Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe w maju

Redakcja

Nadszedł wreszcie najpiękniejszy miesiąc roku. Można już podziwiać świeżą zieleń, różnobarwne kwiaty rozkwitające w ogrodzie. I jest też sporo pracy...

prace ogrodowe
prace ogrodowe
rys. Jerzy Kozień

Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

  • Przycinamy krzewy, które kwitły przed wypuszczeniem liści np. forsycje, wierzby, wczesne tawuły. Po zabiegu wydadzą dużo nowych pędów, które będą kwitły w przyszłym roku. Skracamy też pędy różom tnąc je na wysokości 30-40 cm około 1cm nad pączkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Usuwamy przy okazji z krzewów wszystkie pędy przemarznięte i chore.
  • Rozgarniamy kopczyki ziemi, które zabezpieczały gatunki delikatne przed mrozem i nawozimy rośliny nawozem wieloskładnikowym, który płytko mieszamy z ziemią. Najpraktyczniejsze są nawozy wolno działające np. Osmocote, Planton C lub Osmovit bo choć są droższe od tradycyjnych pozwalają oszczędzić pracy.

Maj w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych>>>

Iglaki

  • Sprawdzamy czy na igłach i pędach nie ma przędziorków, tarczników i innych szkodników. W razie potrzeby opryskujemy rośliny odpowiednim preparatem owadobójczym. Szczególnie często atakowane przez przędziorki świerki karłowe warto opryskiwać co jakiś czas profilaktycznie preparatem Provado Plus, Karate, Confidor lub Polysect.
  • Możemy posadzić nowe rośliny, ale tylko okazy sprzedawane w pojemnikach z dobrze wykształconą bryłą korzeniową, bo jedynie one dobrze się przyjmują i nie są narażone na przeschnięcie. Niestety ciągle na targowiskach sprzedawane są o tej porze iglaki kopane z gruntu. Choć są stosunkowo tanie nie warto ich kupować, bo wiosna to dla nich pora wypuszczania młodych przyrostów i rośliny źle sobie radzą w tym czasie z odtwarzaniem systemu korzeniowego.

Byliny

  • Kiedy roślinom cebulowym zaczynają przekwitać kwiaty, usuwamy ich główki aby n9e traciły energii na wytworzenie nasion. Najlepiej wyłamywać je, a nie wycinać, aby z sokiem na sekatorze nie przenosić groźnych chorób wirusowych, które bezpowrotnie niszczą rośliny. Liście pozostawiamy do czasu, aż zżółkną, by mogły przez kilka tygodni odżywić cebule.
  • Możemy wysiewać do gruntu wiele gatunków np. złocienie, rudbekie, goździki, smagliczki czy żagwiny. Otrzymamy w ten sposób rozsadę, którą pod koniec lata lub na wiosnę wysadzimy na miejsca stałe. Rośliny będą kwitły pierwszy raz w przyszłym roku.
  • Wszystkie byliny kwitnące latem i jesienią można teraz rozmnażać przez podział. Najlepiej zrobić to przy pochmurnej pogodzie i obficie podlać nowe kępki po posadzeniu. Warto je też na kilka dni zacieniować agrowłókniną lub gazetami. Ułatwimy im w ten sposób szybkie przyjęcie się na nowym stanowisku.
  • Wysadzamy do gruntu bulwy i karpy dalii, pacioreczników i mieczyków. Zanim wyrosną z ziemi minie już niebezpieczeństwo przymrozków. Rośliny podpędzone w pomieszczeniach posadzimy w drugiej połowie miesiąca, ale możemy zacząć je hartować.

Drzewa i krzewy owocowe

  • Gdy drzewom zaczynają pękać pąki przeprowadzamy pierwsze opryski przeciwko chorobom grzybowym np. parchowi, plamistościom i rdzom. Używamy w tym celu Miedzianu, Kaptanu lub innych preparatów grzybobójczych.
  • Młode drzewka i krzewy zasilamy nawozem azotowym. Przyda się to również nieco starszym okazom rosnącym na słabych glebach. Stosujemy !0-15 dag nawozu na 1m2 powierzchni. Rozsypujemy go w obrębie korony i lekko mieszamy z ziemią.

Kalendarz biodynamiczny>>>

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie

  • Na początku miesiąca wysadzamy już do gruntu rozsadę roślin, które nie boją się niewielkich przymrozków, takich jak lwie paszcze, astry chińskie i kocanki ogrodowe. Po 15 maja szałwię, aksamitki, żeniszki i lobelie.
  • Wysiewamy do gruntu nasturcję, portulakę, kosmos, a także groszek pachnący, lewkonie i słoneczniki oraz wiele innych gatunków. Maciejkę i nagietki warto siać kilka razy, bo szybko przekwitają. Niewielkie rządki tych kwiatów można siać nawet w warzywniku, żeby urozmaicały jego wygląd.

Trawnik

  • Kosimy murawę przynajmniej raz w tygodniu, a jeżeli używamy kosiarki z koszem, która zbiera ścięte resztki, raz na miesiąc nawozimy trawę. Będzie ona wtedy gęsta i soczyście zielona.
  • Podczas ciepłych dni trawnik trzeba podlewać. Najlepiej robić to wczesnym rankiem, gdy rośliny nie są zbytnio nagrzane, a woda nie paruje od razu. Za każdym razem dobrze nawodnione powinno być przynajmniej 10 cm podłoża.

Oczko wodne

Jeśli maj jest ciepły trzeba czuwać nad klarownością wody, gdyż przy wysokiej temperaturze bardzo szybko pojawiają się w niej glony. Wyławiamy je jak najszybciej siatką lub stosujemy odpowiednie preparaty chemiczne. Jak najczęściej puszczamy też fontanny i kaskady poruszające wodę, aby była ona dobrze natleniona, co jest niezbędne dla ryb.

Kalendarz ogrodnika - porady ogrodnicze na każdy miesiąc>>>

Kwiaty balkonowe i tarasowe

  • Skrzynki, przed posadzeniem w nich kwiatów sezonowych, powinniśmy starannie umyć wodą z detergentem, aby usunąć zarodniki grzybów. Jeśli kupiliśmy nowe pojemniki sprawdzamy, czy mają otwory odpływowe i w razie potrzeby je udrażniamy. Korzystnie jest zrobienie otworów nie w dnie tylko na ścianie skrzynki 5 cm od dołu. Dzięki temu po podlewaniu część wody pozostaje w skrzynce i przez kilka godzin podsiąka w wyższe warstwy. To gwarantuje bardziej równomierne nawilżanie.
  • Kupując sadzonki wybieramy te dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie, obficie podlewamy i przez pierwszy tydzień chronimy przed ostrym słońcem (np. osłaniając gazetami). po dwóch tygodniach możemy zacząć je nawozić.

Warzywa

  • Systematycznie odchwaszczamy zagony z wysianymi i wysadzonymi jarzynami. Najłatwiej zniszczyć małe chwasty wzruszając lekko, ale często ziemię w międzyrzędziach motyką lub pazurkami. Taki zabieg zapobiega też nadmiernemu parowaniu wody z gleby i ułatwia dostęp powietrza do korzeni młodych roślin. Jeśli jest sucho zagony podlewamy, bo siewki i młoda rozsada są bardzo wrażliwe na przesuszenie.
  • Siejemy marchew, pietruszkę i buraki na późny zbiór jesienny i przerywamy siewki wyrosłe z nasion wysianych w kwietniu.
  • Sadzimy rozsadę selerów i warzyw kapustnych, a gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków - pomidorów i papryki. W połowie maja siejemy do gruntu ogórki, a pod koniec miesiąca wysadzamy przygotowaną wcześniej ich rozsadę. Co dwa tygodnie, aż do lipca siejemy fasolę szparagową i koper.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe w maju