Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klimatyzator przenośny. Chłód na kółkach

Roman Klimaszewski

Zaletą przenośnego klimatyzatora jest to, że nie wymaga profesjonalnego montażu. Wystarczy podłączyć go do gniazdka i natychmiast chłodzi pomieszczenie. Niestety, pracuje głośniej niż lodówka.

klimatyzator przenośny, klimatyzacja, salon
Klimatyzator przenośny to szybki sposób na chłód w upalne lato
Fot. PVG POlska
W letnie, gorące dni najprostszym sposobem na przetrwanie upałów w domu jest zastosowanie przenośnego klimatyzatora. Wystarczy go kupić (w supermarkecie, sklepie internetowym lub bezpośrednio u producenta) i ustawić w dowolnym miejscu, w którym chcemy mieć niższą temperaturę. Rezultat chłodzenia odczuwamy natychmiast. Pamiętać warto jednak o tym, aby wydmuchiwane powietrze nie było skierowane bezpośrednio na ludzi. Ponadto klimatyzator wymaga wyprowadzenia na zewnątrz rury lub dodatkowego urządzenia (patrz - Rodzaje klimatyzatorów przenośnych), a przez uchylone okno lub drzwi balkonowe wpada wówczas gorące powietrze zmniejszając efekt chłodzenia.

Głośniejszy od lodówki

Kupując przenośny klimatyzator, trzeba zdawać sobie sprawę, że pracuje dość głośno w porównaniu z innymi urządzeniami elektrycznymi znajdującymi się w domu. Kiedy klimatyzator przenośny jest włączony, "hałasuje" na poziomie 50-65 dB. Klimatyzator split montowany na stałe wytwarza zaledwie 20 dB. Dla porównania - 16 dB to wartość niesłyszalna dla ucha, 20 dB odpowiada pracy wentylatora w komputerze, 40 dB to głośność pracującej lodówki, a 60-90 dB włączonego odkurzacza.

Jak wybrać klimatyzator

Trzeba przede wszystkim wiedzieć, w jakim pomieszczeniu będzie on używany i jakie funkcje poza chłodzeniem powinien mieć.

Dobór mocy

Aby właściwie ją dobrać, należy kierować się:

- wielkością i położeniem pomieszczenia (poddasze, parter czy piwnica);

- ilością ciepła emitowanego przez komputer, lodówkę i oświetlenie;

- liczbą okien, drzwi oraz osób stale przebywających w pomieszczeniu.

Jeśli wybieramy klimatyzator do pomieszczenia bardzo nasłonecznionego, powinien mieć moc o 30% większą od standardowej. Z kolei na poddaszu wartość ta powinna być nawet o 50% wyższa od tej wyliczonej dla parteru - jest to zwykle najcieplejsze miejsce w domu. Ważne jest także umiejscowienie okien połaciowych - te znajdujące się od strony południowej bardziej nagrzeją pomieszczenie, zwłaszcza jeśli nie ma zamontowanych rolet. Producenci często ułatwiają dobór ich mocy, podając, jaką powierzchnię lub kubaturę schłodzi konkretne urządzenie (80-150 W/m2). Pamiętajmy jednak, że są to wartości orientacyjne. Jeśli moc klimatyzatora będzie zbyt mała, urządzenie nie tylko nie ochłodzi dobrze pomieszczenia, ale może też spowodować przegrzanie się sprężarki, powodując jej zniszczenie. Jeśli moc będzie zbyt duża, mogą powstawać przeciągi, a przy okazji odczujemy większy odpływ gotówki z kieszeni - nie tylko przy zakupie urządzenia (im większa moc, tym droższe), ale też podczas eksploatacji.

Rodzaje i sposób podłączenia klimatyzatorówFunkcje klimatyzatora

Przed wyborem trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy klimatyzator ma tylko chłodzić powietrze, czy również je ogrzewać, osuszać bądź jonizować. Warto także dowiedzieć się, jakie filtry są zamontowane w klimatyzatorze i czy można je dokupić. Większość modeli ma filtr siatkowy usuwający z powietrza większe cząstki kurzu oraz filtr z węglem aktywnym, który eliminuje nieprzyjemne zapachy. Droższe modele wyposażane są w elektrostatyczny filtr powietrza (3M) lub HAF - usuwa on z powietrza najdrobniejsze cząsteczki, wywołujące reakcje alergiczne.

Ile za klimatyzator

Do pomieszczeń o powierzchni do 40 m2 wystarczy kupić klimatyzator jednoczęściowy (1), który zwykle ma moc od 2 do 4,5 kW. Takie urządzenie kupić można już za ok. 600 zł.

Do większych pomieszczeń lub domków letniskowych (o powierzchni nawet 100 m2) lepiej kupić urządzenie dwuczęściowe - tzw. przenośny split (2), który ma moc od 2 do 10 kW. Decydując się na taki klimatyzator, trzeba się liczyć z wydatkiem co najmniej 1600 zł.

Koszty eksploatacji. Klimatyzator pobiera znacznie mniej energii elektrycznej, niż wytwarza chłodu - urządzenie o mocy 3,5 kW zużywa średnio 1 kW energii w ciągu godziny. Obliczając, ile zapłacimy za energię, trzeba uwzględnić też to, że we włączonym klimatyzatorze sprężarka pracuje przez mniej więcej połowę czasu. Klimatyzator o mocy 3,5 kW schładzający40-metrowy pokój z 25 do 19°C (w którym są trzy osoby, komputer i telewizor, a okno jest po stronie południowej), zużyje w ciągu dnia ok. 6,6 kW energii. Zapłacimy za nią ok. 3,5 zł dziennie - zakładając, że klimatyzator włączony jest przez mniej więcej 12 godzin. Aby zmniejszyć pobór energii elektrycznej, w niektórych klimatyzatorach stosowana jest inwerterowa (płynna) regulacja wydajności bądź schładzanie silnika sprężarki przez skondensowaną wodę.

Jak dbać o klimatyzator

Aby klimatyzator długo i skutecznie chłodził powietrze, należy dbać o czystość znajdujących się w nim filtrów. Brudne nie wychwycą wszystkich zanieczyszczeń i będą powodowały wydmuchiwanie powietrza o nieprzyjemnym zapachu. Niektóre klimatyzatory mają sygnalizator zabrudzenia filtra, dzięki czemu wiemy, kiedy należy go wyczyścić bądź wymienić. Jeśli urządzenie chłodzące nie ma takiego udogodnienia, stan zabrudzenia filtra warto sprawdzać średnio co dwa tygodnie. Można go czyścić za pomocą odkurzacza lub miękkiej szczotki i letniej wody z płynem do prania.Filtr 3M kupić można za ok. 65 zł. Za komplet filtrów - HEPA, enzymatyczny i z aktywnym węglem - zapłacimy ok. 270 zł.

Bez szkodliwego freonu R22

W produkowanych obecnie klimatyzatorach nie jest już wykorzystywany jako czynnik chłodniczy freon R22. W latach 90. ubiegłego wieku uznano go za współwinowajcę zanikania warstwy ozonowej w atmosferze ziemskiej. Zastąpiły go inne czynniki chłodzące - R407C i R410A. Są to stabilniejsze mieszaniny freonów, przez co prawdopodobieństwo ich rozkładu w atmosferze jest znacznie mniejsze. Czynnik R410A pracuje w wyższych ciśnieniach, a co za tym idzie klimatyzatory, które są nim napełnione, stają się sprawniejsze i wydajniejsze.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Klimatyzator przenośny. Chłód na kółkach