Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Iglaki polecane na balkon

Tekst Małgorzata Szymczykiewicz, KJ

Iglaki na balkonie? Jeśli chcielibyście ozdobić swoje balkony zimozielonymi roślinami, polecamy karłowe i wolno rosnące iglaki. Jest ich sporo.

Grupa iglaków na balkonie stanowi namiastkę ogrodu i może być doskonałym tłem dla kwiatów. Zaletą roślin iglastych jest długowieczność, dekoracyjność przez cały sezon i małe wymagania. Do uprawy w pojemnikach nadają się różne karłowe iglaki; niestety w sklepie trudno ocenić, co wyrośnie z małej rośliny, więc trzeba wcześniej zdobyć informacje o danym gatunku lub odmianie.

Iglaki na słoneczny balkon południowy

Rośliny iglaste jak wszystkie inne rośliny mają swoje ulubione stanowiska. Ze względu na specyficzne warunki - w pojemnikach -  na nasłonecznionych balkonach będą czuły się najlepiej:

  • sosny
  • tuje
  • modrzewie
  • jałowce,

Iglaki na balkon północny

Na balkonie usytuowanym od północy jest więcej cienia niż słońca, a to wymarzone warunki dla cisów i choin kanadyjskich.  Odmiany o żółtym lub jasnozielonym zabarwieniu igieł tolerują więcej słońca niż te ciemnozielone.

Pojemniki na iglaki na balkonie

Jeśli balkonowy ogród ma przetrwać kilka lat, pojemniki muszą być trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz przystosowane do zimowania na zewnątrz. Do sadzenia pojedynczych egzemplarzy możemy wybrać donice ceramiczne z terakoty lub kamionki, a także z siatkobetonu lub plastiku dobrej jakości. Powinny być obszerne (głębsze niż 40 cm) - wtedy nie będziemy musieli roślin zbyt szybko przesadzać. Ten, kto dysponuje sporym balkonem lub tarasem, może urządzić iglakowy ogródek w drewnianej skrzyni zaimpregnowanej odpowiednim preparatem lub w murowanym pojemniku (najlepiej w trakcie budowy ocieplić go od środka styropianem). Pojemniki muszą mieć otwory w dnie, żeby z ziemi mógł odpływać nadmiar wody. Niestety, podłoga pod pojemnikiem jest często wilgotna i może dojść do jej zniszczenia. Dlatego każdą skrzynię czy donicę trzeba ustawić na nogach, aby podłoga łatwo przesychała. Poza tym posadzkę z betonu warto zabezpieczyć specjalnym preparatem lub wyłożyć mrozoodpornymi kafelkami.
 

Iglaki na balkonie - sadzenie

Iglaki sprzedawane są w niezbyt obszernych doniczkach i zwykle wymagają przesadzenia do większego pojemnika. Przed kupieniem roślin warto obejrzeć ich bryłę korzeniową. Jeżeli podłoże . łatwo się osypuje i widać świeżo przycięte grube korzenie, brak zaś młodych, można podejrzewać, że roślina została niedawno wykopana z gruntu. Nie należy jej kupować, gdyż ma silnie uszkodzony system korzeniowy i może niebawem zamrzeć.

Iglaki na balkonie - podlewanie

Dzień przed sadzeniem rośliny obficie podlewamy. Następnego dnia na dno pojemnika wsypujemy warstwę żwiru lub keramzytu (o grubości ok. 5 cm), a następnie podłoże . Powinno mieć odczyn lekko kwaśny (może składać się z 2 części ziemi uniwersalnej lub kompostowej zmieszanej z 2 częściami torfu lub kory i dodatkiem 1 części ziemi gliniastej). Aby gleba za szybko nie przesychała, warto ją zmieszać z żelem utrzymującym wilgoć. Rośliny wybijamy ostrożnie z doniczek (jeśli jest to trudne, doniczkę rozcinamy), a następnie umieszczamy w pojemniku, tak by powierzchnia bryły korzeniowej znalazła się 2-3 cm poniżej jego krawędzi. Dosypujemy podłoża i obficie podlewamy rośliny. Gdy wsiąknie woda i ziemia osiądzie, dodajemy kolejną jej warstwę, lekko ugniatamy i znów podlewamy. Dzięki temu w głębi doniczki nie będzie pustych miejsc wypełnionych powietrzem (część korzeni mogłaby zaschnąć).

Iglaków nie należy stłaczać, aby mogły swobodnie się rozrastać (na początku w pustych miejscach sadzimy np. kwiaty cebulowe lub sezonowe). Powierzchnię ziemi warto wyściółkować 3-5-centymetrową warstwą kory, dzięki czemu w pojemniku będzie dłużej utrzymywała się wilgoć.

