Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Remont łazienki - jak zaplanować prace?

ES

Decydując się na generalny lub częściowy remont łazienki, nie musimy obawiać się problemów. Oferty producentów są na tyle szerokie, że z łatwością znajdziemy w nich rozwiązania, które będą dopasowane do naszych potrzeb, a jednocześnie konkretnej sytuacji aranżacyjnej.

Remont łazienki
Remont łazienki należy dobrze zaplanować, by prace przebiegły sprawnie
Hansgrohe

Zaplanuj prace

Na początku warto zaplanować kolejność działań. Pierwsze prace to rozbiórka, hydraulika i elektryka, dopiero potem kładzenie okładzin i biały montaż, czyli montowanie ceramiki łazienkowej. Remont łazienki warto rozpocząć od zrewidowania jej wyposażenia. Odpowiednia segregacja rzeczy oraz ich ewentualna utylizacja pozwolą uzyskać dodatkowe miejsce, które następnie można wykorzystać na wstawienie urządzeń sanitarnych. Kolejnym krokiem powinno być usunięcie starej warstwy ceramiki na ścianach i na podłodze. Wtedy prawdopodobnie zostaną odsłonięte elementy instalacji kanalizacyjnej oraz instalacji elektrycznej. W tym momencie warto skontaktować się ze specjalistą, który będzie odpowiedzialny za wszystkie połączenia. Jeżeli ktoś ma umiejętności techniczne, prace remontowe może wykonać samodzielnie. Firma remontowa przyda się w przypadku montażu takich elementów jak kabina prysznicowa czy brodzik, których niewłaściwe podłączenie może prowadzić do nieszczelności.

Co na ściany?

W czasie remontu trzeba sprawdzić stan płytek i podłoża. Jeśli płytki nie odchodzą od ścian, a wymiary łazienki na to pozwalają, nie trzeba ich skuwać – można położyć nowe płytki na stare. Jeżeli chcemy jednak skuć starą okładzinę ścienną, musimy potem dokładnie wyrównać podłoże i dobrze je zagruntować, by zapewnić przyczepność nowym warstwom kleju i płytek. Zamiast płytek możemy też wybrać inne rozwiązania, które zapewnią efektowny wygląd pomieszczenia. Może to być malowanie ścian farbą – tanio i efektownie, a ponadto szybko (farba musi być odporna na wodę), położenie tapety – najlepiej sprawdzi się winylowa lub pokryta specjalną powłoką odporną na wilgoć, boazeria – podczas remontu pamiętajmy, aby była odpowiednio zabezpieczona przed wodą. Możemy też skorzystać z gotowych płyt lub specjalnej zaprawy imitującej cement. 

Remont łazienki
Mnogość wzorów, kolorów, rozmiarów, a także kształtów płytek daje nieograniczone możliwości dekoracyjne i pozwala na nowo stworzyć wnętrze
Raw Decor
Remont łazienki
Do stworzenia bardziej klasycznej aranżacji wybierzmy płytki w stonowanej kolorystyce – tu ciepła biel stała się wdzięcznym płótnem dla botanicznych obrazów, wierzchnią warstwę pokryto granillą subtelnie podkreślającą liście oraz złoto
Tubądzin
Tapeta w łazience
Szlachetność marmuru zapisana na winylowym podkładzie zachwyca realistycznym odwzorowaniem naturalnego kamienia
Muraspec

Dobrze dobrana kabina

Wybór kabiny prysznicowej zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia. W niewielkim wnętrzu idealnie sprawdzą modele narożne. Dodatkowy obszar zaoszczędzimy, decydując się na te z drzwiami przesuwnymi. W większej łazience możemy pozwolić sobie na montaż kabiny o dowolnym kształcie. Kwadratowa, półokrągła, podłużna, wnękowa – opcji jest wiele. Trzeba też zwrócić uwagę na komfort użytkowania, uwzględniając wielkość kabiny i szerokość wejścia. Ustalenie tych parametrów pozwoli na wybór wyposażenia, które zagwarantuje pełną swobodę ruchów w trakcie kąpieli. Istotny jest także wygląd kabiny. Powinien on pasować do stylu, w którym zostało zaaranżowane pomieszczenie. Jeśli zależy nam na zachowaniu prywatności warto postawić na półprzezierne przeszklenia, które osłonią wybrane przez nas miejsce. Podczas wyboru kabiny nie zapominajmy o sprawdzeniu detali, takich jak uchwyty, rączki i zawiasy.

Kabina prysznicowa
Sposób montażu drzwi wnękowych wymaga idealnego dopasowania do ścian w łazience, dlatego modele oferowane są często „na miarę”
Radaway
Kabina prysznicowa
Czarne linie charakterystyczne dla tych modeli wykonane są farbą ceramiczną. Dzięki zespoleniu zdobienia ze szkłem w procesie hartowania, kabinę wyróżnia trwałość i wysoka jakość
Radaway
Kabina prysznicowa
Kabina w takiej formie idealnie komponuje się z powieszonym tuż obok lustrem, przysłania też deszczownicę, co zapobiega rozchlapywaniu się wody; czarny wspornik zapewnia stabilność
Radaway

Kabina a układ łazienki

Najwięcej miejsca w łazience zajmuje strefa kąpieli, dlatego najczęściej wybierany jest do niej prysznic. Decydując się na konkretną kabinę prysznicową, w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się układem pomieszczenia. Ważne jest efektywne zagospodarowanie każdego centymetra przestrzeni. To zagwarantuje nam wygodę poruszania się po łazience oraz komfort kąpieli. Nawet w mikrołazience można wziąć wygodnie prysznic. A to dzięki kabinie z drzwiami typu bifold, które po skończonej kąpieli składają się do ściany i kabina dosłownie znika. W przypadku małych pomieszczeń kluczowy jest sposób otwierania drzwi. Dlatego warto wybierać kabiny z drzwiami przesuwnymi lub z niewielkimi skrzydłami wahadłowymi. Jeżeli pomieszczenie ma bardziej kwadratowy układ to dobrze będzie pasować w nim jeden z modeli narożnych. A tutaj do wyboru mamy kabiny półokrągłe, kwadratowe, a nawet pięciokątne. Z kolei w łazience w kształcie długiego prostokąta, najlepiej zamontować kabinę na jej końcu. Sprawdzi się tu model typu walk-in lub drzwi wnękowe zamykające całą przestrzeń. Natomiast stylistyczne dopasowanie kabiny do aranżacji ułatwi szeroki wybór kolorów wykończeń jej elementów. Wśród nich znajdziemy połyskujący chrom i złoto, czy też modny czarny lub biały mat.

Brodzik ukryty lub płaski

Bazą dla prysznica jest dopasowany i odpowiednio zainstalowany brodzik. Jednym z rozwiązań jest brodzik ukryty. Kabina prysznicowa zamontowana bezpośrednio na podłodze to bardzo efektowne i wygodne rozwiązanie. Szczególnie polecane jest osobom starszym czy niepełnosprawnym, gdyż wejście pod prysznic pozbawione jest jakichkolwiek barier architektonicznych. Ponadto otrzymujemy wtedy jednolitą przestrzeń, zabudowaną np. tymi samymi płytkami, która sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne. By postawić kabinę bezpośrednio na podłodze, musimy pamiętać, że wnętrze musi spełnić kilka wymagań technicznych. Do montażu brodzika podpłytkowego potrzebujemy około 15 cm przestrzeni w podłodze. Nieodpowiednia grubość stropu uniemożliwi nam schowanie elementów konstrukcyjnych, takich jak bryła brodzika z wbudowanym 2% spadkiem, mata uszczelniająca, odpływ liniowy lub kratka ściekowa czy syfon o wysokiej przepustowości. Gdy ze względów konstrukcyjnych nie możemy pozwolić sobie na posiadanie kabiny z brodzikiem podpłytkowym, warto postawić na klasyczne modele, ale ze współczesnym trendem płytkości. Brodzik płaski to bardzo estetyczna propozycja, która będzie pasować zarówno do łazienki dużej, jak i małej oraz do każdego stylu. Może być też doskonałym zamiennikiem brodzika podpłytkowego, jeśli zlicujemy go z poziomem podłogi. Wybór odpowiedniego modelu znacznie ułatwia instalację, dlatego zwróćmy uwagę nie tylko na kształt i wymiar brodzika, ale również umiejscowienie otworu odpływowego. Nie bez znaczenia jest także miejsce, w którym znajduje się wlot do kanalizacji – od niego powinna zależeć wysokość wybranego modelu.

