Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać

Kamila Pietrasik, KJ

Nasze babcie były zapracowane. Ich ogródki były kolorowe i zadbane, ale rośliny, które w nich rosły umiały same o siebie zadbać. Babcie, z właściwym im rozsądkiem, wybierały rośliny odporne, łatwe w uprawie i pięknie pachnące. Powinniśmy wziąć z nich przykład. Nie jestem dobra w ogrodnictwie? Nie będę wiedziała jak dbać o kwiaty, więc lepiej z nich zrezygnować? Niekoniecznie! Przedstawiamy wybór kwiatów i bylin kwitnących przez cały sezon, które są idealne dla ogrodników amatorów i osób zapracowanych.

Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć
Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć
shutterstock

Kwiaty ogrodowe: RÓŻE

Najlepiej wybrać odmiany odporne na mróz, powtarzające kwitnienie i niewymagające. Będą nam w przyszłości sprawiać mniejszy kłopot i pięknie zdobić ogród nawet zimą, gdy na gałązkach zostaną czerwone owoce. Zapracowanym polecamy róże parkowe (np. odporna Bouqet Parfait). Są to odmiany nieprzemarzające zimą, więc nie wymagają okrywania. Piękne są także róże z polskiej hodowli. Kupując je mamy pewność, że poradzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Np. odmiana Ashamet Lady, wielokrotnie powtarzająca kwitnienie, przetrzymująca mrozy do minus 32°C. W wiejskich stylizacjach nie może zabraknąć róż pnących. Polecamy odmianę Super Dorothy, która posadzona na południowej wystawie, kwitnie obficie od czerwca aż do późnej jesieni. Jeśli zaś ktoś marzy o nalewce z płatków lub owoców róży, powinien znaleźć miejsce także dla róż dzikich. Owoce odmiany Karpatia są niezwykle duże i można je zbierać już pod koniec sierpnia

Wrzosy, chryzantemy, aksamitki - najpiękniejsze kwiaty jesieni>>>

Róże
Róże
shutterstock

Kwiaty ogrodowe: MALWY

Malwy to naprawdę imponujące kwiaty. Jedyne czego potrzebują to ziemia wzmocniona kompostem, woda i cierpliwość. Posiane na rabacie w pierwszym roku wypuszczą tylko liście, ale w roku kolejnym zadziwią nas wyniosłymi (na kilka metrów) pędami usianymi kwiatami. Istnieją odmiany o kwiatach pięciopłatkowych (podobne są do ketmii syryjskiej, ale w przeciwieństwie do niej nie są wrażliwe na zimno) oraz o kwiatach pełnych (na zdjęciu). Malwa uprawiana jest jako kwiat dwuletni, ale jeśli pozostawimy ją na rabacie, zakwitnie także w latach kolejnych - pędy kwiatowe będą mniej okazałe. Pozostawiona swojemu losowi malwa rozsiewa się sama. Jeśli chcemy przenieść ją w inne miejsce wystarczy zebrać nasiona z uschniętych łusek kwiatowych i zasiać w wybranym miejscu pod koniec lata. Malwę siejemy też w maju, ale wówczas także zakwitnie w roku następnym. Niecierpliwi mogą poszukać gotowych sadzonek malwy. Są to przeważnie rośliny dwuletnie, więc powinny pokazać nam swe kwiaty od razu. Warte zapamiętania jest to, że malwa zapylana przez owady, bez kontroli ogrodnika, wydaje nasiona, które nie muszą kwitnąć takim samym kwiatem, jak roślina, z której pochodzą. Jeśli chcemy mieć pewność, że kolor będzie ten sam, osłońmy kwiaty w ten sposób, by owady nie miały do nich dostępu i gdy zakwitną, zapylmy je krzyżowo.

10 najpiękniejszych roślin doniczkowych>>>

Malwy
Malwy
shutterstock

Kwiaty ogrodowe: RUDBEKIE

Przede wszystkim polecamy odmianę Złote Kule. To wspaniała wieloletnia bylina dorastająca do dwóch metrów. Wymaga więc posadzenia przy podporze, ale to nie jest wadą, lecz zaletą. Świetnie nadaje się do osłonięcia nieciekawych miejsc w ogrodzie (kompost, brzydka ściana, płot). Jej największym atutem są oczywiście kwiaty, które pojawiwszy się w lipcu, znikają dopiero przy pierwszych mrozach. Idealnie nadają się także do wazonu, w którym mogą stać do dwóch tygodni. Rudbekia naga to świetna roślina dla ogrodników cierpiących na brak czasu. Jest mrozoodporna, a jedyne, co musimy jej zapewnić to wilgotna gleba. Urośnie nawet w piachu. Jest niezwykle żywotna i łatwa do rozmnożenia. Wystarczy podzielić karpę jesienią lub na wiosnę, a szybko przyjmie się i rozrośnie w nowym miejscu.

Najpiękniejsze wiosenne kwiaty doniczkowe. Rośliny cebulowe w domu>>>

Rudbekie
Rudbekie
shutterstock
Rudbekie
Rudbekie
shutterstock

Kwiaty ogrodowe: ŁUBINY

Nie tylko odmiana Złota Kula powinna nas zainteresować, gdy myślimy o ogrodzie wiejskim. Ma ona jeszcze mniejsze kuzynki, a wśród nich najpiękniejsza rudbekia purpurowa. Roślina wieloletnia i mało wymagająca, jest odporna na mróz i okresowe przesuszenie. Może rosnąć w półcieniu, ale najpiękniej zakwitnie w pełnym słońcu. Dobrze jest łączyć różne odmiany tej rośliny - rudbekia owłosiona występuje w wielu ciekawych formach. Ma piękne żółte płatki, które okalają wypukłe brązowe środki. Roślina ta sama się rozsiewa.

Łubiny
Łubiny
shutterstock

Kwiaty ogrodowe: SŁONECZNIKI

Na wiejskiej rabacie nie może ich zabraknąć. Szczególnie, że występują w wielu odmianach kolorystycznych. Jest to roślina mało wymagająca. Zakwitnie nawet w piachu i mając niewiele wody, dlatego jest polecamy do miejsc trudnych, w których nie poradzą sobie inne rośliny. Zaczyna kwitnąć dość wcześnie, bo w czerwcu, a jeśli będziemy usuwać przekwitłe kwiatostany, zakwitnie powtórnie, choć nieco słabiej. Podobnie jak malwa, łubin wysiewany z nasion nie musi powtórzyć koloru rośliny matecznej, dlatego szczególnie cenne odmiany, o nietypowych kolorach, rozmnażamy wiosną, pobierając sadzonki z bocznych pędów. Kwiat ten nie nadaje się do wazonów, bo dość szybko obsypują się jego przekwitłe kwiaty. Dorosłych roślin nie przesadzamy, bo istnieje duże ryzyko, że się nie przyjmą.

Słoneczniki
Słoneczniki
shutterstock

Kwiaty ogrodowe: ASTRY JESIENNE, MARCINKI

Jak sama nazwa wskazuje - są to kwiaty, które uwielbiają słońce i śledzą jego wędrówkę po niebie. Choć są to rośliny jednoroczne, więc każdej wiosny (na przełomie kwietnia i maja) trzeba je siać, warto postarać się o nie w ogrodzie. Istnieją różnokolorowe odmiany słoneczników ozdobnych, nie tak wysokich jak zwyczajne, ale nadających się na rabaty. Najbardziej imponujący jest jednak słonecznik zwykły, który potrafi dorastać do 2,5 metra wysokości. Można sadzić go wśród roślin warzywnych, gdyż ze względu na wzniosły pokrój, nie zabiera im światła. Najlepiej udaje się na żyznej ziemi, ale wyrośnie wszędzie, choć będzie niższy, a kwiat będzie miał mniejszą średnicę. Warto postarać się o tę roślinę choćby ze względu na zdrowe i pełne witamin pestki, które dojrzewają w sierpniu. Słonecznik to roślina miododajna, więc jeśli marzymy o własnej pasiece, powinien figurować wysoko na naszej liście roślin do posadzenia.

Astry jesienne, marcinki
Astry jesienne, marcinki
shutterstock

Kwiaty ogrodowe: NIEZAPOMINAJKI

Kolejna propozycja dla właścicieli działek, którzy niekoniecznie lubią pracę przy ziemi. Raz posadzone, astry kwitną pięknymi białymi, różowymi i niebiesko fioletowymi kwiatami przez wiele lat, ozdabiając ogród aż do listopada. Są ostatnim kwiatowym akcentem i nostalgicznie przypominają o minionym lecie, aż zetnie je mróz. Warto przy ich zakupie zwrócić uwagę na dwie kwestie. Wybierzmy byliny. Aster chiński jest rośliną jednoroczną, więc jeśli nie sprawdzimy tego podczas zakupu, możemy się przykro zaskoczyć. Kwestia druga to mrozoodporność. Im większe kwiaty, tym większe ryzyko przemarznięcia zimą. Kupując astry u sprzedawcy pytajmy o odmiany kwitnące jesienią - to właśnie one kwitną najdłużej i są najwytrwalsze.

