Gruntowa pompa ciepła - obsługa i koszty eksploatacji

Stefan Żuchowski

Zakup gruntowej pompy ciepła najczęściej warto wziąć pod uwagę wtedy, gdy w pobliżu naszego domu nie ma sieci gazu ziemnego, a zależy nam na nowoczesnym i bezobsługowym źródle ciepła.

Standardowym wyposażeniem gruntowych pomp ciepła jest automatyka pogodowa
Standardowym wyposażeniem gruntowych pomp ciepła jest automatyka pogodowa
Fot. Vaillant
Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system grzewczy z pompą ciepła nie wymaga prawie żadnej obsługi. Urządzenia te najczęściej wyposażone są w rozbudowany system sterowania z czujnikiem temperatury zewnętrznej i ewentualnym zdalnym sterowaniem, przeznaczonym do umieszczenia w wybranym pomieszczeniu.

Jakiej wymaga obsługi?

Po zainstalowaniu automatyki wystarczy dostosować pracę pompy ciepła do konkretnej instalacji grzewczej (czytaj: zaprogramować odpowiednią temperaturę zasilania) oraz ustawić oczekiwane przez nas wartości temperatury w ciągu określonych godzin w dzień i w nocy oraz dni tygodnia. Podczas normalnej eksploatacji zmieniamy nastawione parametry dość rzadko - najczęściej jedynie wtedy, gdy na przykład wyjeżdżamy na ferie zimowe.

Ogromną zaletą pompy ciepła jest to, że praktycznie nie wymaga konserwacji. Elementy, które należy okresowo kontrolować, to części instalacji dolnego źródła czy instalacji grzewczej, takie jak filtry, naczynia wzbiorcze itp. W porównaniu z pompą ciepła, kotły gazowe czy olejowe (nie wspominając o urządzeniach na paliwa stałe) wymagają o wiele częstszej, pracochłonnej i kosztownej obsługi.

Jakie są koszty eksploatacji?

Przyjmujemy, że roczne zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzania naszego przykładowego domu z wentylacją naturalną wynosi 15 151 kWh. Natomiast do przygotowania ciepłej wody musimy doprowadzić 2655 kWh energii cieplnej na rok (zakładając, że każdy z domowników zużywa około 35 litrów ciepłej wody o temperaturze 55 st.C).

Ilość zużytej energii elektrycznej podczas działania pompy zależy od jej sprawności. W sezonie grzewczym, kiedy urządzenie pracuje na potrzeby ogrzewania domu, jej współczynnik COP przekracza 4 (przy temperaturze dolnego źródła na poziomie 0 st.C i temperaturze zasilania ogrzewania podłogowego 35 st.C). Natomiast gdy przygotowuje ciepłą wodę, jej sprawność spada do 3 (latem wzrasta do 4).

Zatem na ogrzanie tego domu zostanie pobrane 3788 kWh prądu, a na potrzeby ciepłej wody - 775 kWh (z czego 443 - zimą i 332 kWh - latem).

Przy cenie za 1 kWh energii elektrycznej na poziomie 0,55 zł, oznacza to koszt roczny na poziomie 2509 zł.

Uwaga! Koszty eksploatacyjne możemy jeszcze ograniczyć, jeśli będziemy korzystać w domu z prądu rozliczanego według drugiej taryfy. Ma to związek z tym, że w sezonie grzewczym pompa pracuje najczęściej nocą, czyli wtedy, gdy prąd jest tańszy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Gruntowa pompa ciepła - obsługa i koszty eksploatacji