Elewacja z kamienia
Kamień to materiał drogi, ale pięknie prezentujący się na elewacji domu. Właściwie dobrany, fachowo ułożony i zabezpieczony, będzie cieszył oczy przez wiele lat, rekompensując tym samym niemały koszt takiej elewacji.
Wielką zaletą kamieni elewacyjnych jest możliwość dopasowania ich kształtu, formy i rozmiaru do indywidualnych potrzeb. Do wyboru mamy kamienie surowe, krojone, łupane, w postaci płytek, paneli, listewek lub wielkoformatowych płyt.
Jak zamontować kamienną okładzinę
Techniki montażu kamienia na elewacji są różne - zależy to od jego formy oraz miejsca stosowania.
Drobne elementy kamienne na małych fragmentach ścian. Klejenie niewielkich, cienkowarstwowych (do 2 cm grubości) kamiennych płytek nie różni się wiele od montażu okładzin ceramicznych lub klinkierowych - płytki mocuje się do ściany nośnej na zaprawę klejącą. Są jednak pewne niuanse, które sprawiają, że przyklejanie kamienia nie jest prostą sprawą i wymaga od wykonawcy doświadczenia. Płytki z kamienia naturalnego mają często nieregularne wymiary, co wymusza zmianę szerokości fug. Także grubość płytek bywa zmienna, co z kolei wymaga odpowiedniego dopasowania warstwy kleju. Poza tym różne rodzaje kamienia mogą różnić się nasiąkliwością - niektóre w trakcie montażu będą wymagały zamknięcia porów.
Drobne elementy kamienne na większych fragmentach ścian. Jeżeli okładziny cienkowarstwowe będą ułożone na ścianie na wysokość większą niż 3 m, konieczne bywa zastosowanie dodatkowych elementów montażowych - wsporników do podparcia elementów kamiennych przy cokole lub wsporników kątowych do montażu nadproży nad otworami drzwiowymi i okiennymi. Oprócz wsporników wykonawcy stosują też kotwy, mocowane przez warstwę ocieplenia do ściany nośnej.
Duże płyty kamienne. Jeśli elewację planujemy wykończyć dużymi i ciężkimi płytami, do ich montażu należy zastosować metodę zwaną "ciężką-suchą". Ciężkie płyty kamienne mocuje się na regulowanych kotwach dystansowych lub szynach montażowych, między którymi układa się termoizolację z wełny mineralnej. Płyty montuje się tak, żeby między nimi a izolacją termiczną (osłoniętą folią wiatrochronną) pozostała około 15-milimetrowa szczelina wentylacyjna.
Na rynku dostępnych jest wiele systemów takiego montażu - na przykład do mocowania punktowego na kotwach ze stali nierdzewnej lub na ruszcie aluminiowym za pomocą klipsów widocznych lub niewidocznych. Dobór najodpowiedniejszego w konkretnej sytuacji systemu najlepiej pozostawić wykonawcy.
Zaprawy do przyklejania kamienia
W naszych warunkach atmosferycznych kluczową sprawą przy montażu kamienia jest dobór odpowiedniej zaprawy klejowej. Przede wszystkim musi ona mieć odpowiednie parametry kurczliwości, elastyczności i odporności na mróz. Do przyklejania kamienia na elewacji przeznaczone są cementowe zaprawy średnio- i grubowarstwowe, szybkowiążące, elastyczne oraz wzmacniane włóknami i zawierające tras reński. Jego obecność w zaprawie zmniejsza ryzyko powstawania na powierzchni kamienia przebarwień i wykwitów. Szybkie wiązanie zapraw klejących zapobiega z kolei "wypaczaniu się" świeżo ułożonych, ciężkich okładzin kamiennych.
Jak dbać o elewację z kamienia
Naturalny kamień będzie przez długie lata ozdobą elewacji, pod warunkiem, że zostanie wcześniej odpowiednio zabezpieczony, a w trakcie eksploatacji - właściwie konserwowany. Aby dobrze zadbać o kamienną elewację, warto wiedzieć, na jakie zniszczenia najbardziej narażony jest wybrany przez nas gatunek.
Co może zaszkodzić elewacji? Przyczyn niszczenia fasad z kamienia naturalnego jest kilka - mogą szkodzić mu czynniki atmosferyczne (takie jak opady, promieniowanie UV czy zmiany temperatury). Z wód gruntowych do kamienia mogą się przedostać niszczące go sole i kwasy, a na zawilgoconych, porowatych kamieniach - powstać grzyby, mchy i porosty. Kwaśne deszcze mogą się przyczynić do niszczenia spoistości niektórych kamieni (dotyczy to zwłaszcza piaskowców). W strukturze kamieni mogą także zacząć pojawiać się gipsy i sole. Są one na tyle nasiąkliwe, że zmiany ich objętości pod wpływem wilgoci mogą niszczyć strukturę kamieni, a także powodować ich pękanie oraz pojawienie się białego nalotu na powierzchni.
Jak zabezpieczyć kamień? Kamień można ochronić przed wszystkimi potencjalnymi niebezpieczeństwami, odpowiednio go zabezpieczając już na etapie obróbki oraz montażu.
Granity, wapienie i piaskowce należy poddać przed zamontowaniem polerowaniu, szlifowaniu lub wygładzaniu. Czynności te zamykają pory w ich strukturze i zapobiegają wnikaniu w głąb brudu. Tak wykończony kamień jest również odporniejszy na działanie wiatru, słońca czy deszczu, ponieważ nie matowieje.
Lekkie wapienie i piaskowce dodatkowo wymagają impregnacji podczas montażu. Zadaniem preparatów do impregnacji jest wypełnienie porów kamienia, dzięki czemu elewacja nie przepuszcza wody. Zabieg impregnacji należy powtarzać co 5-7 lat - można wykonać go samodzielnie. Dobrymi impregnatami są specjalne preparaty do kamienia, na bazie silikonów, żywic epoksydowych i związków krzemu.
Jak czyścić kamień? Jeśli porowate kamienie elewacyjne zaczną szarzeć lub czernieć, należy poddać je zabiegowi piaskowania, który przeprowadza się specjalnymi piaskarkami o regulowanym ciśnieniu, ostrości i twardości ścierniwa. Piaskowanie powinno się zlecić wyspecjalizowanej firmie.
Alternatywą dla piaskowania jest mycie wodą lub parą wodną pod dużym ciśnieniem. Producenci kamiennych okładzin elewacyjnych sprzedają zazwyczaj także wyspecjalizowane środki chemiczne do usuwania niewielkich zanieczyszczeń. Są to preparaty zawierające między innymi kwasy, które - wnikając w strukturę kamieni - są w stanie usunąć niewielkie wykwity, mchy czy porosty. Zanim jednak potrzebna będzie chemiczna interwencja, niewielkie zabrudzenia na powierzchni elewacji z naturalnego kamienia należy próbować usuwać za pomocą szczotkowania z niewielką ilością wody.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Drewno na elewacji
Włóknocement na elewacji
Piaskowiec na elewacji
Wilgoć w ścianach: jak chronić zewnętrzne konstrukcje przed zagrożeniem?
Nowoczesne rozwiązanie na elewacje budynków Płyty Monolith Plus od Grupy Tubądzin
Elewacje na lata
Ocieplona ściana: jak naprawić uszkodzenia tynku i ocieplenia
Remont elewacji – jak odmienić wygląd domu i zyskać jeszcze więcej?