Iglaki na balkonie - aranżację

Z iglaków można tworzyć ciekawe kompozycje, mają bowiem różne formy, np. kolumn, kul, stożków, a ich pędy są wyprostowane, zwisające lub płożące i różnobarwne.

Wiele odmian karłowych ogrodnicy szczepią na pniu - uzyskują w ten sposób rośliny w formie niewielkich drzewek.

Iglaki na balkonie - pielęgnacja

Podlewanie Polecane przez nas odmiany iglaków nie potrzebują zbyt wiele wody i jeżeli rosną w dużych pojemnikach, nie wymagają częstego podlewania (oczywiście z wyjątkiem okresu upałów).

Podłoże . musi być lekko wilgotne przez cały rok. W wyniku parowania igły tracą wodę nawet zimą i wtedy często zasychają. Od obowiązku nawadniania jesteśmy zwolnieni tylko wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej 0°C.

Nawożenie . Do zasilania iglaków najlepiej użyć nawozów wolnodziałających (np. Osmocote, Planton C, Osmovit). Stosuje się je raz do roku - wiosną. Są też tradycyjne mieszanki nawozowe przeznaczone specjalnie dla iglaków, które stosuje się 2-3-krotnie wiosną i latem (np. w marcu, maju i lipcu).

Choroby i szkodniki . Największy kłopot mogą sprawiać przędziorki i różne mszyce. Zwalczajmy je zaraz po zauważeniu, opryskując rośliny np. Confidorem, Polysectem Hobby lub Decisem. W razie pojawienia się rdzy, pleśni lub mączniaków stosujemy Baymat, Mildex lub Falcon.

Przesadzanie Po 5-7 latach krzewy trzeba przenieść do dużo większego pojemnika lub wysadzić do ogrodu. Jeśli je rozsadzamy, to bardzo ostrożnie dzielimy bryłę ziemi, by jak najmniej uszkodzić korzenie. Najlepszym terminem na takie zabiegi jest sierpień, bo przed zimą rośliny zdążą się przyjąć w nowym podłożu i potem dobrze przetrwają zimę.

Iglaki na balkonie zimą

Zimowanie. Iglaki w pojemnikach są znacznie wrażliwsze na mróz niż te rosnące w gruncie. Jeżeli ziemia całkowicie przemarznie, najczęściej giną. Donice i skrzynie trzeba więc obłożyć jesienią materiałem izolacyjnym (np. styropianem albo folią pęcherzykową) lub umieścić w większym pojemniku, a wolne przestrzenie wypełnić np. suchymi liśćmi czy korą. Warto również zestawić je ze sobą blisko ściany. W razie silnych mrozów (poniżej -15°C) i wiatru także gałęzie iglaków trzeba osłonić słomianą matą, agrowłókniną albo grubym papierem.
 

Iglaki na balkon całoroczne


      ODMIANAPOKRÓJKOLORUWAGI
      Cis pośredni 'Wojtek'kolumnowyciemnozielonytrujący
      Jałowiec chiński 'Plumosa Aurea'krzaczastyzłocistożółtyzimą brązowieje
      Jałowiec łuskowaty 'Blue Spider'płożącysrebrzystyznosi suszę
      Jałowiec łuskowaty 'Dream Joy'spłaszczonyszaroniebieskizłociste końce
      Jałowiec płożący 'Blue Chip'płożącyniebieskawyznosi suszę
      Jałowiec płożący 'Prince of Wales'płożącyjasnozielonyznosi suszę
      Jałowiec pospolity 'Anna Maria'kulistystalowozielonykłujący
      Jałowiec pospolity 'Compressa'kolumnowystalowozielonykłujący
      Jałowiec pospolity 'Green Carpet'płożącyżywozielonymiękkie igły
      Jałowiec pospolity 'Suecica Nana'kolumnowyciemnozielonykłujący
      Jałowiec pospolity 'Suecica Aurea'kolumnowyjasnozłocistyzimą brązowieje
      Jałowiec sabiński 'Arcadia'płożącyszaroniebieskiznosi suszę
      Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia'płożącyciemnozielonyznosi suszę
      Sosna górska 'Humpy'krzaczastyjasnozielonyznosi suszę
      Sosna górska 'Mops'kulistyzielononiebieskiznosi suszę
      Świerk biały 'Alberta Globe'kulistyzielonyśrednica 30 cm
      Świerk biały 'Echiniformis'poduszkowatyniebieskiśrednica 30 cm
      Świerk biały 'Sander's Blue'stożkowyszarozielonymiękkie igły
      Świerk kłujący 'Glauca Globosa'kulistysrebrzystykłujący
      Świerk pospolity 'Pusch'półkulistyzielonyozdobne szyszki
      Żywotnik wschodni 'Aurea Nana'jajowatyzłocistyznosi suszę
      Żywotnik zachodni 'Golden Globe'kulistyzłocistylubi wilgoć

Skomentuj:

Iglaki polecane na balkon