Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sekator jednoręczny to przyjaciel każdego ogrodnika. Jaki wybrać?

red.

Do ścinania drobnych gałązek i grubszych pędów, do zbierania kwiatów na bukiety i ziół do sałatki... Sekator jest dla ogrodnika po prostu niezastąpiony. Prezentujemy różne dostępne na rynku modele i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Sekator jednoręczny
Sekator jednoręczny
Fot. Fiskars
Sekator jest niezbędny przy większości prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Dlatego nie warto na nim oszczędzać, bo to inwestycja na lata. Najważniejsze są ostrza. Powinny być wykonane ze stali dobrej jakości, jak najbardziej równe i ostre, by rana na obciętym pędzie była gładka i czysta. Tępym narzędziem kiepskiej jakości możemy wyrządzić roślinie krzywdę, narażając ją na zakażenie chorobami grzybowymi.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem sekatora? 

Bez względu na to czy jesteście doświadczonym ogrodnikiem z wieloletnim stażem czy dopiero zaczynacie przygodę z ogrodem warto wyposażyć się w doskonałej jakości sektor, który ułatwi prace na każdym etapie, gdyż cięcie to podstawowa czynność, którą wykonujemy przez cały rok. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę kupując nowy sektor.

Sekator jednoręczny - ostrza

Ostrza nie mogą się rozchodzić ani zbyt mocno do siebie przylegać. Większość sekatorów ma ostrza mocowane śrubą, która umożliwia regulację ich docisku. Warto poprosić sprzedawcę o wyregulowanie sekatora tak, by lekko chodził, a ostrza nie ocierały się o siebie za mocno (bo wtedy szybko się tępią). Najlepsze są ostrza ze stali szlachetnej ze specjalną powłoką antyadhezyjną, która sprawia, że sok czy żywica nie przyklejają się do ich powierzchni.
 
W tym roku firma Fiskars wprowadziła do swojej oferty trzy nowe linie sekatorów jednoręcznych: Solid™, Plus™ oraz X-series™, dzięki czemu każdy ogrodnik może dopasować to wyjątkowe narzędzie do swoich potrzeb:
  • Solid™  - dla ogrodników zaczynających przygodę z ogrodem
  • Plus™  - dla średniozaawansowanych ogrodników do codziennej pracy
  •  X-series™ - dla ogrodników zajmujących się ogrodem na "pełen etat" i profesjonalistów
Wszystkie sekatory jednoręczne Fiskars – niezależnie od serii – są wyposażone w pełni hartowane, precyzyjnie szlifowane, stalowe ostrza, zapewniające cięcie na całej długości i długą żywotność. Nieprzywieralna powłoka redukuje ryzyko przyklejania się gałęzi do ostrza i wspomaga odporność na korozję.

Sekator jednoręczny kowadełkowy czy nożycowy

W zależności od tego, co będziemy ciąć (grube suche pędy czy żywe gałązki), wybieramy jeden z dwóch typów sekatora. W kowadełkowych ostrza podczas cięcia nie zachodzą na siebie. Górne opada na dolne, a dolne (zwane stalnicą) jedynie dociska pęd. Stalnica jest szeroka, metalowa, często wyposażona w nakładkę z tworzywa sztucznego albo w całości odlana z plastiku. Plastik sprawia, że cięcie jest mniej męczące. Sekatory kowadełkowe mają większą siłę cięcia, więc doskonale sprawdzają się przy usuwaniu martwych twardych pędów.

Do cięcia żywych gałązek lepsze są sekatory nożycowe zwane też dźwigniowymi. Oba ich ostrza są zaokrąglone, a stalnica cienka. Dzięki takiej konstrukcji można nimi usuwać pędy u nasady. Cięcie jest precyzyjne i czyste. Bardzo funkcjonalna jest wyprofilowana rynienka w stalnicy, która odprowadza soki, dzięki czemu ostrza się nie sklejają. Zwróćmy uwagę na to czy ostrza ze stali nierdzewnej są chronione bezpiecznym zamknięciem w czasie przechowywania i transportu. 

Sekator ogrodowy

Niektóre sekatory są zaprojektowane tak, by można było nimi przyciąć również drut albo cienki arkusz blachy. Do cięcia drutu służy kilkumilimetrowe zaokrąglone wgłębienie u nasady ostrza. Dzielenie arkusza blachy lub cienkiego plastiku ułatwiają karbowane ostrza.

Sekator jednoręczny - ergonomia

Sekator powinien być lekki i dobrze leżeć w dłoni. Warto szukać modeli, w których można regulować rozwarcie rękojeści i ostrza. Możemy wtedy dopasować rozstaw rączek do wielkości dłoni. Wajcha regulacji może się znajdować na wierzchniej stronie sekatora umiejscowiona tak, by w każdej chwili można było kciukiem zmniejszyć lub zwiększyć szerokość szczeliny między ostrzami i rozwarcie rączek. Druga możliwość to śruba od wewnętrznej strony ostrza, którą regulujemy szerokość uchwytu. Wystarczy do tego zwykły śrubokręt.

 

Sekator jednoręczny - rękojeści

Mogą pokryte miękką antypoślizgową gumą lub gąbką. Dodatkowym udogodnieniem jest wyprofilowanie rączki tak, by palce wygodnie na niej spoczywały. Niektóre modele mają bardzo lekkie uchwyty w całości wykonane z materiałów syntetycznych z dodatkiem bardzo wytrzymałego włókna szklanego. Warto polecić modele  z obrotową rączkę, która chroni dłoń przed obtarciem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sekator jednoręczny to przyjaciel każdego ogrodnika. Jaki wybrać?