Maj w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Zielono, kolorowo, słonecznie

Redakcja

Nadszedł wreszcie najpiękniejszy miesiąc roku. Można już podziwiać świeżą zieleń, różnobarwne kwiaty rozkwitające w ogrodzie. I jest też sporo pracy...

prace ogrodowe
prace ogrodowe
rys. Jerzy Kozień
Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

- Przycinamy krzewy, które kwitły przed wypuszczeniem liści np. forsycje, wierzby, wczesne tawuły. Po zabiegu wydadzą dużo nowych pędów, które będą kwitły w przyszłym roku. Skracamy też pędy różom tnąc je na wysokości 30-40 cm około 1cm nad pączkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Usuwamy przy okazji z krzewów wszystkie pędy przemarznięte i chore.

- Rozgarniamy kopczyki ziemi, które zabezpieczały gatunki delikatne przed mrozem i nawozimy rośliny nawozem wieloskładnikowym, który płytko mieszamy z ziemią. Najpraktyczniejsze są nawozy wolno działające np. Osmocote, Planton C lub Osmovit bo choć są droższe od tradycyjnych pozwalają oszczędzić pracy.

Iglaki

-Sprawdzamy czy na igłach i pędach nie ma przędziorków, tarczników i innych szkodników. W razie potrzeby opryskujemy rośliny odpowiednim preparatem owadobójczym. Szczególnie często atakowane przez przędziorki świerki karłowe warto opryskiwać co jakiś czas profilaktycznie preparatem Provado Plus, Karate, Confidor lub Polysect.

- Możemy posadzić nowe rośliny, ale tylko okazy sprzedawane w pojemnikach z dobrze wykształconą bryłą korzeniową, bo jedynie one dobrze się przyjmują i nie są narażone na przeschnięcie. Niestety ciągle na targowiskach sprzedawane są o tej porze iglaki kopane z gruntu. Choć są stosunkowo tanie nie warto ich kupować, bo wiosna to dla nich pora wypuszczania młodych przyrostów i rośliny źle sobie radzą w tym czasie z odtwarzaniem systemu korzeniowego.

Byliny

- Kiedy roślinom cebulowym zaczynają przekwitać kwiaty, usuwamy ich główki aby n9e traciły energii na wytworzenie nasion. Najlepiej wyłamywać je, a nie wycinać, aby z sokiem na sekatorze nie przenosić groźnych chorób wirusowych, które bezpowrotnie niszczą rośliny. Liście pozostawiamy do czasu, aż zżółkną, by mogły przez kilka tygodni odżywić cebule.

- Możemy wysiewać do gruntu wiele gatunków np. złocienie, rudbekie, goździki, smagliczki czy żagwiny. Otrzymamy w ten sposób rozsadę, którą pod koniec lata lub na wiosnę wysadzimy na miejsca stałe. Rośliny będą kwitły pierwszy raz w przyszłym roku.

-Wszystkie byliny kwitnące latem i jesienią można teraz rozmnażać przez podział. Najlepiej zrobić to przy pochmurnej pogodzie i obficie podlać nowe kępki po posadzeniu. Warto je też na kilka dni zacieniować agrowłókniną lub gazetami. Ułatwimy im w ten sposób szybkie przyjęcie się na nowym stanowisku.

-Wysadzamy do gruntu bulwy i karpy dalii, pacioreczników i mieczyków. Zanim wyrosną z ziemi minie już niebezpieczeństwo przymrozków. Rośliny podpędzone w pomieszczeniach posadzimy w drugiej połowie miesiąca, ale możemy zacząć je hartować.

Drzewa i krzewy owocowe

- Gdy drzewom zaczynają pękać pąki przeprowadzamy pierwsze opryski przeciwko chorobom grzybowym np. parchowi, plamistościom i rdzom. Używamy w tym celu Miedzianu, Kaptanu lub innych preparatów grzybobójczych.

