Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztują duże okna tarasowe?

Robert Klos

Stosowanie bardzo dużych przeszkleń może zwiększyć cenę za metr kwadratowy okna o 30-70 proc. Ponieważ 80 proc. okien i drzwi w naszym kraju wykonane jest z profili tworzywowych, na nich skupmy swoją uwagę.

+Villa, infinity swimming pool in the garden8BIM8BIMC%#
Im większe przeszklenia, tym większe koszty poniesiemy
Fot. Vetrex
Balkony przesuwne HS dwukwaterowe, o wymiarach 3,5 x 2,3 m i izolacyjności Uw<1,0 W/(m2K), wyceniane są w granicach 8-11 tys. zł (bez VAT-u i montażu). Balkony czterokwaterowe o wymiarach 6 x 2,3 m kosztują odpowiednio więcej: od 15 do 20 tys. zł, w zależności od rodzaju zastosowanych ram. Analogicznie do relacji cenowych w zwykłych oknach, kupując balkony z ramami drewnianymi, powinniśmy być przygotowani na wydatek dwa razy większy, a za ramy aluminiowe zapłacimy zapewne trzy razy więcej niż za wykonane z tworzywa.

Do tego musimy doliczyć koszty samego montażu na budowie, które liczone są według stawki na poziomie 40-60 zł za metr obwodu takiego balkonu. W przypadku ciężkich, wielkogabarytowych okien tarasowych, wymagających użycia specjalistycznego sprzętu, należność za montaż może się nawet podwoić.

Jak widać zakup okien tarasowych przesuwnych to ogromny wydatek. Dokonując więc wyboru takiego przeszklenia, powinniśmy poświęcić mu sporo uwagi.

Poniżej przedstawiamy wyceny okien tarasowych, przygotowanych przez trzy firmy. Podajemy ceny netto, bez kosztów montażu.

Okna tarasowe: wycena firmy Oknoplast

Największe okna tarasowe, jakie produkujemy i montujemy, mają konstrukcję HST. Maksymalne wymiary, jakie do tej pory uzyskaliśmy, to 6 x 2,7 m. Konstrukcja składa się z dwóch skrzydeł przesuwanych po prowadnicy (szynie) umieszczonej na specjalnej ramie HST. Zakładając, że w konstrukcji zamontowana jest szyba dwukomorowa o Ug = 0,8 W/(m2K), parametr Uw całości wynosi 1,05 W/(m2K). Skrzydło w takim oknie może być przesuwane ręcznie (waży do 400 kg). Istnieje również możliwość zastosowania napędu elektrycznego, np. sterowanego pilotem, co przydaje się w przypadku osób o drobnej posturze czy też dzieci. Urządzenie ma też wiele bardzo ciekawych funkcji, takich jak wykrywanie przeszkód.

Przy tego typu dużych konstrukcjach szklenie odbywa się zazwyczaj na budowie. Szyby wyjeżdżają z fabryki zapakowane w tzw. ramy transportowe i dopiero na miejscu są umieszczane we wcześniej przygotowanej i zamontowanej konstrukcji. Spore wymiary przeszklenia sprawiają, że szyba nierzadko waży nawet 280-300 kg, co wiąże się z koniecznością stosowania grubszych tafli szkła lub nawet tafli klejonych.

Cena (okna tarasowe o wymiarach 6 x 2,7 m): 12 420 zł

Okna tarasowe: wycena firmy Vetrex

Rekordowe przeszklenie, o wymiarach 6,195 x 2,35 m, zostało wykonane w systemie Vetrex Slide 70 (jego charakterystyczną cechą są wzmocnienia stalowe oraz konstrukcja profilu, pozwalające na wyprodukowanie okna o rozmiarze 6,5 x 2,7 m). Powierzchnia przeszklenia wynosi aż 14,55 m2. Podzielone jest na 4 kwatery i pełni funkcję niskoprogowych, podnoszono-przesuwnych drzwi tarasowych. Dwa zewnętrzne skrzydła są stałe (nieotwierane), dwa środkowe - ruchome, które po otwarciu chowają się za witryny stałe, pozostawiając przejście o szerokości 3,4 m. Parametr izolacji termicznej całego okna wynosi Uw =1,29 W/(m2K), natomiast izolacji akustycznej - Rw(C; Ctr) = 30 (-1; -5) dB. Konstrukcja została wyposażona w pakiet szybowy z szybą bezpieczną, o budowie 33.1/16/33.1 i Ug =1,1 W/(m2K) (wg EN673). Zastosowany pakiet szybowy o podwyższonej odporności na rozbicie zapewnia bezpieczeństwo użytkowania przeszklenia oraz gwarantuje skuteczne tłumienie hałasu.

Konstrukcja dotarła na budowę nieoszklona. Waga ramy wynosiła 170 kg, natomiast całej konstrukcji po oszkleniu - aż 633 kg. Przed montażem tak dużych okien należy tak przygotować plac budowy, aby zapewnić ekipie montażowej swobodny dostęp do ościeży. Montaż takiego okna wymaga też starannego wymiarowania (należy uwzględnić indywidualne różnice w pomiarach w zależności od planowanej metody montażu i rodzaju materiału, z którego wykonane jest ościeże), przygotowania ościeży (wygładzenia i zadbania o symetrię wszystkich płaszczyzn) oraz wypoziomowania części progowej. Jeśli drzwi tarasowe mają mieć tzw. niski próg, jeszcze przed złożeniem zamówienia należy określić poziom posadzki zewnętrznej (docelowy poziom tarasu) oraz wewnętrznej. Wówczas możliwe jest przygotowanie odpowiedniej wysokości poszerzenia systemowego, na którym okno zostanie osadzone w taki sposób, aby jego dolna rama w całości została ukryta w podłodze. Poszerzenia systemowe ułatwiają prawidłowe zamocowanie dolnej części przeszklenia i usztywniają je w części progowej, dlatego ich zastosowanie przynosi lepsze efekty niż montaż okna na podmurówkach. Jeszcze zanim konstrukcja została wstawiona w otwór, oklejono ją taśmami wchodzącymi w skład systemu SWS (folie do montażu trójwarstwowego) - taśmą paroszczelną od strony wewnętrznej oraz paroprzepuszczalną od strony zewnętrznej. Do ram przykręcone zostały kotwy.

Okna w systemie Vetrex Slide 70 można też montować za pomocą dybli lub śrub, mocowanych do ściany przez ramę; stosowany jest też mieszany system mocowania, w którym boki montowane są na dyble, natomiast góra i dół - na kotwy). Po wstawieniu konstrukcji w otwór skontrolowano jej wypoziomowanie i dokręcono elementy mocujące - kotwy stalowe i śruby szybkiego montażu, zaś szczeliny dylatacyjne wypełniono pianką PUR. Ostatnim krokiem było oszklenie skrzydeł.

Cena (okna tarasowe o wymiarach 6,195 x 2,35 m): 20 082 zł

Okna tarasowe: wycena firmy Sokółka Okna i Drzwi

Największa konstrukcja to balkon podnoszono-przesuwny HS, ze wzmocnionymi elementami jezdnymi oraz ze wzmocnioną szybą grubości 6 mm. Szerokość tego przeszklenia to około 12 m. Transport odbył się w częściach, szklenie zaś na budowie. Ug= 0,7 W/(m2K), Uw = 1,0 W/(m2K).

Cena (okna tarasowe o szerokości 12 m): około 40 000 złZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Skomentuj:

Ile kosztują duże okna tarasowe?