Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak rozmnażać jukę?

Aldona Zakrzewska

Zauważyłam, że stary pęd mojej juki obumiera. Roślina ma jednak kilka młodych pióropuszy. Czy mogę je wykorzystać do ratowania mojej domowej "palemki"? Ewa Latosińska

Odrost boczny juki odrywamy od "pnia" przy nasadzie.
Odrost boczny juki odrywamy od "pnia" przy nasadzie.
Fot. Shutterstock

Juka - rozmnażanie

Młode ulistnione odrosty doskonale nadają się do ukorzenienia. Najpierw odrywamy je tuż przy nasadzie głównego pędu (u juki zwanego kłodziną), usuwamy kilka dolnych liści i pozostawiamy na 1-2 dni, by końce tak uzyskanych sadzonek przeschły. Następnie odrosty umieszczamy w lekko wilgotnym piasku. Po kilku tygodniach u ich nasady powstaną korzenie - wtedy młode rośliny przesadzamy do ziemi przeznaczonej specjalnie dla juk i dracen bądź do ziemi uniwersalnej do kwiatów.

Przycinanie draceny czyli jak odmłodzić dracenę

Jak rozmnożyć jukę doniczkową

Juka najlepiej rośnie w miejscach w pełni nasłonecznionych. Ustawiona w głębi pokoju wprawdzie nie obumiera, ale zwiesza liście z powodu niedoboru światła. Starą część juki radzę wyrzucić, bo nie wiadomo, czy nie została opanowana przez jedną z chorób, które przemieszczają się przez wiązki przewodzące. Poza tym kłodzina pozbawiona liści ukorzenia się wolniej niż boczne odrosty. Aby uniknąć kłopotów z gnijącym pędem, juki trzeba podlewać niezbyt obficie i dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce podeschnie.
10 roślin doniczkowych nie do zdarcia

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak rozmnażać jukę?