Wentylacja instalacji kanalizacyjnej
Jeśli z instalacji kanalizacyjnej przedostają się do domu nieprzyjemne zapachy, świadczy to o błędach w jej wykonaniu.
Wentylacja kanalizacji
Podciśnienie jest też przyczyną rozchodzenia się nieprzyjemnych zapachów po całym domu podczas wybierania szamba.
Aby nie borykać się z takimi problemami, instalację kanalizacyjną należy wykonać zgodnie z przepisami, a jej montaż (choć na pozór wydaje się prosty) powierzyć fachowcowi.
Poprawna instalacja kanalizacyjna
W domach jednorodzinnych instalacja kanalizacyjna działa najczęściej grawitacyjnie (schemat instalacji sanitarnej w domu jednorodzinnym). Oznacza to, że ścieki pod własnym ciężarem spływają rurami do zewnętrznego zbiornika (szamba lub osadnika gnilnego w przydomowej oczyszczalni) albo do kolektora ulicznego.
Jest kilka warunków, które muszą być spełnione, aby przepływ ścieków był prawidłowy.
- Średnice rur. Powinny być dobrane do rodzaju i liczby podłączonych urządzeń. Przykładowo, do sedesu stosuje się podejście kanalizacyjne o średnicy 110 mm, do zlewozmywaka, wanny i brodzika - 50 mm, a do umywalki oraz bidetu - 40 mm.
- Spadki. Zależnie od średnicy, poziome odcinki rur działających w układzie grawitacyjnym należy układać ze spadkiem nie mniejszym niż: 2,5% dla rur o średnicy 40-50 mm i odpowiednio 2% dla rur 75-100 mm.
- Syfon. To niezbędny element podłączenia każdego urządzenia sanitarnego do kanalizacji.
- Wentylacja. W najwyższym punkcie instalacji powinno znajdować się urządzenie doprowadzające powietrze i wyrównujące w niej ciśnienie do atmosferycznego. Może to być rura wywiewna (określana popularnie jako wywiewka lub kominek wentylacyjny) lub zawór napowietrzający. Niestety, montowanie wywiewki bywa lekceważone przez monterów, a czasem rezygnują z niej sami inwestorzy, którzy obawiają się dodatkowych kosztów i przeciekania dachu w miejscu przechodzenia rury.
Odpowietrzenie kanalizacji
Rura wywiewna
W sklepach i hurtowniach instalacyjnych są dostępne gotowe rury wywiewne z materiałami do uszczelnienia przejścia przez dach. Można też kupić samo zakończenie, czyli kominek do montażu na pionie kanalizacyjnym. Również wielu producentów dachówek ceramicznych, betonowych oraz blachodachówek oferuje własne rozwiązania wywiewek, dopasowanych zarówno do wzornictwa pokrycia, jak i jego koloru.
Wywiewki nie mogą znajdować się w pobliżu kanałów wentylacyjnych i okien dachowych. Należy je wyprowadzić ponad dach na wysokość minimum 0,5 m (na dachach stromych) lub co najmniej 1,0 m (na płaskich).
Zawór napowietrzający
Warto wiedzieć, iż w domach podłączonych do zbiornika bezodpływowego (szamba) można zrezygnować z montażu wywiewki na dachu i wszystkie piony kanalizacyjne zakończyć zaworami napowietrzającymi. Jednak wówczas szambo musi mieć własne odpowietrzenie.
Za zawór napowietrzający zapłacimy od 70 do 296 zł.
Zbiorniki bezodpływowe i przydomowa oczyszczalnia ścieków
Syfon
Biopreparaty na przykre zapachy
- Więcej o:
Co robić ze ściekami
Bakterie w szambie
Zanim ruszy budowa - kanalizacja w domu podpiwniczonym
Zanim ruszy budowa - kanalizacja w domu niepodpiwniczonym
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Od szamba do kanalizacji
Użytkowanie rekuperacji zimą, czyli jak zapewnić sobie zdrowe powietrze w domu?
Więcej niż tylko rekuperator - wentylacja w detalach