Rozmnażanie roślin

 • Odrost boczny juki odrywamy od "pnia" przy nasadzie.

  Jak rozmnażać jukę?

  Zauważyłam, że stary pęd mojej juki obumiera. Roślina ma jednak kilka młodych pióropuszy. Czy mogę je wykorzystać do ratowania mojej domowej "palemki"? Ewa Latosińska

 • Zadbany ogród warzywny to punkt na honorze dobrej ogrodniczki.

  Jak samodzielnie rozmnażać warzywa i zioła?

  Gdy co roku stajemy przed wystawą z nasionami i podliczamy wydatki, zastanawiamy się, czy nie zacząć samodzielnie przygotowywać nasion pod przyszłoroczną uprawę. Oczywiście są warzywa, które łatwo jest w ten sposób rozmnażać, ale nie wszystkie "współpracują" z ogrodnikiem - amatorem. Podpowiadamy, które z warzyw i ziół możemy posiać z własnych nasion.

 • Własnoręcznie zrobiona rozsada to nie tylko oszczędność, ale również ogromna satysfakcja.

  Jak rozmnażać rośliny ogrodowe? Rozmnażanie za pomocą nasion

  Niekiedy zdziwieni zauważamy, że choć posiany w ubiegłym roku na rabacie ogórecznik lekarski obumarł - ta śródziemnomorska roślina traktowana jest w naszym kraju jako jednoroczna - mimo to pojawił się w innych miejscach w ogrodzie: na ścieżce, przy tarasie, na grządce warzywnej. To natura każe ogórecznikowi produkować kwiaty, zachęcać owady, by je zapyliły, a następnie rozsiewać je jak najobficiej, by w ten sposób pokonać zimę i zakwitnąć kolejnego roku. Jakie jeszcze kwiaty wytwarzają nasiona i jak zadbać o ich przechowanie i siew, by zapewnić sobie w ogrodzie rabaty pełne kwitnących kwiatów z własnej rozsady?

 • Krok po kroku: robimy sadzonki: 1. Materiał na sadzonki pobieramy, wycinając z krzewów tegoroczne przyrosty o długości 4-12 cm (im gęściej ułożone są liście, tym odcinki mogą być krótsze).

  Sadzonki krzewów i bylin. Jak je zrobić samodzielnie

  Wczesne lato jest najlepszą porą na zrobienie sadzonek zielnych z wielu gatunków krzewów i niektórych bylin. To łatwy sposób na dość szybkie rozmnożenie wartościowych odmian.

 • Rozmnażanie roślin

  Jak przygotować sadzonki roślin jendorocznycyh

  Kwiaty jednoroczne powinny znaleźć się w każdym ogrodzie, bo kwitną długo i obficie, poza tym świetnie nadają się do obsadzania rabat.

 • Fot.: Rafał Rzekiecki

  Dracena. Jak rozmnożyć dracenę rozgałęzioną (Dracaena surculosa)? [Ekspert radzi]

  Dostałem w prezencie zaniedbaną roślinę (nie znam jej nazwy), którą udało mi się odratować. Teraz darczyńca chciałby z niej sadzonkę. Jak ją pobrać? Rafał Rzekiecki

 • v

  Byliny. Jak rozmnażać rośliny wieloletnie?

  Gdy chcemy powielić ulubioną odmianę byliny lub obdarzyć nią sąsiada, musimy wiedzieć, jak ją rozmnożyć. Zależy to od charakteru jej wzrostu i pory kwitnienia.

 • rozmnazanie przez odrosty przybyszowe

  Jak można rozmnożyć rośliny? Sposoby na samodzielne rozmnażanie roślin

  Wieloletnie rośliny zielne, potocznie zwane bylinami, wytwarzają różne organy, zarówno naziemne, jak i podziemne, służące rozrastaniu się i rozmnażaniu. Wykorzystujemy je, gdy chcemy w tani i szybki sposób zwielokrotnić ilość posiadanych okazów bądź podarować komuś ulubioną odmianę. A zdarza się także, że pozyskanie nowej rośliny ze starej jest jedynym sposobem na uratowanie marniejącego egzemplarza.

 • PHYTOLACCA AMERICANA, AMERICAN POKEWEED SLOWA KLUCZOWE: Blume BlŁte Farbe Farbstoff Flora Frucht Gift Giftig Perennial Pflanze Sommer Staude einfšrben fšrben giftiger rot

  Jak rozmnożyć szkarłatkę?

  Sąsiadka posadziła ciekawą roślinę o nazwie szkarłatka. Też chciałabym ją mieć, ale nie wiem, jak ją rozmnożyć. Ilona Marczak