Odpływ brodzikowy
Odpływ brodzikowy Slim jest idealnym wyborem dla profesjonalistów i majsterkowiczów pod względem wydajności, szybkości montażu i wzornictwa
Tycner
Brodzik
Brodziki akrylowe charakteryzuje szybki montaż oraz prosta regulacja; strukturalna powierzchnia ma właściwości antypoślizgowe; zintegrowana obudowa (ze wszystkich stron)
Radaway
Brodzik
Te brodziki mają grubość 4 cm; istnieje kilka sposobów montażu: całkowite wpuszczenie brodzika w posadzkę, częściowe wpuszczenie w posadzkę na dowolną głębokość, postawienie bezpośrednio na podłodze
Geberit

Strefa kąpieli z odpływem

Rezygnacja z tradycyjnej kabiny prysznicowej z brodzikiem na rzecz strefy kąpieli z odpływem liniowym w podłodze wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania podłoża oraz stworzenia strefy odwodnienia. Brak brodzika wymusza zastosowanie elementów izolujących nie tylko na ścianach sąsiadujących, ale i na samej posadzce. Nie bez znaczenia jest też samo odwodnienie — stawiajmy na rozwiązania kompleksowe od sprawdzonych dostawców. Do montażu koniecznie zatrudnijmy osoby z doświadczeniem, dzięki czemu możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Jeśli decydujemy się na zamontowanie odwodnienia liniowego, konieczne jest zainstalowanie taśm i brzegowych i narożników oraz folii w płynie w celu zapewnienia absolutnej szczelności podłogi. Sama podłoga wymaga też ułożenia płytek ze spadkiem w kierunku odpływu. Najlepiej jeśli wynosił on będzie około 1-2%. Zbyt duży spowoduje niebezpieczeństwo pośliźnięcia się, natomiast zbyt mały może doprowadzić do zalegania wody. Odpływy liniowe skonstruowane są z podłużnych korytek (w większości z tworzywa sztucznego) z częścią osadnikową oraz syfonem. Całość przykryta jest rusztem, najczęściej wykonanym ze stali nierdzewnej. Szerokość korytek waha się od 40 do 80 mm. Długość tych konstrukcji mieści się w granicach od 400 do 6000 mm. Typowa wysokość do układania glazury to 15 mm. Niektórzy producenci produkują nieco wyższe konstrukcje (25-30 mm) umożliwiające wyłożenie ich kamieniem naturalnym. Producenci wprowadzają coraz to praktyczniejsze rozwiązania, np. odwodnienia liniowe do przycinania na dowolną długość oraz specjalne elementy umożliwiające rozbudowę/wydłużenie odpływu. Koryta odpływowe wykonane są wraz z kołnierzem uszczelniającym lub bez niego. Kołnierz w znaczący sposób pomaga w prawidłowym układaniu płytek oraz osadzeniu samego wpustu. Kołnierze mogą być wykonane jako poziome lub jako pionowe (dla wpustów przyściennych). Same korytka odpływowe oferowane są jako podłużne, kątowe oraz łukowe.

Odwodnienie liniowe
Najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się na odpływy liniowe, jest chęć stworzenia kabiny typu walk-in. Ten typ kabin pasuje szczególnie do nowoczesnych aranżacji
Tycner
Odpływ liniowy
Ruszt pełny, dwustronny ze stali nierdzewnej, z możliwością wklejenia płytki, sprawi, że odpływ będzie prawie niewidoczny, co optycznie powiększy strefę prysznica
Tycner
Odpływ liniowy
W zależności od modelu odpływ może wymagać montażu na określoną głębokość. To zaś wymaga podniesienia posadzki w części łazienki lub w całym pomieszczeniu
Hansgrohe

Odpływ prysznicowy - na co zwrócić uwagę

W kabinie bezprogowej do wybory mamy odpływ liniowy, ścienny lub punktowy. Zazwyczaj pokrywa odpływu zlicowana jest z powierzchnią posadzki. Kiedy woda trafia bezpośrednio na podłogę, dzięki odpowiedniemu spadkowi odprowadzana jest dalej do odpływu, z którego spływa do kanalizacji. Zainstalowany w odwodnieniu syfon uniemożliwia przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów. Dodatkową ochronę zapewnia też sitko, które wyłapuje większe zanieczyszczenia. Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań, przeznaczonych szczególnie do łazienek z ogrzewaniem podłogowym, jest tak zwany suchy syfon, który zapobiega przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów spowodowanych wysychaniem wody w standardowym syfonie. Można go zamontować w już zabudowanych odpływach – wystarczy wyjąć syfon wodny i w jego miejsce włożyć suchy syfon. Ma on samoczynnie otwierającą się podczas przepływu klapkę, co umożliwia swobodny odpływ ścieków. Zamyka się ona samoczynnie po przepływie, co zapobiega przedostawaniu się zapachów. Jeśli zdecydujemy się na odpływ liniowy lub punktowy, musimy pamiętać, że będzie on zainstalowany bezpośrednio w podłodze, która musi mieć odpowiednią grubość oraz zapewniony odpowiedni spadek. Standardowo odpływy mają głębokość zabudowy około 100 mm, więc jeśli mamy taką możliwość, dobierzmy odpowiedni produkt do sytuacji zabudowy, oraz kierujmy się jakością wykonania a nie niską ceną. Jeśli grubość stropu nie pozwala na zamontowanie standardowego odpływu podłogowego liniowego, można skorzystać z podłogowych wpustów łazienkowych. Mają one boczny lub pionowy odpływ oraz wyjmowany syfon montowany w korpusie. Zwróćmy też uwagę na sposób otwierania i zamykania kratki łazienkowej, system Lock&Lift stanowi doskonałe i bezpieczne rozwiązanie. W wypadku zbyt cienkiej podłogi lepiej zdecydować się na odpływ ścienny. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest przepustowość odpływu – w warunkach domowych wystarczy około 60 l/min. Odwodnienie należy dobierać pod kątem przepustowości baterii prysznicowej, żeby uniknąć sytuacji, w której nie będzie ono w stanie odbierać spływającej wody. Pamiętajmy też, że długość odpływu ma niewielkie znaczenie dla jego przepustowości – o tym decyduje konstrukcja odpływu, a w głównej mierze jego korpus. System odpływów prysznicowych linowych to nowość polegająca na możliwości łączenia ze sobą odpływów liniowych w jeden układ odwodnieniowy. Tego typu rozwiązania pozwalają na swobodną aranżację łazienki.

Odpływ prysznicowy
Suchy syfon Multistop i sitko na większe zanieczyszczenia
Kessel
Odpływ prysznicowy
Odpływ prysznicowy Linearis Compact Kessel
Kessel
Wpust łazienkowy
Płaski wpust łazienkowy Ultraflat idealnie nadaje się do modernizacji istniejących budynków; mimo kompaktowej wielkości charakteryzuje go wysoka wydajność odpływu od 0,6 do 1 l/s
Kessel

Elektryka w łazience

Łazienka to specyficzne miejsce. Ze względu na wilgoć i kontakt z wodą należy zwrócić szczególną uwagę na sposób przeprowadzenia i zabezpieczenia instalacji i zastosowanie odpowiedniego osprzętu. Stosuje się tu tylko gniazda wtyczkowe bryzgoszczelne. Muszą mieć obudowę hermetyczną i styk ochronny tzw. bolec. Można je instalować w odległości minimum 60 cm od krawędzi wanny czy otworu drzwiowego wolno stojącej kabiny natryskowej. Niezbędne są też dodatkowe połączenia wyrównawcze, wszystkie metalowe urządzenia takie jak wanna, brodzik, baterie, zawory, grzejniki, należy połączyć ze sobą i z główną szyną uziemiającą oraz z zaciskiem uziemiającym w skrzynce rozdzielczej jednożyłowym przewodem miedzianym o przekroju żyły 6 mm². Połączenia wyrównawcze niezbędne są również w łazienkach, w których nie ma wyłączników lub gniazd wtykowych.

