Kalendarz prac ogrodowych w październiku

Już nastała jesień. Ogród zmienia się wprowadzając spokojny nastrój. Kolorowe liście i owoce pobudzają naszą kreatywność - można tworzyć ciekawe dekoracje. Ale nie tylko...Sprawdźcie o jakich pracach nie można zapomnieć.

Rośliny piękne w październiku

PSTROLISTKA SERCOWATA (Houttuynia cordata)

To mało znana bylina o barw-nych liściach. Najbardziej efektowne, w odcieniach żółtych, pomarańczowych i czerwonych oraz o różnym nasyceniu zielenią ma jej odmiana 'Chameleon' (inaczej 'Tricolor'). Gdy rośnie w słońcu, jest bardziej kolorowa niż w cieniu. Ukazujące się w czerwcu żółte stożkowate kwiatostany z podobnymi do płatków białymi podsadkami (o długości ok. 1 cm) wyglądają przy liściach bardzo skromnie.

Pędy dorastają do wysokości ok. 40 cm i, dzięki rozłogom, tworzą gęste kobierce. Najbardziej ekspansywne są rośliny typowe dla gatunku. Często pojawiają się w nieoczekiwanych miejscach, stąd pstrolistka, inaczej hutujnia, nosi też nazwę "tułacz pstry". Roślina ta wymaga stale wilgotnej gleby, można ją również sadzić w płytkiej wodzie przy brzegu jeziorka.

Zimujące w gruncie bez okrycia młode rośliny mogą wymarzać.

Październik w domu

Robimy dekoracje z roślin

Na jesienne i zimowe dni warto przygotować trwałe ozdoby z kwiatów i drobnych kolorowych owoców, które zasychając, nie zmieniają zbytnio wyglądu. Wykonanie suchych kompozycji ułatwi nam gąbka bukieciarska. Można ją kupić np. w kwiaciarni.

Ale nawet używając jedynie grubej nitki, z opadłych liści bez trudu zrobimy efektowny bukiecik. Takie dekoracje przydadzą się też do ozdoby balkonu lub grobów naszych bliskich. Na zewnątrz są jednak mniej trwałe niż w domu.

Kontrolujemy światło

Rośliny przestawiamy bliżej okien lub umieszczamy w zasięgu zapalanych o zmierzchu żarówek energooszczędnych emitujących zimne światło. Liście mogą z niego korzystać podobnie jak z promieni słońca.

Inne zabiegi

Przycinamy suche obwódki i końce liści, pozostawiając margines martwej tkanki. Wycinamy zasychające gałązki. Pozwalamy, by powierzchnia ziemi pomiędzy kolejnymi podlewaniami lekko przeschła.

Od czasu do czasu zasilamy rośliny tzw. nawozem zimowym.

Krok po kroku: owocowy wianek

1. Na wianek przygotujmy: pierścień z gąbki florystycznej (o śr. 20 cm kosztuje11-20 zł), gałązki z owocami róż wielokwiatowych oraz kiś-cie jarzębiny i kwiatów gipsówki.

 

 Fot. shutterstock

2. Zaczynamy od podzielenia kwiatostanów gipsówki na gałązki o długości ok. 3 cm. Wkłuwamy je w gąbkę w niezbyt regularnych odległościach na  głębokość 1 cm.

 Fot. shutterstock

3. Całą wolną powierzchnię pierścienia zasłaniamy owocami, wkłuwając w nią gęsto na przemian róże i jarzębinę. Taki wianek może leżeć lub wisieć na szerokim haku.

Krok po kroku: róże z jesiennych liści

1. Duży, świeży liść Jaworu (suchy się nie nadaje) najpierw składamy na pół czerwonawą spodnią stroną na zewnątrz i zwijamy go w stożek, tworząc środkowy "pąk" kwiatu.

06.08.2003   WARSZAWA  BUKIETY Z LISCI ETAPY ARANZACJA AGNIESZKA SOKOLOWSKA LISCIE KLON POSPOLITY JAWOR TOPOLA BIALA BIALODRZEW FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETAPUBLIKACJA KWIETNIK NR 10 (106) - 10.2003Fot. Paweł Słomczyński

2. Nasadę "Pąka" ściśle okręcamy grubą nitką. Kolejno dodajemy 3-4 złożone w pół liście tak, by ich środek nakrywał dolny brzeg ostatniego owiniętego "płatka". Mocno związujemy.

06.08.2003   WARSZAWA  BUKIETY Z LISCI ETAPY ARANZACJA AGNIESZKA SOKOLOWSKA LISCIE KLON POSPOLITY JAWOR TOPOLA BIALA BIALODRZEW FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETAPUBLIKACJA KWIETNIK NR 10 (106) - 10.2003Fot. Paweł Słomczyński

3. Bukiet otulamy kryzą z liści klonu. Uwaga, "róże" można też zrobić z innych liści, np. topoli białej, wywiniętych na spodnią stronę - wtedy będą srebrzyste (bukiecik z prawej).

