Sekator jednoręczny to przyjaciel każdego ogrodnika. Jaki wybrać?
Do ścinania drobnych gałązek i grubszych pędów, do zbierania kwiatów na bukiety i ziół do sałatki... Sekator jest dla ogrodnika po prostu niezastąpiony. Prezentujemy różne dostępne na rynku modele i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem sekatora?
Bez względu na to czy jesteście doświadczonym ogrodnikiem z wieloletnim stażem czy dopiero zaczynacie przygodę z ogrodem warto wyposażyć się w doskonałej jakości sektor, który ułatwi prace na każdym etapie, gdyż cięcie to podstawowa czynność, którą wykonujemy przez cały rok. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę kupując nowy sektor.
Sekator jednoręczny - ostrza
- Solid™ - dla ogrodników zaczynających przygodę z ogrodem
- Plus™ - dla średniozaawansowanych ogrodników do codziennej pracy
- X-series™ - dla ogrodników zajmujących się ogrodem na "pełen etat" i profesjonalistów
Sekator jednoręczny kowadełkowy czy nożycowy
W zależności od tego, co będziemy ciąć (grube suche pędy czy żywe gałązki), wybieramy jeden z dwóch typów sekatora. W kowadełkowych ostrza podczas cięcia nie zachodzą na siebie. Górne opada na dolne, a dolne (zwane stalnicą) jedynie dociska pęd. Stalnica jest szeroka, metalowa, często wyposażona w nakładkę z tworzywa sztucznego albo w całości odlana z plastiku. Plastik sprawia, że cięcie jest mniej męczące. Sekatory kowadełkowe mają większą siłę cięcia, więc doskonale sprawdzają się przy usuwaniu martwych twardych pędów.
Do cięcia żywych gałązek lepsze są sekatory nożycowe zwane też dźwigniowymi. Oba ich ostrza są zaokrąglone, a stalnica cienka. Dzięki takiej konstrukcji można nimi usuwać pędy u nasady. Cięcie jest precyzyjne i czyste. Bardzo funkcjonalna jest wyprofilowana rynienka w stalnicy, która odprowadza soki, dzięki czemu ostrza się nie sklejają. Zwróćmy uwagę na to czy ostrza ze stali nierdzewnej są chronione bezpiecznym zamknięciem w czasie przechowywania i transportu.
Sekator ogrodowy
Niektóre sekatory są zaprojektowane tak, by można było nimi przyciąć również drut albo cienki arkusz blachy. Do cięcia drutu służy kilkumilimetrowe zaokrąglone wgłębienie u nasady ostrza. Dzielenie arkusza blachy lub cienkiego plastiku ułatwiają karbowane ostrza.
Sekator jednoręczny - ergonomia
Sekator jednoręczny - rękojeści
- Więcej o:
Termodrewno: nowe oblicze świerku i sosny
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?
Pergola jako ciekawy element ogrodowej architektury
Pergole ogrodowe i tarasowe
Jak zakotwić ogrodzenie, altankę lub pergolę bez użycia betoniarki
Jakie deski do wykończenia domowego basenu?
Jak stworzyć funkcjonalną nawierzchnię z kostek i płyt?
Oświetlenie w obrzeżach i kostkach