Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kilka kroków do idealnego trawnika

Martyna Trębacz

Piękny, gęsty, zielony trawnik to marzenie wielu z nas. Trudno się temu dziwić, w końcu zadbany trawnik to idealne miejsce zarówno na zabawę jak i upragniony odpoczynek. Co więc zrobić, by móc cieszyć się soczyście zieloną trawą w ogrodzie? Jak pielęgnować trawnik? Kiedy i w jaki sposób kosić trawę, by osiągnąć wymarzony efekt? Zanim więc przystąpimy do prac w ogrodzie, warto dowiedzieć się, jakich zasad przestrzegać, by ustrzec się niepotrzebnych błędów. Przygotowaliśmy dla was mały poradnik!

Prace w ogrodzie - kiedy zakładać trawnik? Jaką trawę wybrać?

Prace w ogrodzie - kiedy zakładać trawnik? Jaką trawę wybrać?Fot. CC0 Public Domain, castorama, kolaż ładnydom

Już sam moment zakładania trawnika ma kluczowe znaczenie dla końcowego efektu. Najlepszą porą do rozpoczęcia prac jest kwiecień, maj lub wrzesień. Dlaczego? Nocne przymrozki i upały nie są właściwym czasem - nasiona trawy potrzebują odpowiedniej temperatury oraz wilgotności. Trawniki z mieszanki uniwersalnej dobrze znoszą deptanie, półcień i słońce. Są one idealne na działki rekreacyjne. Mieszanki dywanowe będą idealne do ozdobnych trawników - są wymagające i nie lubią cienia. Bardzo wytrzymałe są mieszanki sportowe - jednak aby trawa rosła idealnie, potrzebna będzie fachowa pielęgnacja. Tuż po wysiewie nasion, kiedy pojawią się młode źdźbła, można przystępować do dalszych prac, które spowodują lepsze ukorzenienie się trawy i jej wzrost. Do najważniejszych czynności, które należy wykonać, jest podlewanie, nawożenie, mulczowanie, aeracja, wertykulacja oraz koszenie.

Czym kosić trawę, czyli sprzęty do zadań specjalnych

Czym kosić trawęFot. CC0 Public Domain, castorama, kolaż ładnydom

Nie ulega wątpliwości, że koszenie trawy jest kluczowe dla ogólnego wyglądu i jakości trawnika. Ważne, by czynność tą powtarzać wielokrotnie w czasie jednego sezonu, po to by nie dopuścić do jego przerośnięcia lub zakwitnięcia. Istnieją proste zasady, którymi należy się kierować kosząc trawę. Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór odpowiedniego sprzętu. Na rynku dostępne są zarówno kosiarki elektryczne jak i spalinowe. Decyzję co do wyboru konkretnej kosiarki powinno się uzależnić od wielkości trawnika. Kosiarka elektryczna idealnie sprawdzi się do koszenia trawników o małej powierzchni, nie przekraczającej wielkości 500 m2. Kosiarka spalinowa będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku dużych trawników, których powierzchnia sięga nawet 2000m2. Niezwykle przydatnymi narzędziami ogrodowymi są także nożyce i podkaszarka do trawy, dzięki którym można przyciąć trawę w nawet trudno dostępnych miejscach.

Kiedy kosić trawę? Czas ma znaczenie!

Kilka kroków do idealnego trawnikaFot. CC0 Public Domain, castorama, kolaż ładnydom

Nowo założony trawnik należy skosić, gdy źdźbła trawy osiągną wysokość ok. 10 cm. W nowym sezonie pierwsze koszenie powinno nastąpić pod koniec marca, chyba, że warunki atmosferyczne temu nie sprzyjają. W czasie ciepłych i wilgotnych dni trawa rośnie zdecydowanie szybciej, dlatego też należy ją kosić średnio co 7-10 dni. Warto też pamiętać, że najlepszą porą na koszenie jest poranek lub późne popołudnie. Co ważne, nie należy kosić mokrej trawy - nie powinno się skracać trawnika tuż po opadach deszczu. W ten sposób unikniemy przyklejania się trawy do tnących elementów, a co za tym idzie ostrza kosiarki nie będą się tępić.

Technika koszenia trawy

Technika koszenia trawyFot. CC0 Public Domain, castorama, kolaż ładnydom

Nie mniej ważne od pielęgnacji trawnika jest obranie odpowiedniej techniki koszenia. Najlepszym pomysłem jest rozpoczęcie koszenia od krawędzi murawy, tak by następnie kierować się ruchem jednostajnym do jej przeciwległego brzegu. Należy przy tym starać się unikać zbędnych manewrów, także wtedy kiedy mamy ograniczony dostęp do niektórych części trawnika. W takim przypadku lepiej korzystać z nożyc lub podkaszarki, które zdecydowanie lepiej sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach.

Istnieją dwa sposoby koszenia trawy - równolegle oraz w kwadrat. Pierwsza metoda polega na koszeniu jednego pasa, a następnie najeżdżania na kolejny, równoległy do niego. Druga metoda to nic innego jak koszenie na planie kwadratu, stopniowo kierując się ku środkowi trawnika. Kiedy już trawa zostanie skoszona, warto pamiętać by nie wyrzucać jej do worków na odpady zielone. Skoszona trawa może posłużyć nam jako nawóz do trawnika, lub też pomóc w zabezpieczeniu najbardziej wrażliwych gatunków roślin przed mrozem. Z pozoru, koszenie trawy może się wydawać banalnym zadaniem, jednak łatwo o błędy, które niekorzystnie wpłyną na efekt końcowy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kilka kroków do idealnego trawnika