Jak podlewać i nawozić storczyki

Magda Narkiewicz

Elegancki storczyk wbrew pozorom świetnie się komponuje z bambusami.
Elegancki storczyk wbrew pozorom świetnie się komponuje z bambusami.
Fot. Shutterstock: Natalia Klenova
Podlewanie powinno przypominać tropikalne ulewy przeplatane długimi okresami bez deszczu. Storczykom najlepiej zatem służy obfity prysznic. Przy okazji możemy je dokarmiać. Podajemy sposób, który może się wydawać kłopotliwy, jednakże w praktyce doskonale się sprawdza.

Letnią wodą. Do konewki wlewamy wodę i odstawiamy przynajmniej na noc, by ogrzała się do temperatury pokojowej i uleciał z niej chlor. Rośliny ustawiamy w dużej misce i obficie podlewamy (kwiatów lepiej nie moczyć), tak by doniczki były do połowy zanurzone w wodzie. Pozostawiamy je tak przez blisko kwadrans. Następnie wyjmujemy storczyki z wody i umieszczamy w osłonkach na warstwie drenażu. Jeśli storczyki uprawiamy w wiszących koszyczkach, po zrobieniu im prysznica powinniśmy wylać wodę z miski i ponownie wstawić do niej rośliny, by woda obciekła. Zabieg ten przy upalnej pogodzie należy powtarzać co 4--7 dni, a gdy jest chłodno - co dwa tygodnie.

Roztworem nawozu. Wiosną i latem co dwa tygodnie przy okazji podlewania dodajemy do wody specjalny nawóz do storczyków lub inny nawóz wieloskładnikowy w płynie przeznaczony dla roślin kwitnących. Nie dokarmiamy jedynie tych okazów, które rozpoczęły okres spoczynku.

Skomentuj:

Jak podlewać i nawozić storczyki