Jesienią w rynnach gromadzą się liście. Trzeba je usuwać, np. łopatką, a jeszcze lepiej specjalną szczotką do rynien. Jesienią w rynnach gromadzą się liście. Trzeba je usuwać, np. łopatką, a jeszcze lepiej specjalną szczotką do rynien. Fot. shutterstock

Październik w ogrodzie

Drzewa i krzewy

Kupujemy i sadzimy krzewy i młode drzewa z tzw. gołym korzeniem (są o wiele tańsze niż te w pojemnikach). Jest ich teraz najwięk-szy wybór. Po posadzeniu ziemię trzeba obficie podlać, krzewom skrócić pędy o ok. 1/3, a różom dodatkowo obsypać nasady ziemią. Takie rośliny rozpoczną wegetację w odpowiednim dla siebie momencie i będą mniej narażone na wysychanie niż egzemplarze sadzone wiosną.

Z ziemi wokół drzew i krzewów wygrabiamy opadłe liście. Jest to szczególnie ważne, jeśli rośliny zostały mocno opanowane przez choroby i szkodniki.

Sadzimy wiosenne rośliny cebulowe: tulipany, hiacynty, narcyzy. Na miejsce stałe przenosimy podrośniętą rozsadę bratków i naparstnic.

Kosimy trawę, jeśli darń urosła do 8-10 cm. Kosiarką ustawioną na maksymalną wysokość pracy regularnie usuwamy z murawy opadłe liście drzew i krzewów (zdrowe przeznaczamy na kompost, chore zakopujemy w głębokich dołach).

Kapusty ozdobne przetrwają nawet niewielkie mrozy (do -7°C). Warto nimi uzupełniać miejsca po wcześnie zamierających kwiatach sezonowych.Fot. PICASA

Zdjęcie powyżej: Kapusty ozdobne przetrwają nawet niewielkie mrozy (do -7°C). Warto nimi uzupełniać miejsca po wcześnie zamierających kwiatach sezonowych.

Datury dotąd rosnące w gruncie przesadzamy do doniczek, skracając korzenie oraz za długie pędy. 
Zimą odpowiada im temperatura ok. 10°C (nie muszą mieć dostępu do światła). Datury dotąd rosnące w gruncie przesadzamy do doniczek, skracając korzenie oraz za długie pędy. Zimą odpowiada im temperatura ok. 10°C (nie muszą mieć dostępu do światła). Fot. Magdalena Narkiewicz

Październik na balkonie i tarasie

Chronimy kwiaty

Gdy zapowiadane są przymrozki, przenosimy pod dach wrażliwe na mróz kwiaty rosnące w doniczkach. Rano wystawiamy je ponownie na balkon. Rośliny w ciężkich pojemnikach okrywamy agrowłókniną złożoną podwójnie albo grubym papierem.

Podlewamy

Wysychającą ziemię lekko podlewamy,  a po deszczu usuwamy nadmiar wody z podstawek i ze skrzynek o podwójnym dnie.

Nekroza na pędach złotlinu. Nekroza na pędach złotlinu.

Groźne w październiku - czym to zwalczyć

Na trawniku. Na początku miesiąca możemy jeszcze zwalczać żerujące w glebie larwy chrząszczy (Larvanem).

Szczególnie groźne są dla trawników, bo powodują plackowe wysychanie trawy. Trawnik także nisko kosimy i profilaktycznie opryskujemy Amistarem 250 SC, który zabezpiecza przed chorobami grzybowymi.

korzeń zdrowy i zniszczony przez pędrakiFot. archiwum prasowe

Zdjęcie powyżej: korzeń zdrowy i zniszczony przez pędraki

W sadzie. Z drzew i krzewów wycinamy wszelkie wyrośla oraz gałązki zamierające lub z nekrozami. Większe rany zasmarowujemy pastą Funaben Plus 03 PA, a mniejsze opryskujemy Topsinem M 500 SC. Spod drzew i krzewów usuwamy liście i zasypujemy je mocznikiem, by się szybko rozłożyły, lub palimy je. Niszczymy w ten sposób stadia zimujące chorób i szkodników, które powodowałyby infekcje w roku następnym. Oberwane z drzew zeschnięte i zgniłe owoce po zwapnowaniu głęboko zakopujemy. W końcu miesiąca na pnie drzew zakładamy opaski lepowe.

W warzywniku. Po zbiorze warzyw siejemy żyto ozime, by oczyścić glebę z nicieni. Przed sadzeniem zaprawiamy ząbki czosnku przez 15 minut w mieszaninie preparatu Topsin M 500 SC (0,7%) i Captanem 50 WP (1%) lub Dithane Neo Tec 75 WG (0,5%).

Mączniak prawdziwy na trawie.Fot. archiwum prasowe

Zdjęcie powyżej: Mączniak prawdziwy na trawie.

Rośliny wieloletnie. Stosujemy nawożenie jesienne, dobierając nawozy odpowiednie dla danego gatunku.
Taki zabieg podnosi odporność roślin na przemarzanie.

Więcej o: