Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rokitnik. Właściwości owoców rokitnika. Uprawa i pielęgnacja krzewu rokitnika

dr Magdalena Narkiewicz, biolog

Wiosną te krzewy lub niewysokie drzewa nie wyróżniają się szczególnie. Ich zielonkawożółte kwiaty są niepozorne i nie tworzą nektaru, więc owady też się nimi nie interesują. Szarawe liście o długości do 8 cm sprawiają, że rośliny przypominają wyglądem wierzbę rokitę. Pięknieją dopiero wtedy, gdy dojrzeją ich owoce.

Wiosna: Na rocznych pędach męskich okazów rokitnika pojawiają się grona pąków kwiatowych wyglądające jak szyszeczki.
Wiosna: Na rocznych pędach męskich okazów rokitnika pojawiają się grona pąków kwiatowych wyglądające jak szyszeczki.
Fot. Wikimedia Commons

Przetrwa niemal wszędzie

Rokitnik doskonale radzi sobie w pełnym słońcu i na piaszczystej, ubogiej wapiennej glebie (dzięki bakteriom korzeniowym wykorzystuje azot z powietrza). Jest też odporny na silne wiatry i zasolenie, stąd często rośnie na wybrzeżach (jego angielska nazwa to seaberry, czyli morska jagoda). Znosi spaliny, więc często sadzi się go przy ulicach. Nie szkodzi mu też mróz do -40°C. Ale nie lubi długotrwałej suszy, przesadzania i mocnego cięcia. Kłopot mogą sprawiać jego ekspansywne odrosty korzeniowe.

Jak zbierać owoce rokitnika

Potoczna nazwa rokitnika to oblepicha, ze względu na gęsto oblepiające go owoce. Pojawiają się one jednak obficie tylko wtedy, gdy obok okazów żeńskich rosną męskie – roślina jest bowiem gatunkiem dwupiennym.
Z odmian żeńskich do ogrodu polecamy niskie (ok. 2,5 m), jak np. ‘Dorana’, albo tworzące mało cierni, jak ‘Hergo’ i ‘Botaniczeskaja’. Aby obficie owocowały, nieopodal trzeba posadzić odmianę męską, np. ‘Pollmix’ lub ‘Hilkul’. Można też zdecydować się na samopylną odmianę ‘Friesdorfer Orange’ – wtedy sadzenie dwóch krzewów nie będzie konieczne.
Owoce rokitnika nie pachną smakowicie i są kwaśne, ale bardzo wartościowe. Trudno je zerwać, lepiej więc ściąć gałązki wraz z nimi (nowe przyrosty będą owocować po 2 latach), usunąć liście i włożyć na 3-5 godzin do zamrażalnika, a wtedy łatwiej odejdą od gałązek. Trzeba je szybko przetworzyć.
Odmiany rokitnika kupimy w sklepach internetowych, np. drzewa.com.pl, e-clematis.com, kielkowski-szkolka.pl. Kosztują 20-35 zł, a typowe dla gatunku już od 3 zł. Uwaga: w Polsce dziko rosnące okazy, np. nad Bałtykiem, są pod ochroną!

Zdrowe owce rokitnika

Owoce rokitnika oprócz cennych dla zdrowia karotenoidów i kwasów tłuszczowych zawierają dużą ilość witamin z grupy B, witaminę E, K oraz C, która, co ważne, nie rozkłada się szybko nawet w czasie gotowania, ponieważ w owocach tych nie ma niszczącego ją enzymu. Miąższ owoców pomaga m.in. przy gośćcu, nadciśnieniu, pękaniu naczyń włosowatych, a olej z nasion pielęgnuje skórę i leczy oparzenia.
Z owoców rokitnika można robić dżemy, galaretki, nalewki i wino. Rosjanie na ich bazie przygotowywali m.in. preparaty dla kosmonautów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rokitnik. Właściwości owoców rokitnika. Uprawa i pielęgnacja krzewu rokitnika