Kolorowe azalie japońskie
Te niewielkie krzaczki kwitną od drugiej połowy kwietnia na czerwono, różowo, biało i purpurowo. Potrafią wydać oszałamiającą ilość kwiatów, których kolory są tak intensywne, że roślina widoczna jest z daleka.
Azalia japońska
Azalie japońskie to gęste i zwarte krzewy o wysokości najwyżej 80 cm z rodziny wrzosowatych. Mają kształtne, okrągłe i lekko błyszczące listki, które podczas łagodniejszych zim na ogół pozostają na krzewach. Niektóre odmiany, zwłaszcza te wrażliwsze na mrozy, częściowo gubią liście na zimę. Pięknie wyglądają i doskonale pasują do ogrodów urządzanych w stylu japońskim (nomen omen!). Pięknie prezentują się w grupach, a ich kwiaty cieszą oko od maja do czerwca.
Kolorowe krzaczki dobrze rosną nad wodą, malowniczo przeglądając się w toni stawu lub oczka wodnego. Właściwym miejscem dla tych roślin będzie też wrzosowisko, ponieważ właśnie na przełomie kwietnia i maja ten zakątek ogrodu bardzo potrzebuje koloru.
Ale nawet w najzwyklejszym, najskromniejszym i najmniejszym ogrodzie jedna mała czerwona lub różowa azalia posadzona w sąsiedztwie iglaka, znakomicie ożywi zieloną kompozycję i stanie się miłym dla oka akcentem.
Uprawa azalii japońskich
Azalie japońskie należą do tej samej rodziny co rododendrony i mają podobne do nich wymagania. W ogrodach jednak rosną lepiej, są łatwiejsze w uprawie i kwitną niezawodnie co roku. Można je sadzić zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Niestety, uprawa azalii japońskich nie jest najłatwiejszym zadaniem, gdyż sa to rośliny o dość szczególnych wymaganiach i jeśli nie zapewnimy im odpowiednich warunków, możemy zapomnieć o pięknych kwiatach.
Ziemia dla azalii japońskiej
Potrzebują ziemi próchniczej, przepuszczalnej, żyznej, bardzo kwaśnej i stale wilgotnej. Ponieważ odczyn gleby powinien mieć dokładnie określoną wartość pH w granicach 4-5,5, najlepiej jest kupić w sklepie ogrodniczym specjalną ziemię do sadzenia azalii.
Nigdy nie powinno się sadzić azalii do ziemi, która "na oko" wydaje nam się kwaśna, ponieważ może ona być niewystarczająco kwaśna i roślina przypłaci to gorszym wyglądem, słabszym wzrostem, podatnością na choroby, a może nawet życiem.
Tak samo nie powinno się używać do sadzenia ściółki leśnej, której kwasowość może nawet jest odpowiednia dla azalii, ale podłoże to jest zbyt jałowe. Taka ściółka może być jednym ze składników podłoża, jeśli dodamy do niej w równych częściach jeszcze dodatkowo kwaśnego torfu i drobno zmielonej kory z drzew iglastych.
Krzewy azalii japońskiej - sadzenie roślin wrzosowatych
Wykopujemy dół o średnicy około 60 cm i głębokości 30 cm, a potem wypełniamy go przygotowanym kwaśnym podłożem. Azalie japońskie sadzimy w odległości około 70 cm od siebie. Roślinę wyjmujemy z doniczki chwytając raczej za bryłę korzeniową, a nie za gałązki, ponieważ są one delikatne i kruche, więc łatwo je połamać. Umieszczamy azalię w dołku, ale nie głębiej niż rosła w doniczce. Obsypujemy korzenie ziemią i lekko ugniatamy tak, aby uformować wgłębienie, by mogła się tam zatrzymywać woda.
Podlewanie
Azalie japońskie są dość wrażliwe na przesuszenie, szczególnie w młodym wieku, dlatego podlewamy je obficie i pod krzewami rozkładamy grubą warstwę kory, która ochroni ziemię przed wysychaniem.
Nawożenie
Rosnące w ogrodzie azalie japońskie trzeba dokarmiać co miesiąc, od końca marca do końca lipca (świeżo posadzonych nie wolno nawozić przez pierwszy miesiąc!). Później, czyli pod koniec lata, nie powinniśmy już nawozić azalii, ponieważ muszą przygotować się do zimy. Do nawożenia najlepiej jest stosować specjalny nawóz do azalii i rododendronów lub Azofoskę wymieszaną pół na pół z siarczanem amonu.
Azalie japońskie - Przycinanie
Wbrew temu, co często pisze się o tych krzewach w różnych poradnikach, azalie japońskie można przycinać. Nabierają wtedy regularnego kształtu i ładnie się zagęszczają. Cięcie nie może być jednak zbyt radykalne, najlepiej przycinać tylko końce gałązek. Ważny jest też termin cięcia - trzeba to zrobić zaraz po kwitnieniu. Przycinanie tych krzewów nie jest koniecznością. Moim zdaniem, poprawia jednak wygląd rośliny.
Usuwanie starych kwiatów
Często też spotyka się rady, aby po kwitnieniu wyłamywać zasychające kwiaty, co ma sprawić, że azalia w kolejnym roku piękniej zakwitnie (tworzące się u ich podstawy pąki kwiatowe, będą miały lepsze warunki do wzrostu i rozwoju). Dobrze też usuwać z krzewów przekwitłe kwiatostany, delikatnie je wyłamując, .Jest to iście katorżnicza praca, szczególnie jeśli krzewy są już podrośnięte, gdyż kwiatów jest naprawdę mnóstwo. Poza tym, azalie japońskie są naprawdę niezawodne i jeśli już na dobre zadomowią się w naszym ogrodzie, kwitną za każdym razem oszałamiająco, bez względu na to, czy wyłamywaliśmy przekwitłe kwiaty, czy nie.
Zimowanie azalia japońska
Młode krzewy na zimę warto lekko przykryć gałązkami iglaków, aby ochronić je przed mrozem i wysuszającymi wiatrami. Starsze rośliny są odporniejsze na niskie temperatury, tym bardziej, że ze względu na swoje niewielkie rozmiary zimują najczęściej pod śniegową pierzynką.
Kiedy kwitnie azalia japońska?
Największą ozdobą azalii japońskich są kwiaty. Krzewy te kwitną tak obficie w maju, że z daleka przypominają jaskrawe, kolorowe poduchy. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, rośliny te są niezwykle uniwersalne i nadają się dosłownie do każdego ogrodu.
Odmiany azalii japońskiej godne polecenia
- Kermesina - ma różowe kwiaty i jest najbardziej mrozoodporna (wytrzymuje do - 25 st.C).
- Kermesina rose - ma piękne różowe kwiaty z ciemniejszymi paseczkami na płatkach.
- Maruschka - ma karminowoczerwone kwiaty; kwitnie nieco później - w maju.
- Rosinetta - jest bardzo mała, do 40 cm wysokości; ma prześliczne różowe kwiaty, podobne do różyczek.
- Schneeperle - ma pełne, bardzo dekoracyjne białe kwiaty, również przypominające kwiaty róż.
- Więcej o:
Pnącza na wiatę, pergolę i altanę
Dereń nie tylko dla smakoszy
Piwonia - chińska królowa
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Uprawa i pielęgnacja wiśni laurowej
Niesamowity judaszowiec - uprawa i pielęgnacja
Hebe roślina [Uprawa i pielęgnacja]