Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co robić ze ściekami

(red.)

Gdy domu nie można podłączyć do kanalizacji, pozostają dwie możliwości - bezodpływowy zbiornik zwany szambem lub przydomowa oczyszczalnia ścieków.

28.06.2005 MAGDALENKA BASEN STAW KAPIELOWY Z NATURALNA OCZYSZCZALNIA SCIEKOW FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA
Takie ogrodowe oczko wodne może być świetnym odbiornikiem ścieków z przydomowej oczyszczalni
Fot. Wojciech Surdziel / AG
Szambo musi być szczelne. Jest szczególnie polecane, gdy:

- poziom wód gruntowych jest tak wysoki, że oczyszczonych ścieków nie można bezpośrednio rozsączać do gruntu;

- ścieków jest za mało, by opłacała się budowa przydomowej oczyszczalni;

- działka jest zbyt mała, by pomieścić oczyszczalnię rozsączającą ścieki do gruntu.

Budowa szamba jest zwykle tańsza od budowy przydomowej oczyszczalni, ale znacznie droższa w eksploatacji (dla czteroosobowej rodziny nawet ośmiokrotnie).

Przydomowa oczyszczalnia. Najtańsze i najpopularniejsze są oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, ale lepsze od nich są trzcinowe (wymagają mniej miejsca), a najdroższe - z osadem czynnym lub złożem biologicznym. Oczyszczalnia musi być dobrana do rodzaju gruntu i poziomu wód gruntowych. Wymaga sporej działki (zwykle min. 1300 m2) - zwłaszcza na terenach, na których nie ma wodociągu.

Oczyszczalnia jest bardzo tania w eksploatacji, a różnica w koszcie budowy oczyszczalni i szamba zwraca się zwykle po półtora roku.

Zobacz także:

Zanim ruszy budowa - kanalizacja w domu podpiwniczonymZanim ruszy budowa - kanalizacja w domu niepodpiwniczonymOd szamba do kanalizacjiPrzydomowe oczyszczalnie ściekówZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Co robić ze ściekami