- Młode drzewka i krzewy zasilamy nawozem azotowym. Przyda się to również nieco starszym okazom rosnącym na słabych glebach. Stosujemy !0-15 dag nawozu na 1m2 powierzchni. Rozsypujemy go w obrębie korony i lekko mieszamy z ziemią.

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

- Na początku miesiąca wysadzamy już do gruntu rozsadę roślin, które nie boją się niewielkich przymrozków, takich jak lwie paszcze, astry chińskie i kocanki ogrodowe. Po 15 maja szałwię, aksamitki, żeniszki i lobelie.

-Wysiewamy do gruntu nasturcję, portulakę, kosmos, a także groszek pachnący, lewkonie i słoneczniki oraz wiele innych gatunków. Maciejkę i nagietki warto siać kilka razy, bo szybko przekwitają. Niewielkie rządki tych kwiatów można siać nawet w warzywniku, żeby urozmaicały jego wygląd.

Trawnik

-Kosimy murawę przynajmniej raz w tygodniu, a jeżeli używamy kosiarki z koszem, która zbiera ścięte resztki, raz na miesiąc nawozimy trawę. Będzie ona wtedy gęsta i soczyście zielona.

- Podczas ciepłych dni trawnik trzeba podlewać. Najlepiej robić to wczesnym rankiem, gdy rośliny nie są zbytnio nagrzane, a woda nie paruje od razu. Za każdym razem dobrze nawodnione powinno być przynajmniej 10 cm podłoża.

Oczko wodne

-Jeśli maj jest ciepły trzeba czuwać nad klarownością wody, gdyż przy wysokiej temperaturze bardzo szybko pojawiają się w niej glony. Wyławiamy je jak najszybciej siatką lub stosujemy odpowiednie preparaty chemiczne. Jak najczęściej puszczamy też fontanny i kaskady poruszające wodę, aby była ona dobrze natleniona, co jest niezbędne dla ryb.

Kwiaty balkonowe i tarasowe

- Skrzynki, przed posadzeniem w nich kwiatów sezonowych, powinniśmy starannie umyć wodą z detergentem, aby usunąć zarodniki grzybów. Jeśli kupiliśmy nowe pojemniki sprawdzamy, czy mają otwory odpływowe i w razie potrzeby je udrażniamy. Korzystnie jest zrobienie otworów nie w dnie tylko na ścianie skrzynki 5 cm od dołu. Dzięki temu po podlewaniu część wody pozostaje w skrzynce i przez kilka godzin podsiąka w wyższe warstwy. To gwarantuje bardziej równomierne nawilżanie.

- Kupując sadzonki wybieramy te dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie, obficie podlewamy i przez pierwszy tydzień chronimy przed ostrym słońcem (np. osłaniając gazetami). po dwóch tygodniach możemy zacząć je nawozić.

Warzywa

- Systematycznie odchwaszczamy zagony z wysianymi i wysadzonymi jarzynami. Najłatwiej zniszczyć małe chwasty wzruszając lekko, ale często ziemię w międzyrzędziach motyką lub pazurkami. Taki zabieg zapobiega też nadmiernemu parowaniu wody z gleby i ułatwia dostęp powietrza do korzeni młodych roślin. Jeśli jest sucho zagony podlewamy, bo siewki i młoda rozsada są bardzo wrażliwe na przesuszenie.

- Siejemy marchew, pietruszkę i buraki na późny zbiór jesienny i przerywamy siewki wyrosłe z nasion wysianych w kwietniu.

-Sadzimy rozsadę selerów i warzyw kapustnych, a gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków - pomidorów i papryki. W połowie maja siejemy do gruntu ogórki, a pod koniec miesiąca wysadzamy przygotowaną wcześniej ich rozsadę. Co dwa tygodnie, aż do lipca siejemy fasolę szparagową i koper.

Skomentuj:

Maj w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Zielono, kolorowo, słonecznie