Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesny dom na skarpie

Andrzej Kamiński

Zadania architektoniczne bywają łatwiejsze i trudniejsze. Niewątpliwie do tej drugiej grupy należy projektowanie domu na skarpie. Jedno jest przy tym pewne - projektu takiego domu nie znajdziemy w katalogu gotowych propozycji.

Nadwieszona część bryły sypialni na piętrze tworzy zadaszenie tarasu na parterze, umożliwiając korzystanie z niego nawet w deszczowe dni
Nadwieszona część bryły sypialni na piętrze tworzy zadaszenie tarasu na parterze, umożliwiając korzystanie z niego nawet w deszczowe dni
Fot. C7.PL
Metryczka domu:

Powierzchnia domu: 236,5 m2

Powierzchnia działki: 1007 m2

Projekt: c7.pl Pracownia Architektoniczna, architekci: Jacek Roszyk, Maciej Hofman, Maciej Hyz

Nietypowa działka na skarpie, położona w sąsiedztwie domów z lat siedemdziesiątych, przez długi czas pozostawała niezagospodarowana. Niewiele osób postrzegało ją jako miejsce, które nadaje się do zabudowy, a tym bardziej - w którym mógłby powstać ich własny, wymarzony dom.

Początkowo inwestorzy kupili inną działkę, w sąsiedztwie lasu w podpoznańskim Robakowie. Jednak urzeczeni okolicami Wielkopolskiego Parku Narodowego i klimatem zabudowy Puszczykowa, postanowili szybko sprzedać poprzednią nieruchomość i kupić działkę na skarpie, której nietypowość wcale ich nie zrażała. Nie przeszkadzało im także to, że tuż obok były domy pamiętające jeszcze lata siedemdziesiąte, a może i wcześniejsze. Wiadomo bowiem z przykładów innych osiedli w Polsce, że wkrótce po pojawieniu się takiego nowoczesnego domu, w miejsce tych starych powstają nowe - albo budowane od początku, albo modernizowane. I po kilkunastu latach cała okolica nabiera innego charakteru.

Projektowanie domu

Inwestorzy starali się bardzo rzetelnie przygotować do całej inwestycji - nietypowa działka wymagała bowiem nietypowego podejścia. Bardzo dużo czasu poświęcili więc na poszukiwanie biura projektowego.

Odwiedzili kilkanaście pracowni zainteresowanych stworzeniem ciekawego i niecodziennego projektu, robiąc typowy "przedprojektowy rekonesans".

W pracowni c7.pl zachwycili się przyjazną atmosferą oraz dużą otwartością na ich własne pomysły i koncepcje, których już na etapie poszukiwania architekta mieli sporo.

Początkowe prace toczyły się powoli, gdyż działka wymagała uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, która mogła - z uwagi na sąsiedztwo - mocno ograniczyć wizjonerskie i nowoczesne plany projektowe. W tym czasie równocześnie powstało kilka propozycji, które zasadniczo różniły się między sobą śmiałością ukształtowania bryły i podziałem domu na strefy funkcjonalne. Dzięki długim rozmowom z inwestorami powstała w końcu prawie idealna koncepcja, która niewiele różniła się od finałowego projektu. Pozwoliło to na dłuższą pracę nad rozwiązaniami funkcjonalnymi i dopracowaniem detali architektonicznych.

Budżet całej inwestycji był z góry zaplanowany. Niestety, wstępny kosztorys wykazał, że byłyby on przekroczony. Architekci musieli więc dokonać znaczących zmian w konstrukcji budynku i zrezygnować między innymi z planowanych początkowo doświetleń dachowych.

Dom

Pokój dzienny zlokalizowano na parterze, żeby nie rezygnować z możliwości korzystania z ogrodu. Wymagało to umieszczenia części sypialnej na piętrze, które jest kondygnacją wejściową i garażową.

W ten sposób powstała idea "przenikania przestrzeni" w domu na skarpie. Domownik i gość po wejściu do domu prowadzeni są osiowo zlokalizowanymi schodami w dół na "parter", mając przed sobą cały czas widok na ogróddzi, dzięki wysokim przeszkleniom na osi klatki schodowej.

Dolna kondygnacjabskupia część dzienną z szerokim wyjściem na ogród i zadaszony taras. Tu znajdują się też gabinet muzyczny (właścicielka z wykształcenia jest muzykologiem), kuchnia ze spiżarnią oraz pomieszczenie gospodarcze z kotłownią.

Piętro strefa wejścia do domu i poziom wjazdu do dwustanowiskowego garażu. Na tej kondygnacji znajdują się też sypialnie i gabinet właściciela domu.

Niepozorny front domu był zamierzeniem celowym - cała dynamika budynku i wszelkie nadwieszenia, które obserwujemy w części ogrodowej, w założeniu miały być i są dla inwestorów, a nie na pokaz.

Aranżacja wnętrz

Wnętrza utrzymane są w nowoczesnym, ale nie laboratoryjnym stylu. Zaraz po wejściu do domu z poziomu piętra, po lewej stronie znajduje się garderoba na odzież wierzchnią domowników i gości.

Równolegle do zlokalizowanych osiowo schodów biegnących na parter, zaczyna się korytarz prowadzący do trzech sypialni i łazienki, która częściowo znajduje się w przeszklonym dwustronnie wykuszu.

Oazą właścicieli jest sypialnia z małą garderobą i charakterystycznym kwadratowym, nieotwieranym oknem, łączącym mieszkańców z ogrodem. Jej część jest nadwieszona nad parterem, stanowiąc jednocześnie zadaszenie tarasu na parterze. Inwestorzy bardzo lubią spędzać w niej czas - widoczny z okna starodrzew i wolna przestrzeń niewielkiego ogrodu są widokiem tylko dla wybranych.

Zlokalizowane na parterze pokój dzienny, kuchnia i jadalnia to jedna duża przestrzeń podzielona czterostronnym kominkiem. Na tej kondygnacji znajdują się też wspomniany już gabinet muzyczny, mała łazienka, kotłownia oraz pomieszczenie na sprzęty ogrodowe.

Ogród

Ogród to płaszczyzna dziko rosnącej trawy. Spokojna zieleń korzystnie uwydatnia dynamiczną bryłę domu, a rzadko przycinany trawnik łąkowy celowo kontrastuje z ułożoną i harmonijną bryłą budynku.

Nawet brak ogrodzenia nie jest przeszkodą w utrzymaniu intymności i niezależności mieszkańców - zejście bocznymi schodami po skarpie naturalnie przenosi odwiedzających do prywatnej, ale też częściowo publicznej strefy domu.
    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesny dom na skarpie