Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zmiana wanny na natrysk z płaskim brodzikiem

Aneta Demianowicz

Remontuję łazienkę i zamiast zajmującej dużo miejsca prostokątnej wanny chcę zrobić niski brodzik. Zależy mi na tym, żeby był równy z podłogą lub niewiele wystawał ponad jej poziom. Jak to zrobić? Czy spływająca woda nie będzie rozchlapywała się po całym pomieszczeniu podczas kąpieli pod prysznicem? Piotr P., Opoczno

płaski brodzik
Prysznice z płaskim brodzikiem nie tylko doskonale wyglądają, ale ułatwiają również życie osobom starszym i niepełnosprawnym
Fot. Kaldewei
Jakie są możliwości wykonania natrysku w w poziomie podłogi?

Wysokie brodziki prysznicowe są coraz mniej popularne. W łazienkach częściej spotyka się dzisiaj natryski, w których woda spływa dobardzo niskiego brodzika lub bezpośrednio na podłogę. Nie tylko wygląda to estetycznie, ale jest również wygodne, szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Aby móc bezpiecznie odprowadzać wodę z brodzika, należy:

w niskim brodziku (nazywanym "tacą") zamontować niski zestaw odpływowy;

w natrysku bez brodzika zamontować odwodnienie liniowe w podłodze; cała podłoga wyłożona jest wtedy kafelkami, a przed rozlewaniem się wody po łazience chroni odpowiedni spadek podłogi w kierunku odwodnienia.

Jaki wybrać syfon do niskiego brodzika?

Najlepsze są zestawy odpływowe z syfonem wyjmowanym od góry, co ułatwia czyszczenie i udrażnianie brodzika bez konieczności jego demontowania. Zestaw odpływowy musi pasować do średnicy odpływu w brodziku (52lub90 mm). Do niskich przeznaczone są zestawy o wysokości 8 cm. Żeby brodzik mógł znajdować się w poziomie podłogi, jego podłączenie do kanalizacji - wraz z zasyfonowanym odpływem - musi się mieścić w grubości stropu i podkładu podłogowego. Minimalne zagłębienie tych elementów to 10 cm, licząc od powierzchni dna natrysku. Jeśli chcemy zamontować brodzik typu "taca", głębokość tę trzeba zwiększyć dodatkowo o ok. 5 cm. Najwięcej problemów może sprawić jego podłączenie do kanalizacji, gdyż do brodzika nie ma dostępu od spodu. Z tego względu końcowy odcinek rur odpływowych należy wykonać z harmonijkowej rury elastycznej, aby można było ją odchylić podczas montażu syfonu i podłączania brodzika. Warto pamiętać, że źle dobrane wielkość i rodzaj zestawu odpływowego oraz jego nieprawidłowy montaż mogą być przyczyną wydobywania się nieprzyjemnych zapachów z brodzika.

Co zrobić, gdy natrysk jest bez brodzika?

Odprowadzanie wody z natrysku bez brodzika ułatwia system prysznicowych odwodnień liniowych montowany w podłodze. Umieszcza się go bezpośrednio przy drzwiach kabiny lub pod ścianą. Rozwiązanie to wymaga minimalnego spadku w jednym kierunku, dzięki czemu powierzchnia jest w jednej płaszczyźnie. Rynnę montuje się w podłodze na specjalnych nóżkach - w zależności od wysokości syfonu można ją zamontować na różnych głębokościach (nawet 9 cm). Jeszcze do niedawna w natrysku tego rodzaju stosowano odpływy umiejscowione centralnie w kabinie, a posadzka musiała mieć odpowiedni spadek z czterech stron w kierunku odpływu, co było mało komfortowe.

Zobacz galerię zdjęć >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Zmiana wanny na natrysk z płaskim brodzikiem