Jak można rozmnożyć rośliny? Sposoby na samodzielne rozmnażanie roślin

Wieloletnie rośliny zielne, potocznie zwane bylinami, wytwarzają różne organy, zarówno naziemne, jak i podziemne, służące rozrastaniu się i rozmnażaniu. Wykorzystujemy je, gdy chcemy w tani i szybki sposób zwielokrotnić ilość posiadanych okazów bądź podarować komuś ulubioną odmianę. A zdarza się także, że pozyskanie nowej rośliny ze starej jest jedynym sposobem na uratowanie marniejącego egzemplarza.
Okazy dąbrówki wyrosłe na rozłogach odcinamy i sadzimy w wybranym miejscu. Okazy dąbrówki wyrosłe na rozłogach odcinamy i sadzimy w wybranym miejscu. Fot. TOMEK CIESIELSKI

Odcinamy kłącza i rozłogi

Rośliny można rozmnożyć, wykorzystując ich rozłogi. Tworzą je takie byliny, jak dąbrówka, poziomka, gajowiec, jasnota, tiarella czy odętka. Są to długie płożące się pędy, na których ze śpiących pąków wyrastają nowe rośliny. Wystarczy je odciąć od rozłogów i posadzić na rabacie. Do rozmnażania wykorzystujemy także kłącza, np. konwalii, kokoryczki bądź kosaćców rosnące płytko pod powierzchnią ziemi. Powstają na nich tzw. pąki wegetatywne, które w następnym roku dadzą nowe rozgałęzienia. W przypadku kosaćców i kokoryczek kłącza wykopujemy późnym latem i dzielimy je na odcinki, każdy co najmniej z jednym pąkiem śpiącym. Ukorzeniamy je, kładąc płasko w skrzynce z lekkim podłożem, a od góry przysypując jego cienką warstwą. Kłącza konwalii wykopujemy i dzielimy w podobny sposób jesienią.

Zdjęcie FLO 99028 Zdjęcie FLO Motyczka + pazurki 395mm Zdjęcie Narzędzia ogrodnicze Koziol Geo oliwkowe 2837001
FLO 99028 FLO Motyczka + pazurki 395mm Narzędzia ogrodnicze Koziol...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
 Fot. SHUTTERSTOCK

Siejemy nasiona

Zbieramy dojrzałe nasiona latem lub jesienią. Do czasu wysiewu przechowujemy je w domu, a w okresie od kwietnia do czerwca wysiewamy na zagonki lub do skrzynek. Siewki zakwitną po 2-3 latach.W taki sposób rozmnażamy: dzwonek, fiołek, miodunkę, kokorycz, orlik, ostróżkę, pierwiosnek, wiesiołek i inne byliny.

Zdjęcie LASLAND Ziemia Uniwersalna 10l Zdjęcie Substral Ziemia balkonowe 20l Zdjęcie Ziemia 40l uniwersalna super lekka Compo Sana
LASLAND Ziemia Uniwersalna 10l Substral Ziemia balkonowe 20l Ziemia 40l uniwersalna supe...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Bulwy dalii wykopujemy po pierwszych jesiennych przymrozkach. Przez zimę przechowujemy w domu całe ich kępy, Młode bulwy oddzielamy dopiero na wiosnę. Bulwy dalii wykopujemy po pierwszych jesiennych przymrozkach. Przez zimę przechowujemy w domu całe ich kępy, Młode bulwy oddzielamy dopiero na wiosnę. Fot. MAK MEDIA AGENCY

Dzielimy rośliny

Jedna z najprostszych metod to podział rozrośniętych egzemplarzy.

Stosujemy go, kiedy roślina (np. rudbekia), rozrastając się, tworzy kępę złożoną z wielu części, z których każda ma co najmniej jeden ulistniony pęd (bądź śpiący pąk) oraz kilka korzeni. Wystarczy oddzielić je od okazu matecznego i przesadzić, by uzyskać nową roślinę. Podobnie można rozmnożyć byliny o budowie rozetowej (np. pierwiosnki), oddzielając poszczególne rozety. Termin takich zabiegów zależy od pory kwitnienia gatunku. Najlepiej wykonać je w okresie uśpienia rośliny - tuż przed rozpoczęciem rozwoju albo gdy byliny kończą już wegetację.

Na przedwiośniu dzielimy żagwiny, gęsiówki, floksy, pierwiosnki, szałwie, piwonie, bodziszki, tawułki, rogownice i astry wieloletnie.

W sierpniu i we wrześniu dzielimy przylaszczki, fiołki, miodunki, omiegi, bergenie, goździki, kłączowe kosaćce (irysy) i ciemierniki.

 

PRACE OGRODNICZE - DZIELENIE BYLIN ( TUTAJ PIERWIOSNKOW )  FOT. TOMASZ CIESIELSKI  PUBLIKACJA MAGNOLIA NR 9 (29) - 9 2014 PUBLIKACJA MAGNOLIA NUMER SPECJALNY 1/2015 - OGROD DLA OSZCZEDNYCH  - 4 2015 SLOWA KLUCZOWE: OGRODNICTWO ROSLINA BYLINA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA MAGNOLIA NR 9 (29) - CZASOPISMAFot. TOMASZ CIESIELSKI

 

Zdjęcie powyżej: Kępy pierwiosnka dzielimy na rozety.

