Montaż rolet zewnętrznych

Decyzja o montażu rolet nie musi zapaść, zanim jeszcze zaczniemy budowę, czyli w fazie projektowania. Ale im wcześniej, tym lepiej.
Od tego, w którym momencie postanowimy wyposażyć dom w rolety zewnętrzne, zależeć będzie wybór kasety roletowej, jaką można bezproblemowo zainstalować.

Montaż rolety w użytkowanym budynku

Kasety adaptacyjne, czyli elewacyjne. Najtańszy i najczęściej stosowany system. Kasety wykonane są najczęściej z PVC lub aluminium. Mogą być montowane do muru nad oknem. Nie przysłaniają światła okna, ale zaburzają układ elewacji. Inna opcja montażu kaset elewacyjnych to instalacja we wnęce okiennej do ramy okna. Skrzynki wchodzą wówczas w światło okna - rozwiązanie to jest więc polecane tylko przy skrzydłach o dużej powierzchni szyb.

Do takich kaset mamy do wyboru rolety lewo- i prawoskrętne (nazywane też lewo- i prawobieżnymi). W modelach lewoskrętnych prowadnice montuje się tuż przy ramie okiennej - możemy wówczas zastosować skrzynki ze ściętym lub zaokrąglonym narożem, które zabierają nieco mniej światła. W roletach prawoskrętnych listwy mocowane są wzdłuż elewacji - roleta po opuszczeniu licuje z powierzchnią ściany. Dzięki temu pancerz rolety jest bardziej oddalony od szyby niż w modelach lewoskrętnych, co daje lepszą izolację termiczną i akustyczną. Wariant ten możemy zastosować, gdy głębokość ościeża jest większa lub równa szerokości kasety. Dostępne są też skrzynki owalne przeznaczone do montażu na elewacji budynku. Charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością i żywotnością. To system przeznaczony do nietypowych rozwiązań architektonicznych, używany również w budynkach zabytkowych, ale niepodlegających nadzorowi konserwatora.

Montaż rolety podczas prac wykończeniowych

Kasety podtynkowe, określane jako typ "integro", montujemy na etapie tynkowania budynku. Umiejscowienie i wymiary skrzynki musimy jednak zaplanować wcześniej, gdyż wymagają ukształtowania nadproża w kształt litery L i pozostawienia miejsca dla rolety. System ten wymaga głębokich wnęk, tak aby cała skrzynka była ukryta pod tynkiem lub innym wykończeniem elewacyjnym. Dostępna jest też wersja kasety podtynkowej montowanej pod nadprożem. Przy zastosowaniu okiennych profili wypełniających możliwy jest jej montaż obok ramy okiennej. Roleta stanowi niezależną konstrukcję i nie ma niebezpieczeństwa ucieczki ciepła przez klapę rewizyjną. Schowane w skrzynce ocieplenie nadaje jej wysoką izolacyjność termiczną. Wadę takiego rozwiązania stanowi dostęp do mechanizmu tylko od strony zewnętrznej. Rolety podtynkowe wykorzystywane są często do zabudowy okien narożnych i wykuszy, gdzie skrzydła okien łączą się pod kątem.

Montaż rolety podczas wstawiania okien

Kasety nadstawne. Przed montażem stolarki okiennej skrzynka rolety nakładana jest na ramę okna, prowadnice przykręcane są do jej zewnętrznej części, a następnie cały zestaw montuje się we wnęce okiennej. Skrzynkę ociepla wkładka ze styropianu, natomiast przestrzeń między nią a otworem budowlanym uszczelnia się pianką poliuretanową. Rolety nakładane zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną oraz akustyczną (wartość współczynnika U dla skrzynek może osiągnąć wartość do 0,8 W/m2/K). Skrzynka rolety może być nieosłonięta i widoczna lub otynkowana z jednej strony (od wewnątrz lub od zewnątrz) albo z obu stron. Pozostałe elementy skrzynki, czyli pokrywę rewizyjną i prowadnice, dopasowuje się kolorystycznie do stolarki okiennej.

Producentom rolet udały się próby integracji rolokaset ze styropianu z systemem naokiennym. Montaż jest wówczas możliwy na etapie instalowania okien, ale niestety wiąże się z koniecznością zmniejszenia ich powierzchni.

Montaż rolety podczas wznoszenia domu

Kasety styropianowe (rolokasety RKS) montuje się pod nadprożem. Instalacja kaset i samych rolet przebiega w różnych etapach, dzięki czemu można rozłożyć w czasie koszty. Rolokasety pasują do każdego typu stolarki okiennej. Dzięki zastosowaniu "twardego styropianu" oraz odpowiednio dobranego nośnika tynku wykończenie elewacji nie sprawia problemu. Rolety RKS wykonuje się tylko w wersji prawoskrętnej. Dostępne są specjalne modele do okien łukowych i okrągłych, łącznie z ukształtowanym na zamówienie zewnętrznym glifem oraz jako tzw. szalunki tracone do wykonywania wylewanych nadproży żelbetowych.

System ze skrzynką z twardego styropianu, osadzaną na etapie budowy, dostosowany jest do różnej grubości muru. Skrzynka powinna być dłuższa od szerokości otworu okiennego o 25 cm. Należy ją oprzeć na murze tak, by po każdej stronie wystawała o 12,5 cm poza wnękę okna, co pozwoli na etapie wykańczania zamontować do niej dowolnego rodzaju napęd. Po ułożeniu kasety trzeba ją podstemplować (nawet wtedy, gdy nadproże będzie wylewane później). Stemple ustawia się maksymalnie co 1 m, a można je zdjąć dopiero po związaniu betonu nadproża.

Prowadnice montuje się razem z oknem. Założenie pancerzy wraz z wyposażeniem może nastąpić nawet wiele miesięcy po wybudowaniu domu. System RKS pozwala na zastosowanie wszystkich typów pancerzy, sterowania i blokad.

Rolokasety cechują się zarówno dobrą izolacją termiczną (U = 0,35-0,63 W/m2/K), jak i akustyczną (Rw = 42-52 dB). Oferowana jest też specjalna wersja do budynków pasywnych o zewnętrznej warstwie styropianowej pogrubionej do 30 cm.

Podczas projektowania

Kasety-nadproża pełnią rolę konstrukcyjną, więc w czasie powstawania projektu potrzebne są obliczenia określające ich nośność. Montuje się je przy wznoszeniu ścian budynku, a rolety w czasie prac wykończeniowych lub nawet już w trakcie użytkowania budynku. Są to nadproża prefabrykowane z miejscem do zamocowania rolet, wykonane z kształtek z betonu komórkowego lub pustaków ceramicznych. Montowany w kasecie stabilizator okienny gwarantuje, że okno w swej górnej części będzie sztywne i stabilne. Dostępne są różne rodzaje nadproży roletowych: proste, pełny łuk, łuk odcinkowy, koliste, trójkątne, wykuszowe.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o: