Kuszące orchidee (storczyki). Kwiaty doniczkowe

Magda Narkiewicz

Falenopsis stał się szlagierem ostatnich sezonów. Te tanie i łatwe w uprawie storczyki mają już w domach prawie wszyscy. Czas zainteresować się innymi rodzajami orchidei.

storczyki, orchidee.
Dendrobium (Dendrobium) Niektóre jego gatunki w okresie spoczynku zrzucają liście, inne cały rok pozostają zielone. Kwiaty za-wiązują zarówno na młodych, jak i starych pędach. By pięknie kwitły, musimy je uprawiać na słonecznym oknie i zapewnić im sporo wilgoci w powietrzu. Wskazane jest więc częste spryskiwanie ich 'patyków'. Natomiast kwiatów nie należy moczyć, bo od kropel wilgoci dostają brzydkich ciemnych plam.
Fot. Shutterstock
Świat tych egzotycznych kwiatów jest niezwykle fascynujący! Kwiaty przyjmują formy tak piękne i wymyślne, że każdego wprawiają w zdumienie. Mięsiste płatki o świeżych barwach, jednobarwne lub w niepowtarzalne desenie, czasem przypominają motyle, niektóre wyglądają jak maleńkie baletnice, inne zaś upodobniają się do atłasowych bucików! Świeżość zachowują przynajmniej przez dwa miesiące, często nawet znacznie dłużej. Orchidee zadziwiają również swoim stylem życia. W tropikach mieszkają w koronach drzew, potrafią też "przycupnąć" na pniach. Od swych gospodarzy nie wymagają niczego oprócz podparcia. Tropikalne piękności mają bowiem nad wyraz skromny apetyt. Wrastając grubymi korzeniami w szczeliny kory, korzystają ze znajdującej się tam wilgoci i butwiejących organicznych szczątków i to im w pełni wys- tarcza. Część korzeni rozwija się w powietrzu, zielenieje i pełni podobną funkcję jak liście. Tylko niektóre egzotyczne gatunki, np. cymbidia, korzenią się w ziemi i dzięki temu mogą osiągać większe rozmiary. Całą zgromadzoną energię storczyki spożytkowują na swoje przepiękne kwiaty, liście bowiem mają zazwyczaj nieliczne i mało wymyślne. Oszczędzają także na nasionach. Choć tworzą ich niesamowite wprost ilości, to są one mikroskopijnej wielkości. Nie posiadają substancji zapasowych i w kiełkowaniu muszą pomagać im specjalne gatunki grzybów, bez nich nie są w stanie się rozwijać. To, że tak wyjątkowe kwiaty możemy gościć w mieszkaniach, zawdzięczamy hodowcom. Ich dziełem są bowiem coraz to piękniejsze, a przy tym mało wymagające odmiany. Pamiętajmy jednak, że storczyki różnią się wymaganiami.

Podłoże

Nadrzewne gatunki uprawiane są w przeźroczystych doniczkach z dużymi otworami odpływowymi w torfowo-korowym substracie lub wiszących koszyczkach. Podłoża nie ma wiele i przez ścianki pojemników widać gołe korzenie, wokół których pozostaje sporo pustego miejsca. Dzięki temu dociera do nich wilgotne powietrze i światło. Natomiast te, które w naturze rosną w ziemi, np. cymbidia, wymagają sporych doniczek i podłoża zawierającego więcej próchnicy.

Temperatura

Ogólnie rzecz biorąc, storczyki lubią ciepło (18-24oC). Chłodniej powinny mieć zimą a także nocami.

Światło

Okazy, które mają już zawiązane kwiaty, mogą zdobić nawet oddalone od okna miejsca. Jeśli jednak chcemy, by powtórnie zakwitły, trzeba znaleźć im lokum na wschodnim lub zachodnim parapecie - na południowym stać mogą jedynie zimą. Nie lubią drastycznych zmian kierunku padania światła. Trzeba więc im pozwolić kierować się do szyb, albo obracać je często, np. co dwa tygodnie, by rosły prosto.

Wilgotność powietrza

Storczykom zimą sprzyjają chłodne pokoje także dlatego, że powietrze w nich nie jest bardzo suche. Jeśli jednak lubimy gorące kaloryfery, ustawmy doniczki ze storczykami w szerokich wazonach z bezbarwnego szkła na warstwie keramzytu albo kamyków. Warstwa ta stale powinna być w 3/4 zalana wodą.

Podlewanie

Małe doniczki raz na tydzień, a duże co dwa tygodnie niemal całkowicie zanurzamy w wodzie, a potem odstawiamy, by nadmiar wody z nich wypłynął. Jeśli mamy specjalne osłonki do storczyków, w których doniczka zatrzymuje się kilka cm powyżej dna, rośliny umieszczamy w nich od razu, a osłonki opróżniamy z wody przed kolejnym podlewaniem.

Dokarmianie

Co dwa tygodnie rośliny te dokarmiany specjalnym "chudziutkim" nawozem dla storczyków lub otrzymywanym na bazie biohumusu.

Okres spoczynku

Przekwitłym storczykom robimy miesięczną przerwę w podlewaniu i 2-3 razy dłuższą w dokarmianiu. Natomiast jeśli od razu zaczynają tworzyć młode liście i kwiaty, wówczas ograniczenia diety wprowadzamy dopiero wtedy, gdy przestają rosnąć. Niektórym w okresie zimowego spoczynku trzeba znaleźć pokój o temperaturze 12-15oC). Przesadzanie Kiedy bryła korzeniowa "wyjdzie" na 2-3 cm ponad doniczkę, rośliny przesadzamy do nieco większego pojemnika. Najczęściej (co 3 lata) wymagają tego cymbidia, kalatee i oncidia. Robimy to w okresie spoczynku, przy okazji dzieląc karpę na kilka części.

Skomentuj:

Kuszące orchidee (storczyki). Kwiaty doniczkowe