Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zmiana wanny na natrysk z płaskim brodzikiem

Aneta Demianowicz

Remontuję łazienkę i zamiast zajmującej dużo miejsca prostokątnej wanny chcę zrobić niski brodzik. Zależy mi na tym, żeby był równy z podłogą lub niewiele wystawał ponad jej poziom. Jak to zrobić? Czy spływająca woda nie będzie rozchlapywała się po całym pomieszczeniu podczas kąpieli pod prysznicem? Piotr P., Opoczno

Jakie są możliwości wykonania natrysku w w poziomie podłogi?

Wysokie brodziki prysznicowe są coraz mniej popularne. W łazienkach częściej spotyka się dzisiaj natryski, w których woda spływa dobardzo niskiego brodzika lub bezpośrednio na podłogę. Nie tylko wygląda to estetycznie, ale jest również wygodne, szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Aby móc bezpiecznie odprowadzać wodę z brodzika, należy:

w niskim brodziku (nazywanym "tacą") zamontować niski zestaw odpływowy;

w natrysku bez brodzika zamontować odwodnienie liniowe w podłodze; cała podłoga wyłożona jest wtedy kafelkami, a przed rozlewaniem się wody po łazience chroni odpowiedni spadek podłogi w kierunku odwodnienia.

Jaki wybrać syfon do niskiego brodzika?

Najlepsze są zestawy odpływowe z syfonem wyjmowanym od góry, co ułatwia czyszczenie i udrażnianie brodzika bez konieczności jego demontowania. Zestaw odpływowy musi pasować do średnicy odpływu w brodziku (52lub90 mm). Do niskich przeznaczone są zestawy o wysokości 8 cm. Żeby brodzik mógł znajdować się w poziomie podłogi, jego podłączenie do kanalizacji - wraz z zasyfonowanym odpływem - musi się mieścić w grubości stropu i podkładu podłogowego. Minimalne zagłębienie tych elementów to 10 cm, licząc od powierzchni dna natrysku. Jeśli chcemy zamontować brodzik typu "taca", głębokość tę trzeba zwiększyć dodatkowo o ok. 5 cm. Najwięcej problemów może sprawić jego podłączenie do kanalizacji, gdyż do brodzika nie ma dostępu od spodu. Z tego względu końcowy odcinek rur odpływowych należy wykonać z harmonijkowej rury elastycznej, aby można było ją odchylić podczas montażu syfonu i podłączania brodzika. Warto pamiętać, że źle dobrane wielkość i rodzaj zestawu odpływowego oraz jego nieprawidłowy montaż mogą być przyczyną wydobywania się nieprzyjemnych zapachów z brodzika.

Co zrobić, gdy natrysk jest bez brodzika?

Odprowadzanie wody z natrysku bez brodzika ułatwia system prysznicowych odwodnień liniowych montowany w podłodze. Umieszcza się go bezpośrednio przy drzwiach kabiny lub pod ścianą. Rozwiązanie to wymaga minimalnego spadku w jednym kierunku, dzięki czemu powierzchnia jest w jednej płaszczyźnie. Rynnę montuje się w podłodze na specjalnych nóżkach - w zależności od wysokości syfonu można ją zamontować na różnych głębokościach (nawet 9 cm). Jeszcze do niedawna w natrysku tego rodzaju stosowano odpływy umiejscowione centralnie w kabinie, a posadzka musiała mieć odpowiedni spadek z czterech stron w kierunku odpływu, co było mało komfortowe.
    Więcej o:

Skomentuj:

Zmiana wanny na natrysk z płaskim brodzikiem