Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna tarasowe - cennik. Ile kosztują duże przeszklenia?

Red.

Stosowanie bardzo dużych przeszkleń może zwiększyć cenę za metr kwadratowy okna o 30-70 proc. Ponieważ 80 proc. okien i drzwi w naszym kraju wykonane jest z profili tworzywowych, na nich skupmy swoją uwagę.

+Villa, infinity swimming pool in the garden8BIM8BIMC%#
Im większe przeszklenia, tym większe koszty poniesiemy
Fot. Vetrex

Balkony przesuwne HS dwukwaterowe, o wymiarach 3,5 x 2,3 m i izolacyjności Uw<1,0 W/(m2K), wyceniane są w granicach 8-11 tys. zł (bez VAT-u i montażu). Balkony czterokwaterowe o wymiarach 6 x 2,3 m kosztują odpowiednio więcej: od 15 do 20 tys. zł, w zależności od rodzaju zastosowanych ram. Analogicznie do relacji cenowych w zwykłych oknach, kupując balkony z ramami drewnianymi, powinniśmy być przygotowani na wydatek dwa razy większy, a za ramy aluminiowe zapłacimy zapewne trzy razy więcej niż za wykonane z tworzywa.

Nie tylko koszt okien, ale i montaż

Do tego musimy doliczyć koszty samego montażu na budowie, które liczone są według stawki na poziomie 40-60 zł za metr obwodu takiego balkonu. W przypadku ciężkich, wielkogabarytowych okien tarasowych, wymagających użycia specjalistycznego sprzętu, należność za montaż może się nawet podwoić.

Jak widać zakup okien tarasowych przesuwnych to ogromny wydatek. Dokonując więc wyboru takiego przeszklenia, powinniśmy poświęcić mu sporo uwagi.

Okna tarasowe: cennik od popularnych firm

Poniżej przedstawiamy wyceny okien tarasowych, przygotowanych przez trzy firmy. Podajemy ceny netto, bez kosztów montażu.

Okna tarasowe: wycena firmy Oknoplast

Największe okna tarasowe, jakie produkujemy i montujemy, mają konstrukcję HST. Maksymalne wymiary, jakie do tej pory uzyskaliśmy, to 6 x 2,7 m. Konstrukcja składa się z dwóch skrzydeł przesuwanych po prowadnicy (szynie) umieszczonej na specjalnej ramie HST. Zakładając, że w konstrukcji zamontowana jest szyba dwukomorowa o Ug = 0,8 W/(m2K), parametr Uw całości wynosi 1,05 W/(m2K). Skrzydło w takim oknie może być przesuwane ręcznie (waży do 400 kg). Istnieje również możliwość zastosowania napędu elektrycznego, np. sterowanego pilotem, co przydaje się w przypadku osób o drobnej posturze czy też dzieci. Urządzenie ma też wiele bardzo ciekawych funkcji, takich jak wykrywanie przeszkód.

Przy tego typu dużych konstrukcjach szklenie odbywa się zazwyczaj na budowie. Szyby wyjeżdżają z fabryki zapakowane w tzw. ramy transportowe i dopiero na miejscu są umieszczane we wcześniej przygotowanej i zamontowanej konstrukcji. Spore wymiary przeszklenia sprawiają, że szyba nierzadko waży nawet 280-300 kg, co wiąże się z koniecznością stosowania grubszych tafli szkła lub nawet tafli klejonych.