 

Propagate `Festuca glauca` SLOWA KLUCZOWE: dividing gardening grass hand hands knife leaves perennials planting practical propagationFot. TOMEK CIESIELSKI

 

Zdjęcie powyżej: Kostrzewę rozdzielamy pazurkami.

 

Kłącza irysa tniemy sekatorem, a liście skracamy.Fot. TOMEK CIESIELSKI

Zdjęcie powyżej: Kłącza irysa tniemy sekatorem, a liście skracamy.

Zdjęcie FLOROVIT Nawóz ANTYMECH 44766211 Zdjęcie Nawóz NATURALNY 44973586 Zdjęcie SUBSTRAL Nawóz do KAKTUSÓW
FLOROVIT Nawóz ANTYMECH 447... Nawóz NATURALNY 44973586 SUBSTRAL Nawóz do KAKTUSÓW
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
 Fot. SHUTTERSTOCK

Robimy sadzonki

Gdy zależy nam na uzyskaniu sporej ilości nowych okazów, najlepiej zrobić sadzonki pędowe.

W ten sposób rozmnożymy floksy szydlaste i wiechowate, złocienie, goździki, wiesiołek missouryjski, penstemony, rozchodniki, kocimiętki i szałwie. Sadzonki pobieramy z wierzchołków silnych pędów (bez pąków kwiatowych), a w przypadku np. chryzantem i ostróżek - z pędów wybijających u podstawy karpy.

Odcięte fragmenty przygotowujemy jak na zdjęciach obok. Pojemniki z sadzonkami okrywamy mininamiotem z folii. Korzenie powinny się pojawić po 2-3 tygodniach. Wtedy rośliny przesadzamy do pojedynczych doniczek z ziemią uniwersalną, ustawiamy w lekko ocienionym miejscu i regularnie podlewamy.

Jesienią doniczki dołujemy (zagłębiamy w glebie). Przed nadejściem mrozów ziemię w doniczkach i wokół nich przysypujemy kilkucentymetrową warstwą kory, a wystające na powierzchnię części bylin okrywamy suchymi liśćmi, gałązkami iglaków bądź agrowłókniną. Wiosną okrycie zdejmujemy. Rośliny przesadzamy na miejsce stałe w następnym roku.

Gatunków, które tworzą korzenie palowe i nie dają bocznych odrostów, nie rozmnożymy przez podział.
Należą do nich mak wschodni, akant, dziewanna, dziewięćsił, odmiany hodowlane jeżówki, zatrwian. Można z nich pobierać sadzonki korzeniowe, z których wyrosną nowe rośliny.

W tym celu wykopujemy roślinę będącą w stanie spoczynku, a ziemię spomiędzy korzeni usuwamy strumieniem wody. Korzenie grubości ołówka tniemy na odcinki o długości 10-12 cm. Następnie umieszczamy je w doniczkach z mieszaniną piasku i torfu, w pionowych otworach zrobionych wcześniej patykiem. Cienkie korzonki ukorzeniamy na płasko (patrz zdjęcia po lewej). Nie podlewamy ich do czasu, aż pojawią się nowe boczne korzenie (przez około 2 tygodnie). Gdy ze śpiących pąków wyrosną także pędy, rośliny przesadzamy do doniczek z ziemią uniwersalną.

Dalej postępujemy w podobny sposób jak w przypadku okazów otrzymanych z sadzonek pędowych.

Krok po kroku: sadzonki korzeniowe

 

rozmnazanie bylin pzrez odcinanie korzeni grubych metoda 1Fot. TOMEK CIESIELSKI

 

Zdjęcie powyżej: Z bryły korzeniowej (np. dziewanny lub orlika) oddzielamy kilka mocnych młodych korzeni, na których znajdują się oczka śpiące. Odcinamy je od rośliny.

 

rozmnazanie bylin pzrez odcinanie korzeni grubych metoda 1Fot. TOMEK CIESIELSKI

Zdjęcie powyżej: Fragmenty cienkich korzeni układamy płasko na podłożu, a następnie przykrywamy warstwą piasku grubości ok. 2 cm.

Step by step - Taking lavender cuttings SLOWA KLUCZOWE: chores closeup cultivation cuttings foliage gardening gel hands hormone jobs lavandula lavender leaves people person powder practical propagating propagation rooting sequence softwood step taking workFot. TOMEK CIESIELSKI

Zdjęcie powyżej: Sadzonki (tu - lawendy) przycinamy na długość 7-12 cm i usuwamy z nich dolne liście. Następnie traktujemy je preparatem do ukorzeniania roślin zielnych.

 

Step by step - Taking lavender cuttings SLOWA KLUCZOWE: chores closeup cultivation cuttings foliage gardening gel hands hormone jobs lavandula lavender leaves people person powder practical propagating propagation rooting sequence softwood step taking workFot. TOMEK CIESIELSKI

Zdjęcie powyżej: Doniczki napełniamy podłożem. Robimy w nim otwory patyczkiem, a następnie umieszczamy w nich sadzonki. Obciskamy je ziemią i podlewamy.

Zdjęcie Blomus Aguo Konewka 65209 Zdjęcie Koziol Konewka Camilla XS (pomarańczowa) Zdjęcie PROSPERPLAST Konewka COUBI 45160640
Blomus Aguo Konewka 65209 Koziol Konewka Camilla XS (... PROSPERPLAST Konewka COUBI ...
Porównaj ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Więcej o: