Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Uszkodzona wanna - jak ją naprawić?

odpowiada Bogusław Zender

Zaletą wanien i brodzików ze stali emaliowanej jest ich bardzo duża odporność na ścieranie oraz działanie środków chemicznych. Niestety, jeśli na urządzenie spadnie ciężki przedmiot, taki jak bateria wannowa, może to spowodować odpryśnięcie warstwy emalii.

wanna, łazienka
Emalia jest odporna na ścieranie i działanie środków chemicznych. Niestety pod wpływem uderzenia, może odpryskiwać
Fot. archiwum czytelnika
Mąż wymieniając baterię niczym nie zabezpieczył dna stalowej wanny. Niestety, podczas montażu armatura upadła do wanny i zrobił się dość duży czarny odprysk (ma co najmniej 5 cm średnicy). Jak to najprościej naprawić samemu? Anna Z., Radom

Duże uszkodzenie wanny

W supermarketach budowlanych oraz sklepach z wyposażeniem instalacyjnym można kupić specjalne zestawy przeznaczone do naprawy większych uszkodzeń emalii. W ich skład, zależnie od producenta, wchodzi na przykład masa szpachlująca, utwardzacz, emalia w spreju oraz szpatułka do nakładania.

Naprawę należy rozpocząć od oczyszczenia uszkodzonego miejsca (zwłaszcza usunięcia luźnych elementów i rdzy), a następnie jego odtłuszczenia i osuszenia. Kolejny krok to wymieszanie masy szpachlowej z utwardzaczem w proporcjach podanych przez producenta. Tak powstałą substancją pokrywamy równomiernie uszkodzone miejsce za pomocą szpatułki, i pozostawiamy na około 30-45 minut, aby stwardniała. Zaszpachlowany w ten sposób ubytek trzeba zeszlifować drobnym papierem ściernym i oczyścić z pyłu.

Teraz już można nanieść ostrożnie kilka cienkich warstw emalii w spreju, z odległości około 25-30 cm. Aby pokrycie było równomierne i nie odróżniało się od pozostałej powierzchni wanny, powinniśmy to robić przez wycięty w kartce otwór o kształcie i wielkości ubytku.

Uwaga! Naprawioną powierzchnię trzeba chronić przed kontaktem z wodą. Dokładny czas podany jest w instrukcji preparatu.

Małe uszkodzenie wanny

Do niewielkich napraw emaliowanej powierzchni wanny i brodzika (ale też kuchenki gazowej czy lodówki) najlepiej użyć emalii zaprawkowej w sztyfcie. Analogicznie jak poprzednio, uszkodzone miejsce powinniśmy oczyścić, odtłuścić i osuszyć. Następnie, za pomocą pędzelka (zazwyczaj jest on sprzedawany w komplecie ze sztyftem), nanosimy preparat na całą powierzchnię rysy lub odprysku. Czas jego schnięcia jest dość krótki - przestaje się kleić przy dotyku po 15 minutach. Jeśli jest potrzebna druga warstwa, należy odczekać co najmniej godzinę. Ważną zaletą preparatu jest to, że nie żółknie pod wpływem światła.



    Więcej o:

Skomentuj:

Uszkodzona wanna - jak ją naprawić?