Cena (okna tarasowe o wymiarach 6 x 2,7 m): 12 420 zł

Okna tarasowe: wycena firmy Vetrex

Rekordowe przeszklenie, o wymiarach 6,195 x 2,35 m, zostało wykonane w systemie Vetrex Slide 70 (jego charakterystyczną cechą są wzmocnienia stalowe oraz konstrukcja profilu, pozwalające na wyprodukowanie okna o rozmiarze 6,5 x 2,7 m). Powierzchnia przeszklenia wynosi aż 14,55 m2. Podzielone jest na 4 kwatery i pełni funkcję niskoprogowych, podnoszono-przesuwnych drzwi tarasowych. Dwa zewnętrzne skrzydła są stałe (nieotwierane), dwa środkowe - ruchome, które po otwarciu chowają się za witryny stałe, pozostawiając przejście o szerokości 3,4 m. Parametr izolacji termicznej całego okna wynosi Uw =1,29 W/(m2K), natomiast izolacji akustycznej - Rw(C; Ctr) = 30 (-1; -5) dB. Konstrukcja została wyposażona w pakiet szybowy z szybą bezpieczną, o budowie 33.1/16/33.1 i Ug =1,1 W/(m2K) (wg EN673). Zastosowany pakiet szybowy o podwyższonej odporności na rozbicie zapewnia bezpieczeństwo użytkowania przeszklenia oraz gwarantuje skuteczne tłumienie hałasu.

Konstrukcja dotarła na budowę nieoszklona. Waga ramy wynosiła 170 kg, natomiast całej konstrukcji po oszkleniu - aż 633 kg. Przed montażem tak dużych okien należy tak przygotować plac budowy, aby zapewnić ekipie montażowej swobodny dostęp do ościeży. Montaż takiego okna wymaga też starannego wymiarowania (należy uwzględnić indywidualne różnice w pomiarach w zależności od planowanej metody montażu i rodzaju materiału, z którego wykonane jest ościeże), przygotowania ościeży (wygładzenia i zadbania o symetrię wszystkich płaszczyzn) oraz wypoziomowania części progowej. Jeśli drzwi tarasowe mają mieć tzw. niski próg, jeszcze przed złożeniem zamówienia należy określić poziom posadzki zewnętrznej (docelowy poziom tarasu) oraz wewnętrznej. Wówczas możliwe jest przygotowanie odpowiedniej wysokości poszerzenia systemowego, na którym okno zostanie osadzone w taki sposób, aby jego dolna rama w całości została ukryta w podłodze. Poszerzenia systemowe ułatwiają prawidłowe zamocowanie dolnej części przeszklenia i usztywniają je w części progowej, dlatego ich zastosowanie przynosi lepsze efekty niż montaż okna na podmurówkach. Jeszcze zanim konstrukcja została wstawiona w otwór, oklejono ją taśmami wchodzącymi w skład systemu SWS (folie do montażu trójwarstwowego) - taśmą paroszczelną od strony wewnętrznej oraz paroprzepuszczalną od strony zewnętrznej. Do ram przykręcone zostały kotwy.

Okna w systemie Vetrex Slide 70 można też montować za pomocą dybli lub śrub, mocowanych do ściany przez ramę; stosowany jest też mieszany system mocowania, w którym boki montowane są na dyble, natomiast góra i dół - na kotwy). Po wstawieniu konstrukcji w otwór skontrolowano jej wypoziomowanie i dokręcono elementy mocujące - kotwy stalowe i śruby szybkiego montażu, zaś szczeliny dylatacyjne wypełniono pianką PUR. Ostatnim krokiem było oszklenie skrzydeł.

Cena (okna tarasowe o wymiarach 6,195 x 2,35 m): 20 082 zł

Okna tarasowe: wycena firmy Sokółka Okna i Drzwi


Największa konstrukcja to balkon podnoszono-przesuwny HS, ze wzmocnionymi elementami jezdnymi oraz ze wzmocnioną szybą grubości 6 mm. Szerokość tego przeszklenia to około 12 m. Transport odbył się w częściach, szklenie zaś na budowie. Ug= 0,7 W/(m2K), Uw = 1,0 W/(m2K).

Cena (okna tarasowe o szerokości 12 m): około 40 000 zł

Rodzaje okien a ich ceny

Rodzajów okien tarasowych jest kilka, różnią się one między innymi materiałem wykonania, sposobem otwierania czy rodzajem szkła. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych rodzajów okien tarasowych oraz ich orientacyjne ceny:

  • Okna tarasowe przesuwne - to popularne rozwiązanie, które charakteryzuje się przesuwaną konstrukcją. Ceny okien tarasowych przesuwnych zaczynają się od około 1000 zł za metr kwadratowy dla okien PCV i od około 2000 zł za metr kwadratowy dla okien aluminiowych.
  • Okna tarasowe uchylno-przesuwne - to rozwiązanie, które umożliwia otwieranie okna na dwa sposoby: uchylenie skrzydła lub przesunięcie konstrukcji. Ceny okien tarasowych uchylno-przesuwnych zaczynają się od około 1500 zł za metr kwadratowy dla okien PCV i od około 2500 zł za metr kwadratowy dla okien aluminiowych.
  • Okna tarasowe harmonijkowe - to rozwiązanie, które składa się z kilku skrzydeł, które składają się jak harmonia. Ceny okien tarasowych harmonijkowych zaczynają się od około 2500 zł za metr kwadratowy dla okien PCV i od około 3500 zł za metr kwadratowy dla okien aluminiowych.
  • Okna tarasowe przesuwno-uchylne - to rozwiązanie, które łączy w sobie funkcjonalność okna przesuwnego i uchylno-przesuwnego. Ceny okien tarasowych przesuwno-uchylnych zaczynają się od około 2000 zł za metr kwadratowy dla okien PCV i od około 3000 zł za metr kwadratowy dla okien aluminiowych.

Warto jednak pamiętać, że ceny okien mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak marka, ilość i jakość użytych elementów, sposób montażu czy też miejsce zakupu.

Okna panoramiczne

Cena okien tarasowych panoramicznych zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar, rodzaj materiału, rodzaj szkła, system otwierania, dodatkowe opcje wyposażenia, a także od producenta i miejsca zakupu.

Orientacyjnie, ceny okien tarasowych panoramicznych zaczynają się od około 2000 zł za metr kwadratowy dla okien PCV, a dla okien aluminiowych mogą być wyższe i zaczynać się od około 2500 zł za metr kwadratowy. Jednakże, jeśli szukasz okien o bardzo dużych rozmiarach lub z bardziej zaawansowanymi systemami otwierania, to cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Okna bezramowe

Okna tarasowe bezramowe, zwane także oknami minimalnymi lub oszklonymi ścianami, to bardzo nowoczesne i eleganckie rozwiązanie, które charakteryzuje się brakiem ramy i podziałów, co pozwala na uzyskanie panoramicznego widoku na otoczenie.

Jednakże, ze względu na zastosowanie innowacyjnych technologii i materiałów, takich jak hartowane szkło lub aluminiowe profile, ceny okien bezramowych są zazwyczaj wyższe niż tradycyjnych okien tarasowych.

Orientacyjnie, ceny okien tarasowych bezramowych zaczynają się od około 3000 zł za metr kwadratowy i mogą sięgać nawet 10 000 zł za metr kwadratowy, w zależności od wielu czynników, takich jak rozmiar, ilość i rodzaj szkła, wykończenie, a także od producenta i miejsca zakupu.

Okno na całą ścianę

Okna tarasowe na całą ścianę, zwane także oszklonymi ścianami, to rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie dużych przeszkleń o panoramicznym widoku na otoczenie. Koszt takiego okna zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar, rodzaj materiału, rodzaj szkła, system otwierania, dodatkowe opcje wyposażenia, a także od producenta i miejsca zakupu.

Orientacyjnie, ceny okien tarasowych na całą ścianę zaczynają się od około 2500 zł za metr kwadratowy dla okien PCV, a dla okien aluminiowych mogą być wyższe i zaczynać się od około 3500 zł za metr kwadratowy. Jednakże, jeśli szukasz bardzo dużych okien o zaawansowanych systemach otwierania, to cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Okna tarasowe - cennik. Ile kosztują duże przeszklenia?