Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chamelaucjum. Niezwykłe rośliny doniczkowe

Alicja Gawryś

Ogromną zaletą chamelaucjum jest niezwykła trwałość kwiatów - i na rosnących krzewach, i na gałązkach w wazonie.

Tym okazom nadano kształt drzewek na krótkich pniach.
Tym okazom nadano kształt drzewek na krótkich pniach.
Fot. Flora Press

Kwitnące pędy chamelaucjum pojawiają się często w wiązankach ślubnych - dodają im lekkości i finezji, a poza tym dosyć długo pozostają świeże. Uprawa w doniczkach tej mało popularnej jeszcze rośliny jest zaskakująco łatwa. Co roku wiosną możemy oczekiwać jej kwitnienia, które trwa do trzech miesięcy.

Chamelaucjum w kwiatach i w zieleni

Chamelaucjum ma krzewiasty pokrój. Rośnie powoli, osiągając po kilku latach wysokość około metra. Poprzez wiosenne przycinanie można nadać mu kulisty lub owalny kształt. Cienkie gałązki pochylają się pod ciężarem gęsto ułożonych igiełkowatych liści, które po roztarciu delikatnie pachną cytryną. Natomiast kwiaty wydzielają aromat drzewa sandałowego. Ich płatki mają subtelne odcienie różu i złamanej bieli.
Owoce występują w postaci małych czerwonych kuleczek, ale w uprawie doniczkowej rzadko się zawiązują.

Chamelaucjum. Miejsce uprawy

Roślina ta świetnie się czuje w przydomowej oranżerii, w której zimą, w okresie spoczynku, temperatura wynosi 5-10°C. Jeżeli jednak nie dysponujemy takim miejscem, możemy przenieść doniczkę na kilka miesięcy do chłodnego, ale dobrze oświetlonego pomieszczenia.
Na lato chamelaucjum warto postawić np. na balkonie albo wkopać wraz z doniczką w ziemię na rabacie. Na zewnątrz może przebywać aż do jesiennych przymrozków.

Chamelaucjum. Tajniki pielęgnacji

Światło: Im go więcej, tym lepiej. Jednak latem roślinę odsuwamy od nagrzanej szyby.
Temperatura: Latem chamelaucjum znosi upały. Zimą zapewniamy temperaturę 5-15°C – to warunek zawiązania pąków kwiatowych.
Woda: Od wiosny do jesieni krzew podlewamy dosyć obficie, ale dopiero, gdy ziemia przeschnie. Zimą podlewamy rzadko (co 2-3 tygodnie) i w małych ilościach.
Ziemia: Najlepsza jest kwaśna, lekka i przepuszczalna, przeznaczona do azalii.
Nawożenie: Od kwietnia do sierpnia nawozem do azalii i różaneczników.
Przycinanie: Pod koniec okresu spoczynku. Pędy przycinamy tak, by nie uszkodzić pąków kwiatowych.
Rozmnażanie: W sierpniu, z półzdrewniałych sadzonek pędowych długości ok. 10 cm, które ukorzeniamy w piasku zmieszanym z torfem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Chamelaucjum. Niezwykłe rośliny doniczkowe