Zepsuta klamka okienna
Jeśli klamka w oknie kręci się dookoła, a okna nie da się zamknąć, można podejrzewać, że wyrobił się źle dobrany trzpień klamki albo uszkodzona jest zasuwnica, a dokładniej – przekładnia klamki.
Zepsuta klamka w oknie plastikowym - przyczyna uszkodzenia
Jeśli mamy problem z otwieraniem lub zamykaniem okna, zwykle „winne” są okucia, które uruchamia się klamką. Jeżeli da się ją obrócić o ponad 180°, mechanizm jest uszkodzony.
Przekręcona klamka w drzwiach balkonowych
Przyczyną tego może być sama klamka, którą trzeba wymienić (koszt nowej to około 50 zł). Przy jej wyborze ważna jest długość trzpienia, który musi wchodzić na całą głębokość przekładni.
Innym powodem może być uszkodzona zasuwnica (przekładnia klamki), która uniemożliwia sterowanie okuciem. Taką awarię często poprzedza wyczuwalnie ciężka praca klamki spowodowana brakiem konserwacji albo też niewłaściwą regulacją okuć. Należy wymienić zasuwnicę. Koszt zależy od wysokości okna i rodzaju okucia. Przeciętnie jest to około 70 zł.
Regulacja okien
Po wymianie zasuwnicy niezbędne jest wyregulowanie okien, aby sytuacja się nie powtórzyła. Lepiej jednak nie robić tego samodzielnie, lecz zlecić to serwisowi. Wbrew pozorom regulacja skrzydła nie jest kosztowna (około 20 zł za okno), a może okazać się nie taką prostą sprawą – często zamiast skorygować drobną usterkę, można ją powiększyć i rozregulować całe okno. Samodzielnie można oczyścić elementy mechanizmu z kurzu i sprawdzić ich zamocowanie z boków, od spodu i u góry. W razie potrzeby okucia wystarczy dokręcić, a następnie nasmarować lub naoliwić odpowiednimi środkami. Nie mogą one zawierać żywic, kwasów i dodatków uszkadzających powłokę antykorozyjną stali. Podczas pracy szczególną uwagę należy zwracać na zawiasy, narożniki i wszystkie elementy ruchome. Taki zabieg zapewni lekkość działania okuć i uchroni je przed zbyt szybkim zużyciem.
Sprawne działanie okien na pewno przedłuży ich coroczny przegląd i odpowiednie „traktowanie”. Skrzydeł nie powinniśmy dodatkowo obciążać, dociskać do ościeżnicy, ani blokować. Nie należy też pozostawiać otwartego okna przy silnym wietrze.
Złamana klamka w oknie
Złamana klamka w oknie może poważnie zakłócić jego prawidłowe funkcjonowanie, wpływając na komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo budynku. Naprawa lub wymiana uszkodzonej klamki powinna zostać przeprowadzona niezwłocznie, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom mechanizmu okiennego. Zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu okiennego, który dysponuje odpowiednimi narzędziami i doświadczeniem do przeprowadzenia naprawy zgodnie z obowiązującymi standardami.
- Więcej o:
Czy opłaca się wymieniać stare okna?
Konserwacja i regulacja okuć oraz uszczelek okiennych
Zepsuta klamka okienna
Modna stolarka
Czym się kierować, wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego?
Okna i rolety stworzone dla siebie
Okna tarasowe - cennik. Ile kosztują duże przeszklenia?
Okna antywłamaniowe - czy warto inwestować?