Klimatyzacja - w sypialni czy w całym domu?

Jeśli nas stać, to oczywiście najlepiej mieć klimatyzację w całym domu, ale jeśli już musimy wybierać, to warto w pierwszej kolejności pomyśleć o sypialni.
Jeśli potrzebujemy klimatyzacji, ale nie możemy jej umieścić w każdym pomieszczeniu w domu, które latem wymaga schłodzenia, to warto przemyśleć, gdzie wolimy mieć komfort? Choć życie rodzinne koncentruje się w salonie, to jednak najwięcej domowego czasu spędzamy w sypialni. Jest też kilka innych argumentów przemawiających za klimatyzatorem właśnie w sypialni:

- ciężko się śpi w nagrzanym pomieszczeniu;

- za dnia możemy zmieniać pomieszczenia i wybierać te najbardziej komfortowe (również pod kątem temperatury), a w nocy zwykle jesteśmy zdani na sypialnię;

- sypialnie - w domach z użytkowym poddaszem - znajdują się na górze, a tam jest najcieplej.

Oprócz względów funkcjonalnych trzeba też wziąć pod uwagę położenie rozpatrywanych pomieszczeń. Klimatyzatory montuje się zwykle w najbardziej nasłonecznionych pomieszczeniach - umieszczonych od strony południowej lub zachodniej; północne pokoje mniej się nagrzewają.

Gdy już wybierzemy, gdzie chcemy mieć klimatyzator, powinniśmy poprosić o pomoc instalatora, który dobierze i zamontuje urządzenie. W domach najlepiej sprawdzają się klimatyzatory typu split lub multisplit, montowane na stałe. Urządzenie takie składa się z jednej jednostki zewnętrznej umieszczanej na zewnątrz lub w piwnicy albo na nieużywanym poddaszu (strychu) oraz z jednej (split) lub kilku (multisplit) jednostek wewnętrznych montowanych w pomieszczeniach.

Fachowiec musi więc sprawdzić następujące możliwości:

- gdzie można umieścić jednostkę zewnętrzną;

- czy wybrane miejsce pod jednostkę wewnętrzną nie będzie zbyt oddalone od jednostki zewnętrznej;

- jak duże i jak mocno nasłonecznione jest wybrane pomieszczenie, i w związku z tym - jaką moc musi mieć klimatyzator;

- jakiego typu jednostkę wewnętrzną wybrać i w którym miejscu ją umieścić.

Ile klimatyzatorów w domu

Firmy oferują gotowe zestawy, które oprócz jednostki zewnętrznej zazwyczaj zawierają dwie jednostki wewnętrzne mniejszej mocy - do sypialni (ok. 2 kW mocy chłodzącej) i jedną większą (ok. 5 kW) do salonu. Takie komplety są często sprzedawane w promocyjnych cenach. Przy wyborze urządzenia nie warto jednak sugerować się wyłącznie ceną, bo tańsze urządzenia bywają mniej skuteczne i dużo droższe w eksploatacji niż te z wyższej półki.

Zanim kupisz klimatyzator

Dokonując wyboru, oprócz ceny klimatyzatora warto wziąć pod uwagę koszty jego eksploatacji i to, co może nam zapewnić. Na jakie cechy zwracać uwagę?

Sprawdź jakie funkcje może mieć klimatyzatorEnergooszczędność - dobrze, by urządzenie miało klasę efektywności energetycznej A lub B.

Z inwerterem czy bez? Klimatyzatory inwerterowe płynnie dostosowują intensywność chłodzenia (pracy sprężarki w klimatyzatorze) do faktycznej temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu, że dużo rzadziej się włączają i automatycznie dostosowują zużycie mocy do potrzeb, zużywają do 50% energii mniej niż klimatyzatory bez inwertera (tradycyjne, prostsze). Urządzenia inwerterowe są oczywiście droższe od tradycyjnych, ale znacznie tańsze w eksploatacji.

Żywotność. Urządzenia dobrych marek mogą pracować nawet do 15 lat.

Wyposażenie. Wszystkie urządzenia mają filtry mechaniczne, usuwające z powietrza większe zanieczyszczenia, ale oprócz tego mogą mieć:

- filtry usuwające nieprzyjemne zapachy,

- filtry zabijające drobnoustroje, bakterie i wirusy,

- jonizator powietrza,

- osuszacz za parownikiem (przed wyłączeniem klimatyzatora osusza wilgoć powstającą na parowniku, dzięki czemu w pomieszczeniu nie odczuwa się nieprzyjemnego zapachu, jaki rozchodzi się po włączeniu klimatyzatorów bez osuszacza).

Głośność. Podawana jako ciśnienie akustyczne poza urządzeniem (dB/A) lub moc akustyczna w urządzeniu (dB). Może mieć kilka wartości - dla poszczególnych biegów wentylatora, lub jedną - najgłośniejszą. Za ciche uważane są urządzenia emitujące 38-44 dB/A (ciśnienie akustyczne) lub 48-55 dB (moc akustyczna).

Tylko z chłodzeniem czy także z grzaniem? Urządzenia z pompą ciepła mogą latem chłodzić, a w chłodne pory roku dogrzewać pomieszczenia. Dziś są już prawie standardem, ale nie wszystkie są równie skuteczne i ekonomiczne. Wybierając urządzenia z pompą ciepła, warto zwrócić uwagę na wartość współczynnika COP (od 2,7 - urządzenia najsłabsze, do 5,5 - najlepsze). Określa on, ile kW energii uzyskuje się z 1 kW pobranego prądu. Wartość ta podawana jest dla temperatury zewnętrznej 5°C, a przy niższej spada. Wartość współczynnika oznacza, że tyle razy tańsze jest dogrzewanie klimatyzatorem od ogrzewania prądem. Najsłabsze klimatyzatory z pompą ciepła działają do temperatury zewnętrznej -5°C, najlepsze - z inwerterem - nawet do -25°C.

Usytuowanie jednostek wewnętrznych w pomieszczeniu. Najpopularniejsze są jednostki ścienne - nieco widoczne na ścianie. Można też wybierać wśród sufitowo-ściennych - montowanych nisko na ścianie (podobnie jak grzejnik) lub na suficie, ewentualnie też zdecydować się na jednostkę kasetonową, którą montuje się w suficie podwieszanym, umieszczonym minimum 25 cm pod stropem.

Użytkowanie

Klimatyzatory użytkowane zgodnie z instrukcją oprócz chłodzenia oczyszczają powietrze. Są więc zalecane zwłaszcza dla osób wrażliwych i cierpiących na alergie. Filtry zatrzymują kurz, roztocza i inne drobnoustroje, a często również dym papierosowy. Trzeba jednak regularnie je czyścić (średnio co dwa tygodnie) - w przeciwnym razie zanieczyszczenia zebrane i zgromadzone w filtrach będą wydmuchiwane do pomieszczenia, zwiększając ich stężenie w powietrzu. Ponieważ wewnątrz urządzenia wykrapla się wilgoć - co sprzyja rozwojowi bakterii - koniecznie trzeba też dbać o dezynfekcję klimatyzatora zgodnie z zaleceniami producenta. Nieczyszczone urządzenia mogą się stać wylęgarnią bakterii oraz powodować infekcje i alergie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładWięcej o:
Komentarze (10)
Klimatyzacja - w sypialni czy w całym domu?
Zaloguj się
 • Kacper Skorus

  0

  Powinienem tak jak inni przede mną wychwalić incognito swoją firmę montującą klimatyzację ;) Tylko po co?! Nie bierz nic w ciemno, zobacz jak montujemy klimatyzatory w domach, czy firmach zanim zaprosisz nas do siebie! Wpisz na YouTube KlimatyzacjaKatowice i zyskaj pewność dobrego wyboru. www.youtube.com/channel/UCbEBAtA3vqpLxTLtwvSATXQ

  Więcej na temat klimatyzacji w sypialni zobaczysz na naszej stronie klimatyzacjakatowice .pl

  Pozdrawiam Karol Porada-Uśmiechnięty ;)

 • Marcin Recki

  0

  Planując klimatyzację najlepiej oddać wszystko w ręce fachowców. Nam w sisko.pl obliczyli i dobrali odpowiednie urządzenie, zamontowali i nawet serwisują. Pełna profeska, i bez zmartwień o czyszczenie czy naprawy.

 • Bartłomiej Kawalec

  0

  Klimatyzacja to świetna opcja. Sam się o tym przekonałem, korzystając z oferty firmy Klimatop. Dzięki nim znacznie łatwiej mi przetrwać lato.

 • Went Klima

  0

  Warto pomyśleć o klimatyzatorach typu multisplit i zachować chłód w sypialni i salonie.
  www.klimatyzacjawentklima.pl

 • liroy9

  0

  Montowali mi mieszkanie klimatyzatory z firmy Hakom (www.hakom.pl) i mogę powiedzieć, że nawet nie najgorzej wyszło. Firma nie jest najtańsza, ale jakościowo nie mam żadnych zastrzeżeń. Z konserwacją od 2 lat również nie ma najmniejszego problemu.

 • 0

  Prawie każdy z nas w okresie letnich upałów, marzy o tym, aby schronić się w miejscu, gdzie jest trochę cieniu i panuje przyjemny chłód. Warto więc wiedzieć, jak w takich sytuacjach radzić sobie z wysokimi temperaturami. Wszyscy doskonale pamiętają zeszłoroczne upalne lato, kiedy w sierpniu mieliśmy rekordowe temperatury. Patrząc globalnie na to, że na świecie występuje efekt ocieplenia klimatu, to można stwierdzić, że kolejne rekordowe temperatury czekają nas znowu w kolejnych latach. Uczucie przyjemnego chłodu i komfortu najszybciej i najskuteczniej uzyskamy podczas korzystania z klimatyzacji.
  Niestety ze względu na dosyć wysoki koszt zakupu i montażu klimatyzatora oraz jego ingerencję w najbliższe otoczenie, przed podjęciem takiej decyzji należy jednak przeanalizować dostępne na naszym rynku rozwiązania i wybrać najlepsze dla nas i naszego portfela.
  Klimatyzatory dzielimy głównie na sposób ich mocowania. Jeśli zdecydujemy się na model stały, to konieczny będzie montaż takiego urządzenia na suficie podwieszanym, kanale wentylacyjnym. Można też skorzystać z klimatyzatora typu split – jest to jednostka montowana w pomieszczeniu, która jest połączona z urządzeniem znajdującym się na zewnątrz tego pomieszczenia.
  Zanim wybierzemy klimatyzator musimy wziąć pod uwagę czynniki mające wpływ na jakość jego pracy. Przede wszystkim należy uwzględnić wielkość docelowego pomieszczenia, poziom nasłonecznienia, ilość okien i drzwi. Bardzo ważną kwestią jest również ilość osób przebywająca w tym samym czasie w danym pomieszczeniu, a także bardzo istotne są parametry sprzętu.
  Najważniejsze, aby przed zakupem sprawdzić między innymi: pobór prądu, moc chłodniczą, poziom głośności, a także przepływ powietrza.
  Przed dokonaniem zakupu klimatyzatora warto też przeanalizować wady i zalety takiego rozwiązania, ponieważ często instalacja taka wymaga wprowadzenia pewnych zmian, czy też przeróbek w mieszkaniu, a to nieraz stanowi dodatkowe koszty.
  Posiadanie klimatyzatora pomoże nam zdecydowanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, a także może przynieść dodatkowe korzyści. Dzieje się tak dlatego, że są też takie urządzenia, które są wyposażone w filtry nawilżające, które oczyszczają powietrze. Takie rozwiązanie jest dobre przede wszystkim dla osób, które mają małe dzieci oraz posiadają skłonności alergiczne. Należy pamiętać o tym, że klimatyzatory mają też funkcję grzewczą, która jest przydatna szczególnie w okresie przejściowym, a także zimą. Wobec tego nasza klimatyzacja jest wielofunkcyjna, która może nam służyć przez cały rok.
  Jestem właścicielem firmy Ecotechnik, która od prawie dwudziestu lat zajmuje się klimatyzacją, pompami ciepła, ogrzewaniem podłogowym, więc mam ogromne doświadczenie w tej branży, dlatego mogę służyć pomocą. Jeśli interesuje Ciebie montaż klimatyzatora, czy pompy ciepła, albo chcesz zastosować nowoczesne rozwiązanie ogrzewania podłogowego lub uzyskać fachową poradę w tej dziedzinie, to zapraszam na moją stronę firmą: www.ecotechnik.pl
  Z pewnością znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów, a także dane kontaktowe do mnie.
  Pozdrawiam, Paweł.

 • Łukasz Rakowicz

  0

  W sypialni szczególnie przyda się klimatyzator, ale najlepiej w całym domu. My mamy split z Centrowentu i dopiero z tym urządzeniem jakoś można znieść lato w domu. Jak kolejne lata będą tak samo gorące to nie zazdroszczę tym bez klimy w mieszkaniu :)

 • Marta Kowalska

  0

  Mam klimatyzacje od firmy KlimatPlus i jestem z niej bardzo zadowolona. Można ustawić sobie odpowiednią temperaturę i sprawdza się, szczególnie w upalne dni :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX