmy wywożącej śmieci).
 

Zabudowa śmietnika w ogrodzeniu

Jeśli decydujemy się na śmietnik we wnęce ogrodzenia, zadbajmy, by miała ona dwie furtki (jedną od ogrodu, a drugą od ulicy). Worki są niewygodne do przenoszenia. Używajmy ich więc w śmietnikach ustawionych tuż przy ogrodzeniu. Kubły łatwo przetaczać, mogą więc stać nawet w śmietniku usytuowanym w głębi działki.

Zabudowa śmietnika - dobre rady

Segregujmy śmieci i kompostujmy odpady organiczne. Wówczas znacznie zmniejszymy ilość śmieci, a przy okazji uzyskamy cenny nawóz. - Osłońmy śmietnik daszkiem, aby znajdujące się wewnątrz pojemniki nie nagrzewały się od słońca. Posadzka powinna być utwardzona, a furtka (o szerokości minimum 80 cm) - otwierać się na zewnątrz.- Aby łatwiej było utrzymać czystość, ściany śmietnika należy wykończyć materiałem nadającym się do mycia (np. ceramiką, gresem, klinkierem) lub pomalować farbą zmywalną.

Zabudowa śmietnika zgodnie z przepisami

Na budowę śmietnika (opow. mniejszej niż 10 m2) nie jest wymagane pozwolenie - wystarczy zgłoszenie w lokalnym urzędzie. Zadaszony trejażem kącik na śmieci w głębi posesji można urządzić nawet bez zgłoszenia. - Odległość śmietnika od domu sąsiada powinna wynosić co najmniej 3 m, a od granicy działki - minimum 2 m. Ten dystans nie jest wymagany, gdy śmietnik przylega do podobnego urządzenia na sąsiedniej działce lub gdy granica posesji biegnie wzdłuż ulicy (wówczas śmietnik może się stykać z ogrodzeniem). Winylowa tapeta zmieniła kubeł w efektowny detal. Ten domek opleciony trzmieliną to śmietnik. Giętkie pędy winobluszczu umożliwiają otwieranie drzwiczek. Wnęka na kubeł wycięta w żywopłocie. Szafka-śmietnik z zielonym dachem i funkcją segregacji odpadów. W tej wiacie zmieścił się śmietnik i składzik na drewno.
 

Zabudowa śmietnika - Przydatne przepisy:

1. Obowiązek posiadania miejsca na odpady nakłada na właścicieli nieruchomości ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. nr 132 poz. 622 ze zmianami). Te same przepisy mówią też o tym, że to właściciel jest odpowiedzialny za czystość i stan techniczny śmietnika, oraz że powinien on podpisać umowę z przedsiębiorstwem mającym zezwolenie na odbieranie odpadów. Umowę trzeba przechowywać wraz z dowodami opłat za wykonywane usługi.

2. Sposób usytuowania śmietnika określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 poz. 690 z 2002 r. ze zmianami).

3. Zadaszone osłony śmietnikowe zaliczane są do obiektów małej architektury i nie wymagają pozwolenia na budowę, zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (Dz. U. nr 156 poz. 1118 z 2006 r. ze zmianami) - wystarczy zgłoszenie.
    Więcej o:

Skomentuj:

Zabudowa śmietnika. 25 pomysłów, jak ukryć śmietnik. Ogród z pomysłem