Elektryka w łazience
Wokół wanny i prysznica wyznacza się strefę ochronną o szer. 60 cm, w której nie wolno montować gniazd elektrycznych; poza tą strefą powinny mieć oprawy klasy co najmniej IPX4
STUDIO BUDZIK / YAK LIVING SPACE Experience

Miska ustępowa wisząca lub stojąca

Podwieszane urządzenia sanitarne są nie tylko modne, lecz także praktyczne. Mocowane są na specjalnych stelażach, a wszystkie rury są ukryte. Łatwo je również utrzymać w czystości. Najmniejsze miski ustępowe mają od 46 cm długości. Planując sedes wiszący, należy jednak pamiętać, że do długości miski trzeba dodać szerokość stelaża i płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudowujemy, łącznie 15-20 cm. Może się jednak okazać, że toaleta na stelażu podtynkowym nie sprawdzi się w naszym przypadku. Rura kanalizacyjna ma bowiem na tyle dużą średnicę, że może nie zmieścić się w ścianie, w której ją przewidziano. Gdy nie mamy miejsca, możemy zamontować tradycyjny kompakt stojący. Ci, którzy chcą zyskać każdy centymetr, mogą kupić kompakt z pionowym odpływem, dzięki czemu przysuną go blisko ściany. Na rynku dostępne są też narożne kompakty i narożne stelaże podtynkowe. Narożny kompakt jest krótszy od standardowego o 20 cm.

Stelaż podtynkowy
Stelaż nadaje się do montażu pod ścianę pełną lub z płyty gipsowej do tzw. zabudowy lekkiej oraz do montażu narożnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu łazienka będzie elegancka
Oltens
Miska WC stojąca
Producenci dbają o to, by miski stojące były funkcjonalne. W praktyce oznacza to, że są one proste w montażu i wyróżniają się bezkołnierzową konstrukcją
Geberit
Stelaż podtynkowy
Stelaż do WC z regulacją wysokości pozwala na opuszczenie lub podniesienie miski za jednym naciśnięciem przycisku
Viega

Wymiana wanny i umywalki

Starą wannę o określonym kształcie i wielkości bez trudu uda się wymienić na nową o zbliżonych wymiarach. Warto rozważyć kupno stalowej emaliowanej albo akrylowej lekkiej, z odpowiednio ukształtowanym wnętrzem (do ich napełnienia potrzeba mniej wody) oraz gładką, ciepłą w dotyku i odporną na przebarwienia powierzchnią. Aby ocieplić wannę i wyciszyć odgłosy uderzenia strumienia wody, przestrzeń między nią a obudową można wypełnić pianką albo zamontować wannę w specjalnym styropianowym stelażu. Obudowę można kupić gotową, najlepiej razem z wanną u jednego producenta. Łatwo się ją demontuje, więc nie jest konieczne pozostawienie rewizji. Inny sposób to obudowanie wanny płytami gipsowo-włóknowymi lub gipsowo-kartonowymi wodoodpornymi (w kolorze zielonym), przymocowanymi do stelaża z profili. Nową umywalkę, zamiast przytwierdzać do ściany śrubami, można powiesić na stelażu lub zamocować na szafce. Jeśli jest miejsce, warto wybrać model szerszy niż 60 cm – będzie wygodniej.

Wanna
Wanna czy prysznic? Jeśli mamy małe dzieci lub zwyczajnie lubimy się zrelaksować w zaciszu domowego spa – postawmy na to pierwsze rozwiązanie
Geberit
Umywalki
Strefa toalety osobistej zawiera umywalkę z jedną lub dwiema bateriami, najlepiej oszczędzającymi wodę. Jeśli rodzina liczy powyżej dwóch osób i korzystają one ze wspólnej łazienki, stosuje się dwie umywalki, a przy nich szafki na przybory toaletowe
Geberit

Nowe baterie

Do nowej wanny i umywalki potrzebne będą także nowe baterie. Jeżeli dotychczasowe były zamontowane na ścianie, najłatwiej wymienić je również na modele ścienne. W przeciwnym razie konieczne będzie rozkucie ściany i przerobienie podejścia wodnego. Do baterii sztorcowych najczęściej instalowanych przy umywalkach wodę doprowadza się wężykami z podejścia zakończonego zaworkami pod umywalką nieco powyżej odpływu do kanalizacji. Jeśli zależy nam na wygodzie i mniejszym zużyciu wody, najlepiej wybrać baterie jednouchwytowe, bo umożliwiają szybsze ustawienie żądanej temperatury i wielkości strumienia wody niż dwuuchwytowe. Wylewka powinna być wyposażona w perlator mieszający wodę z powietrzem, dzięki czemu jej strumień wydaje się bardziej intensywny.

