Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Otwory instalacyjne w stropie

Tomasz Rybarczyk, architekt i inżynier budownictwa z 25-letnim doświadczeniem; ma uprawnienia do projektowania i kierowania budową bez ograniczeń w zakresie konstrukcyjno-budowlanym oraz uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej; pełni funkcję kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego; rzeczoznawca budowlany w zakresie projektowania i wykonawstwa; projektuje, opracowuje ekspertyzy, opinie techniczne, wykonuje świadectwa charakterystyki energetycznej

Obecnie w budynkach jest o wiele więcej instalacji niż kilkanaście lat temu. Niektóre z nich z czasem stały się bardziej rozbudowane, pojawiły się też zupełnie nowe, jak chociażby instalacja wentylacji mechanicznej. Nie są to wiązki przewodów ani rury o niewielkich przekrojach, lecz takie o średnicach przekraczających 10 cm. Trzeba je więc umiejętnie przeprowadzić przez konstrukcję budynku.

Otwory instalacyjne można przygotować  na etapie wykonywania stropu. To najlepszy na to moment. Można też je zrobić, jeśli stropy są już  gotowe. Jest to jednak bardziej kosztowne i może stwarzać problemy techniczne
Otwory instalacyjne można przygotować na etapie wykonywania stropu. To najlepszy na to moment. Można też je zrobić, jeśli stropy są już gotowe. Jest to jednak bardziej kosztowne i może stwarzać problemy techniczne
Tomasz Rybarczyk

Dla każdego budynku instalacje są dosyć inwazyjne ze względu na to, że „przeszywają” go na wskroś. Przechodzą przez jego elementy konstrukcyjne i wiele innych struktur. Do takich instalacji zalicza się wentylacja mechaniczna, która ma wiele elementów o dość dużych gabarytach. Dlatego najlepiej ją zaplanować jeszcze przed wykonaniem konstrukcji – można to również zrobić, gdy dom jest już zbudowany, chociaż to karkołomne i bardziej skomplikowane zadanie.

Przebicia przez strop lepiej wykonać na etapie jego szalowania i zbrojenia
Przebicia przez strop lepiej wykonać na etapie jego szalowania i zbrojenia
Tomasz Rybarczyk

Instalacja wentylacji mechanicznej


Instalacja wentylacji mechanicznej to rury doprowadzające świeże i odprowadzające zużyte powietrze, centrala oraz rekuperator. Centrala najczęściej umieszczona jest na piętrze budynku, np. w części nieużytkowego poddasza, rzadziej w pomieszczeniu technicznym na parterze. Jeżeli centrala umieszczona jest na górze, nawiewy świeżego powietrza i wyciągi zużytego z pomieszczeń na parterze doprowadzane są od góry, czyli od strony stropu (sufitu nad parterem). Jeśli zaś centrala znajduje się na parterze, należy zaplanować w stropie przebicie potrzebne na rozdzielacze.

 

Rodzaj stropu a otwory na instalacje


Instalacja wentylacji mechanicznej powinna być wykonana na podstawie projektu. Zazwyczaj przygotowuje go firma wykonawcza albo współpracujący z nią projektant. W takim projekcie ujęte są wszystkie elementy instalacji oraz miejsca nawiewów i wyciągów. Powinny być one zaplanowane w ten sposób, by wentylacja nie była zaburzona przez zbyt blisko usytuowane okna, drzwi czy elementy wystroju wnętrz (np. wiszące szafki w kuchni, wysokie szafy i regały, a nawet zasłonki okien). Dlatego bardzo ważne jest precyzyjne ich umiejscowienie zarówno w pomieszczeniach, jak i w stropie.
Rodzajów stropów międzypiętrowych jest wiele. W niektórych otwory na elementy wentylacji mechanicznej uda się zrobić po wykonaniu stropu. Jednak można wtedy trafić na istotne elementy konstrukcyjne stropu, czyli na przykład wzmocnienia czy belki stropowe, w które nie wolno ingerować. W niektórych stropach (np. prefabrykowanych, żelbetowych) można wykonywać tylko niewielkie otwory. W stropach gęstożebrowych znaczenie ma również to, gdzie się te przebicia wykonuje. Dlatego najlepiej jest przygotować konstrukcję do zrobienia otworów jeszcze na etapie jej wykonywania.
Jeśli jest to strop żelbetowy, wykonawca wentylacji powinien dostarczyć wykonawcy stropu plany rozmieszczenia otworów oraz ich wymiary. Wówczas na etapie przygotowywania szalunków i zbrojenia, w stropie umieszcza się rury, które po ułożeniu mieszanki betonowej będą tworzyć przepusty na instalację.
Jeśli strop jest gęstożebrowy, można wykonać wylewane z betonu pola o wymiarach pustaka stropowego, również z rurami „rezerwującymi” miejsca na przebicia.
Jeśli strop ma być prefabrykowany, wcześniej trzeba uzyskać informację i zgodę od producenta stropu na możliwość wykonania otworów o określonych wymiarach i w konkretnych miejscach. Można też, odpowiednio wcześniej, przekazać plan otworowania stropu do zakładu prefabrykacji. Wówczas otwory te zostaną uwzględnione i wykonane na etapie produkcji prefabrykatów.

 

Jak wykonać otwór w stropie?


Przebicia stropu wykonuje się za pomocą fragmentów rur, które umieszcza się w szalunku. Wówczas pręty zbrojeniowe omijają otwory, a mieszanka betonowa przy zalewaniu stropu układa się wokół rury, tworząc w ten sposób otwór potrzebny do przeprowadzenia instalacji. Rury do zaszalowania otworów muszą mieć większą średnicę niż rury instalacyjne, na przykład jeśli wentylacyjne mają zaplanowaną średnicę 120 mm, rury do przygotowania otworów muszą mieć 160 mm.
Do przygotowania otworów po wykonaniu stropu potrzeby jest odpowiedni sprzęt, na przykład otwornice diamentowe, co wiąże to się z większymi kosztami wykonania instalacji wentylacji mechanicznej.
Wykonując otwory do przeprowadzenia instalacji wentylacji mechanicznej, nie można zapomnieć, że w stropach potrzebne są też otwory na inne instalacje. Wszystkie te kwestie najlepiej uzgodnić wcześniej, jeszcze przed zrobieniem stropu, z firmą wykonującą instalację wentylacji mechanicznej.

Wykonywanie otworów w stropie na wentylację mechaniczną za pomocą otwornicy diamentowej
Wykonywanie otworów w stropie na wentylację mechaniczną za pomocą otwornicy diamentowej
Tomasz Rybarczyk
Otwory na wentylację wycięte otwornicą diamentową w stropie po jego wykonaniu
Otwory na wentylację wycięte otwornicą diamentową w stropie po jego wykonaniu
Tomasz Rybarczyk
Instalacja wentylacji mechanicznej przeprowadzona przez strop  po wycięciu w nim otworów
Instalacja wentylacji mechanicznej przeprowadzona przez strop po wycięciu w nim otworów
Tomasz Rybarczyk
    Więcej o:

Skomentuj:

Otwory instalacyjne w stropie