Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Choroby storczyków - lepkie liście storczyka

Odpowiada: Ewa Napiórkowska, KJ

Storczyk ma lepkie liście. Mój storczyk nie czuje się najlepiej; na jego liściach pojawiły się krople przezroczystego, a przy tym lepkiego płynu. Po pewnym czasie doszły do tego białe plamy na liściach. Roślina dobrze się rozwija, ale coś jest nie tak. Paweł Czapliński

ROŚLINY DONICZKOWE. Samopodlewająca się doniczka ceramiczna do uprawy storczyków CzerwonaMaszyna.pl, 256 zł
ROŚLINY DONICZKOWE. Samopodlewająca się doniczka ceramiczna do uprawy storczyków CzerwonaMaszyna.pl, 256 zł
Fot. producent

Choroby storczyków lepka wydzielina

Objawy, które Pan opisuje, spowodowane są zaburzeniami fizjologicznymi. Wodniste krople pojawiają się, gdy temperatura podłoża jest niska, a podlewanie obfite. To naturalny proces zwany gutacją, dzięki któremu roślina pozbywa się nadmiaru wody i składników mineralnych. Pamiętajmy, że storczyk potrzebuje odpoczynku - zwłaszcza zimą.
 

Klejące liście storczyka

Jeśli przelał Pan swojego storczyka to po pewnym czasie pęcherzyki z płynem na jego liściach pękną, a w miejscach uszkodzenia skórki może dojść do infekcji grzybowej.
 

Lepkie liście storczyka

Zimą, gdy roślina stoi w chłodnym miejscu, trzeba ją zdecydowanie mniej podlewać. Warto nawet zrobić kilkutygodniową przerwę, bo to stymuluje zawiązywanie pąków kwiatowych. Jeśli natomiast storczyk właśnie kwitnie i obawia się Pan, że niedobory wody spowodują uschnięcie kwiatów, roślinę lepiej przestawić w cieplejsze miejsce i podlewać zgodnie z zaleceniami dla storczyków. Oznacza to, że czekamy, aż podłoże przeschnie i wtedy nawadniamy je mocno (można doniczkę zanurzyć na kilkanaście minut w wodzie, a potem odstawić, aby nadmiar wody wyciekł).

Lepkie liście storczyka powód

Często spotykanym problemem ze storczykami są pojawiające się na liściach klejące krople. Pierwsze co powinniśmy sprawdzić to obecność szkodników. Zdarza się, że możemy kupić chorego storczyka w którym znajdują się już szkodniki. Objawy lepkich liści to częsty objaw żerowania tarcznika.
 

Storczyk kleista wydzielina - tarcznik na storczykach

Tarcznik głównie atakuje liście storczyka choć czasem można dostrzec skutki jego działania na pędach. Tarczniki to małe owady z bursztynowym pancerzem w kształcie tarczy. Przysysają się do rośliny i wypijają jej sok doprowadzając z czasem do uschnięcia. W miejscu ugryzienia pojawiają się wypukłe pęcherzyki z wydzielającą się lepką substancją.

    Więcej o:

Skomentuj:

Choroby storczyków - lepkie liście storczyka