Bateria umywalkowa
Warto rozważyć wzbogacenie wyposażenia łazienkowego o dodatkowe usprawnienia – wówczas nawet niewielki remont może zmienić na lepsze nasze codzienne funkcjonowanie
Hansgrohe
Baterie umywalkowe
Jeżeli masz zamiar odświeżyć swoją łazienkę, warto rozważyć wymianę armatury łazienkowej. Współczesne modele baterii umywalkowych i wannowych mają wiele praktycznych udogodnień
Kludi
Baterie łazienkowe
Ponieważ jedną z ważniejszych kwestii decydujących o funkcjonalności łazienki jest odpowiednio dobrana armatura, to właśnie na jej wymianę często decydują się remontujący
Kludi
Baterie umywalkowe
Nowoczesne baterie można łatwo dobrać do stylu łazienki
Grohe
Baterie łazienkowe
W czasie remontu możemy pokusić się o całkowitą zmianę stylu wyposażenia – ta kolekcja baterii wspaniale zaprezentuje się w łazienkach w stylu glamour lub retro
Ferro

Komfortowa temperatura

W łazience montuje się przeważnie grzejniki drabinkowe, zbudowane z dwóch pionowych rur zbiorczych tzw. kolektorów oraz poziomych i rurek wlutowanych między nimi. Możemy dokupić do nich grzałkę elektryczną i będziemy wówczas mogli korzystać z grzejnika jako suszarki przez cały rok, W starych grzejnikach woda doprowadzana jest z boku, a rozstaw króćców przyłączeniowych wynosi przeważnie 50 cm. W nowych modelach woda jest najczęściej doprowadzana od dołu. Oferowane są one w wersji lewej lub prawej, co oznacza, że będą pasowały do każdej łazienki. Podczas remontu mamy duża swobodę wyboru miejsca grzejnika. Grzejniki instalowane w łazience najlepiej umieścić w tak zwanej III strefie ochronnej, czyli co najmniej 60 cm od krawędzi wanny lub brodzika. Jeżeli chcemy umieścić je bliżej muszą mieć podwójną izolację. Istotne jest, żeby podczas wyboru grzejnika dobrać odpowiednią moc, tak aby dostatecznie ogrzać całą łazienkę. Przyjmuje się, że na 1m² pomieszczenia potrzebne jest od 100 W przy budynku dobrze izolowanym, do 150 W przy budynku słabiej izolowanym.

Grzejniki
Grzejnik powinien być umieszczony co najmniej 10-15 cm od podłogi lub sufitu, co ułatwi równomierny obieg ciepła we wnętrzu. Ważna jest funkcjonalność – na kolektorach o taki rozmieszczeniu powiesimy ręczniki
Purmo
Grzejniki
Grzejnik może zapewniać przyjemne ciepło poza sezonem grzewczym i utrzymywać przytulną atmosferę w łazience (model z dodatkowym zasilaniem elektrycznym lub w całkowicie elektrycznej wersji)
Kermi

Funkcjonalne oświetlenie łazienki

Wiele łazienek nie ma okien, dlatego oświetlenie sztuczne jest jedynym rodzajem oświetlenia. Możemy zamontować jedno źródło światła na suficie, np. plafonierę, albo punktowe oświetlenie halogenowe, reflektorowe w obniżonym suficie. Można też zainstalować oświetlenie miejscowe, tzw. robocze, nad lustrem, ale tak by nie dawało cienia i nie raziło w oczy, lecz równomiernie oświetlało twarz. Często montuje się również po obu stronach lustra kinkiety. Możemy też kupić lustro podświetlane diodami LED. Światło w łazience pełni również funkcję dekoracyjną – nadaje charakter, tworzy klimat. Może to być oświetlenie wanny za pomocą listwy LED lub malutkie diody LED umieszczone w fugach bądź na skraju płytek. Oświetlenie możemy zamontować też pod szafką zawieszoną nad umywalką. Ładnie wyglądają również podświetlone punktowo półki.

Oświetlenie łazienki
Dobrze oświetlona łazienka zapewnia komfort codziennego użytkowania
Hafele
    Więcej o:

Skomentuj:

Remont łazienki - jak zaplanować prace?