Niezapominajki
Niezapominajki
shutterstock

Kwiaty ogrodowe: BARWINKI POSPOLITE

Nie możemy o nich zapomnieć. Jeśli decydujemy się na oczko wodne, albo zakładamy łąkę kwiatową, możemy posiać w tym miejscu niezapominajki. To także piękne kwiaty na rabaty, a jeśli okażemy wyrozumiałość i nie wyrwiemy natychmiast przekwitłych krzaczków, rozsieją się samoistnie i w przyszłym roku będzie ich w naszym ogrodzie jeszcze więcej.

Są to kwiatki odporne, ale by rosły pięknie powinniśmy przeznaczyć dla nich miejsce zacienione i wilgotne (nawet podmokłe). Możemy znaleźć w sklepach odmiany tych kwiatków w kolorze białym, różowym i ciemnym niebieskim.

 

Barwinki pospolite
Barwinki pospolite
shutterstock

Kwiaty ogrodowe: FLOKSY

Wytrwała i żywotna roślina zadarniająca, która może z powodzeniem żyć w miejscach, gdzie jest zbyt dużo cienia, by chciały rosnąć tam inne kwiaty. Największym atutem tej roślinki jest fakt, że jest zimozielona, jej lekko błyszczące liście pozostają na niej przez cały rok. Barwinek bardzo szybko się rozrasta i bardzo łatwo go rozmnożyć przez podział rośliny. Ta krzewinka dorasta do 15cm wysokości i kwitnie przeważnie na niebiesko, ale istnieją też odmiany białe i różowe. Jeśli w domu są dzieci, warto pamiętać, że jest on rośliną trującą.

Floksy
Floksy
shutterstock

Kwiaty ogrodowe: AKSAMITKI

Floksy, inaczej płomyki, polecamy wszystkim, którzy wybierając kwiaty do ogrodu zwracają szczególną uwagę na zapach. To jedne z dawnych kwiatów wiejskich, które pachną najpiękniej. Poza zapachem oferują nam również całą gamę odmian kolorystycznych oraz pewność, że jeśli posadzimy je na stanowisku słonecznym i w żyznej, wilgotnej ziemi, będą pięknie się krzewić i kwitnąć aż do września. Floksy rozmnażamy przez podział karp, najlepiej jesienią po zakończonym kwitnieniu.

Aksamitki
Aksamitki
shutterstock

Kwiaty ogrodowe: KOSMOSY

Te kwiatki o odcieniach od żółtego po brązowy mają wiele cech, które decydują o tym, że są prawdziwymi kwiatowymi twardzielami. Z tego powodu wybierane są często jako kwiaty na nagrobki, gdzie częste niedobory wody i upały to norma. Ale aksamitkę warto posadzić w ogrodzie. Jej zapach, bardzo charakterystyczny, działa odstraszająco na szkodniki, które atakują nasze warzywo. Kwitnie od czerwca do października i sama się rozsiewa.

Kosmosy
Kosmosy
shutterstock

To nasza ostatnia propozycja, ale kto wie, czy nie najważniejsza? Ciekawe, która gospodyni pierwsza wpadła na pomysł, by te kwiaty, rozstrzelone na pędach w różnych kierunkach przyrównać do rozsianych na niebie gwiazd? Kosmos podwójnie pierzasty ma kwiaty w różnych odcieniach różu oraz białe. Nie może ich zabraknąć w ogródku, szczególnie, że roślina kwitnie długo i obficie, a ma bardzo małe wymagania glebowe i jest odporna na suszę. Sama się też rozsiewa. To może także być ich minus, są bowiem na tyle ekspansywne, że mogą zdominować inne rośliny na rabacie. Wówczas można je przepikować w inne miejsce, albo od razu przewidzieć dla nich większe poletko, bo najpiękniej wyglądają, gdy rosną w dużej grupie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać