Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skalnica Arendsa (Saxifraga × arendsii) - roślina wieloletnia na skalniak

Red.

Skalnica Arendsa to roślina o niezwykłym uroku i wielu praktycznych zastosowaniach w ogrodzie. Jest to bylina z rodziny skalnicowatych, charakteryzujący się gęstym pokrojem i wyjątkowymi kwiatami. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej fascynującej roślinie, jej cechom, uprawie oraz sposobom wykorzystania w ogrodzie.

ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA SAXIFRAGA ARENDSII PETER PAS SKALNICA ARENDSA FOT. ZWIAZEK SZKOLKARZY POLSKICH / AGENCJA PROMOCJI ZIELENI PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (138) - 6.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY
Skalnica Arendsa 'Peter Pan'
Fot. AGENCJA PROMOCJI ZIELINI

Skalnica Arendsa- jak wygląda? 

Skalnica Arendsa (Saxifraga x arendsii) to roślina wieloletnia, która dorasta zazwyczaj do wysokości około 20-30 cm. Jej liście są jajowate, mięsiste, zwykle zebrane w różyczkę przyziemną. Kwiaty skalnicy Arendsa są małe, ale bardzo efektowne, występują w różnych kolorach, takich jak biały, różowy, czerwony, fioletowy czy żółty. Kwitnienie przypada na wiosnę lub wczesne lato, co dodaje ogrodowi piękna i kolorów po długim okresie zimowej ospałości.

Uprawa skalnicy Arendsa

Skalnica Arendsa to roślina łatwa w uprawie, która doskonale rośnie zarówno na słońcu, jak i w półcieniu. Najlepiej rośnie na przepuszczalnej, lekkiej ziemi o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Wymaga regularnego podlewania, szczególnie podczas gorących i suchych dni. Jednak należy unikać nadmiernego podlewania, aby nie doprowadzić do zalania korzeni.

Nawożenie

Nawożenie skalnicy Arendsa powinno być umiarkowane i przeprowadzane z rozwagą. Zaleca się stosowanie nawozów o niskiej zawartości azotu, które będą wspierać bujne kwitnienie i zdrowy wzrost rośliny. Warto nawozić skalnicę Arendsa raz wiosną przed rozpoczęciem wegetacji oraz raz po przekwitnieniu, stosując nawozy mineralne lub organiczne w formie rozcieńczonych roztworów.

Rozmnażanie

Rozmnażanie skalnicy Arendsa można przeprowadzić przez podział starszych kęp po przekwitnieniu lub przez pobieranie sadzonek pędowych wiosną lub wczesnym latem. Podział kęp jest skuteczną metodą, która pozwala odnowić roślinę i zachować jej zdrowy wzrost. Sadzonki pędowe można ukorzeniać w pojemnikach z wilgotnym podłożem lub bezpośrednio w gruncie, tworząc nowe rośliny.

Skalnica Arendsa jest także odporna na mróz, co sprawia, że jest doskonałym wyborem do ogrodów skalnych, rabat kwiatowych, a nawet na kwietniki balkonowe.

Skalnica Arendsa - odmiany 

Skalnica Arendsa (Saxifraga x arendsii) to roślina ozdobna, ceniona głównie za swoje efektowne kwiatostany i dekoracyjne liście. Istnieje kilka popularnych odmian skalnicy Arendsa, które różnią się kolorami kwiatów, ich wielkością oraz cechami liści. Oto kilka przykładów popularnych odmian tej rośliny:

  • 'Purple Carpet' - Ta odmiana charakteryzuje się intensywnie czerwonymi kwiatami, które tworzą efektowny dywan na rabatach skalnych. Liście są drobne i jasnozielone, tworząc kontrast z intensywnością koloru kwiatów.
  • 'Pixie White' - Jest to odmiana o delikatnych, białych kwiatach, które prezentują się wyjątkowo pięknie na tle zielonych liści. 
  • 'Peter Pan' - Ta odmiana cechuje się małymi, różowymi kwiatami, które tworzą gęste kępy na rabatach. Liście są soczyście zielone i tworzą ozdobną podstawę dla kwiatów. 
  • 'Touran Pink' - Odmiana ta wyróżnia się intensywnie różowymi kwiatami, które zachwycają swoim kolorem i obfitością.
  • 'Carpet Purple Robe' - Jest to odmiana skalnicy Arendsa o fioletowych kwiatach, które dodają ogrodowi subtelnego uroku. Liście są jasnozielone, a kwiaty tworzą efektowne kontrasty kolorystyczne.

    Warto zaznaczyć, że skalnica Arendsa ma wiele innych odmian, z różnymi kombinacjami kolorów kwiatów i cechami liści. Każda z tych odmian może być doskonałym uzupełnieniem ogrodu skalnego, dodając mu uroku i koloru. Przed zakupem rośliny zaleca się zapoznanie z warunkami jej uprawy oraz wymaganiami dotyczącymi gleby i nasłonecznienia.
SKALNICA ARENDSA ODMIANA ROSENZWERG SAXIFRAGA X ARENDSII ROSENZWERG ROSLINA SKALNA BYLINA KWIAT ROZOWY ROZETA LISCIOWA SKALA GRANIT SKALNIAK WIOSNA MAJ FOT EUGENIUSZ RADZIUL SLAJD DUZY PUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (97) - 1.2003 PUBLIKACJA OGRODY NR 3 (71) - 3.2005 PUBLIKACJA OGRODY NR 4 (72) - 4.2005 PUBLIKACJA OGRODY NR 7 (75) - 7.2005 PUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (205) - 1 2012 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (97) OGRODY NR 3 (71) NR 4 (72) NR 7 (75) - CZASOPISMA
SKALNICA ARENDSA
Fot. Eugeniusz Radziul

Zastosowanie w ogrodzie

Skalnica Arendsa to roślina wszechstronna, która znajduje zastosowanie w wielu obszarach ogrodnictwa. Może być używana do tworzenia efektownych rabat kwiatowych, skalniaków, obrzeży rabat, a także do ozdabiania donic i pojemników na balkonach czy tarasach. Jej niski wzrost i zwarty pokrój sprawiają, że doskonale prezentuje się także w ogrodach skalnych, między kamieniami czy na szczelinach murków.

    Więcej o:

Skomentuj:

Skalnica Arendsa (Saxifraga × arendsii) - roślina wieloletnia na skalniak