Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Forsycja. Krzewy kwitnące na żółto

dr Magdalena Narkiewicz, KJ

Forsycje lubią złoto. Wiosną całe obsypują się jaskrawożółtymi kwiatami, a niektóre złociste desenie mają też i na liściach.

Forsycja gatunki

Krzewy zdobiące wiosną ogrody, parki i ulice złocistymi kwiatami należą do mieszańcowego gatunku forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia), który powstał stosunkowo niedawno, bo 140 lat temu. Znacznie rzadziej uprawia się mniej obficie kwitnące gatunki, np. forsycję zieloną (F. viridissima) oraz zwisłą (F. suspensa), którą rozpoznamy po przewieszających się gałązkach.
Forsycje nie wymagają wiele, nie chorują i od młodości wyglądają efektownie – stąd ich ogromna popularność. Starsze można dla urozmaicenia uformować w kule lub drzewka.

Dlaczego forsycja nie zakwitła?

Kiedy kwitnie forsycja?

Forsycje rozwijają kwiaty przed liśćmi i wszystkie kwitną na żółto, ich płatki różnią się jedynie odcieniem lub rozmiarami. Natomiast odmiany mogą mieć odmienne tempo wzrostu i zakwitać w innym terminie. Najwcześniej – w marcu – kwitnie niewielka odmiana (ok. 1,5 m) ‘Flojor’ (nazwa handlowa MINIGOLD) i wyższa (ok. 2 m) ‘Golden Times’, a najpóźniej – na przełomie kwietnia i maja – osiągająca wysokość 3 m ‘Lynwood’. Coraz bardziej powiększa się uniwersalna grupa odmian karłowych, które są chętnie sadzone na rabatach, w pojemnikach i jako niskie żywopłoty. Pojawiło się również kilka odmian atrakcyjnych także po przekwitnięciu, o liściach w złociste odcienie (należy do nich np. ‘Golden Times’). Niektóre mogą przemarzać, ale mrozu nie boi się np. ‘Maluch’ polskiej hodowli.

Forsycja pośrednia (Forsythia ×intermedia) Lynwood. Krzewy ozdobne

Pąki forsycji tworzą się latem i zimują uśpione.
Pąki forsycji tworzą się latem i zimują uśpione.
fot. Noemi S Rivera/Shutterstock

Forsycja przycinanie

Pąki kwiatowe forsycji rozwijają się na jednorocznych i dwuletnich pędach. Żeby krzewy złociły się „od stóp do głów”, co 2-3 lata wycinajmy im najstarsze gałęzie (nowe odrosną od ziemi). Natomiast formowanym okazom zeszłoroczne przyrosty skracamy o 1-2/3 długości. Cięcie wykonujemy po kwitnieniu, przed rozwojem liści (formowane okazy można nieco wyrównać również w sierpniu). W czasie letniej suszy trzeba forsycje podlewać, bo podwiędłe młode przyrosty nie tworzą pąków kwiatowych.

Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]

Gdy gałązkę zetniemy w lutym i wstawimy do wazonu, rozpocznie kwitnienie po 2-3 tygodniach.
Gdy gałązkę zetniemy w lutym i wstawimy do wazonu, rozpocznie kwitnienie po 2-3 tygodniach.
fot. Anette Linnea Rasmussen/Shutterstock

Forsycja rozmnażanie

W wazonach gałązki forsycji często wypuszczają korzenie i, gdy ziemia się ogrzeje, nadają się do posadzenia w ogrodzie. Nowe okazy uzyskamy ponadto, wsadzając latem do ziemi odcinki półzdrewniałych pędów o długości 15-20 cm. Inny sposób polega na przygięciu do ziemi młodych gałęzi i w miejscu kontaktu z ziemią przysypanie ich podłożem, które potem często podlewamy. Po roku można już odciąć ukorzenione wierzchołki i przenieść je na nowe miejsce.

Cena sadzonek forsycji

W sklepach internetowych (np. e-clematis.com, szkolka-przytok.pl/) za młode krzewy zapłacimy 12-25 zł.

Biała forsycja?

Niezwykle podobny do forsycji krzew, który też kwitnie wczesną wiosną przed rozwojem liści, jednak nie na żółto, ale na biało, to abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum), zwane potocznie białą forsycją. Ma też odmianę ‘Roseum’ o lekko różowych płatkach. Abeliofylum kwitnie średnio obficie, ale walorem jego kwiatów jest również przyjemny migdałowy zapach. Ma podobne potrzeby co forsycja, wymaga jednak cieplejszych stanowisk. Rarytas ten można kupić przez internet (e-clematis.com, krzewy-ozdobne.com.pl), płacąc za sadzonkę 12-25 zł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Forsycja. Krzewy kwitnące na żółto