Światło w domu
Oświetlenie w domu jest nie tylko niezbędnym elementem wykończenia, lecz także wpływa na nasz komfort, a nawet zdrowie. Warto zastanowić się nad jego rozmieszczeniem i doborem, barwą światła czy natężeniem.
Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie?
Dzięki zróżnicowanemu i dobrze dobranemu oświetleniu nasz dom będzie nie tylko piękny i przytulny, lecz także funkcjonalny. Przy wyborze oświetlenia należy uwzględnić całkowitą jasność pomieszczeń lub oświetlanych powierzchni. Wystarczająco jasne oświetlenie sufitowe lub światło słoneczne dobrze zastępuje oświetlenie orientacyjne w ciągu dnia, ale wieczorami czy w porze jesienno-zimowej jest przyjemniej, jeśli zamiast włączania oświetlenia sufitowego można korzystać ze światła dekoracyjnego w niektórych meblach – zwłaszcza w salonie i sypialni.
Zwróćmy też uwagę na temperaturę barwową światła. Ciepła barwa dobrze sprawdzi się w przypadku salonu, gdy chcemy w nim odpocząć. Z kolei chłodna, biała barwa jest odpowiednia do domowego biura i innych pomieszczeń, w których pracujemy. Białe światło w garderobie nie będzie z kolei przekłamywało kolorów ubrań.
Oświetlony salon
W tym wnętrzu, oprócz oświetlenia sufitowego, sprawdzi się też oświetlenie liniowe czy punktowe. To pierwsze, w formie profili wpuszczanych w meble lub jako taśmy LED, można zastosować przy szafce na telewizor
– delikatnie rozproszone stworzy przyjemną atmosferę. Oświetlenie zastosowane we wnętrzach półek czy kredensów pozwoli wyeksponować ulubione przedmioty, nada też charakter domowej bibliotece. Pasować będą tu zarówno taśmy LED, jak i światła punktowe, które dają najmniejszy kąt świecenia, uwypuklając w ten sposób obiekty. Światło pozwala podzielić pomieszczenie na strefy, co dobrze sprawdzi się np. w przypadku salonów połączonych z aneksami kuchennymi.
Nastrojowa sypialnia
Sypialnia to przestrzeń relaksu i odpoczynku. To tu wypoczywamy i ładujemy baterie. Światło może zostać wykorzystane do stworzenia nastroju sprzyjającemu regeneracji. Chcąc zapewnić przytulną atmosferę, warto sięgnąć po oprawy wpuszczane w płyty meblowe. Można tu zastosować także lampki na elastycznych wysięgnikach, pozwalające na wygodne czytanie książek w ulubionej pozycji. Nastrojowy efekt da też światło punktowe zamontowane w zagłówku łóżka bądź pod szafkami czy półką wiszącą nad łóżkiem. Możemy też podświetlić łóżko od spodu przy użyciu taśmy LED, dzięki czemu uzyskamy efekt lewitującego mebla. Jeśli umieścimy światło nad zasłoną, dodamy pomieszczeniu klimatu, a dodatkowo podkreślimy drapowanie materiału oraz jego kolor.
W kuchni liczy się praktyczność
W projekcie oświetlenia przestrzeni kuchennej mogą mieć zastosowanie wszystkie rodzaje światła. W zabudowę warto wpuścić oświetlenie liniowe, które zapewni równomierny rozkład i rozproszenie światła. Sprawdzi się ono w miejscach przygotowywania posiłków — najlepiej zamontować je pod szafkami wiszącymi nad blatami roboczymi. Podobne rozwiązanie można zastosować w strefie gotowania oraz zmywania, co ułatwi proces przygotowywania posiłków. Taśmy liniowe LED można zastosować także na cokołach meblowych, aby doświetlić wnętrze od dołu, jeśli nie korzystamy z oświetlenia sufitowego lub chcemy wpłynąć na estetykę pomieszczenia. To oświetlenie nastrojowe, które podkreśla kontury i ułatwia orientację w przestrzeni. Zarówno taśmami LED, jak i oprawami punktowymi możemy doświetlić wnętrza szafek i szuflad, aby ułatwić sięganie po potrzebne rzeczy. W jadalni natomiast dobrze jest uzupełnić bezpośrednie, jednolite światło w postaci lampy zawieszonej nad stołem o doświetlenie na sufitach i ścianach, a także w przeszklonych witrynach.
Zróżnicowane oświetlenie w łazience
Zróżnicowane oświetlenie w tym pomieszczeniu ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. Można nieco poszaleć z poszczególnymi strefami, natomiast nie zapominajmy, aby wybrane oprawy miały odpowiednią klasę szczelności i stopnień ochrony oprawy przed wilgocią – od IP44 wzwyż. W okolicy lustra czy toaletki, gdzie potrzebujemy mocniejszego światła choćby do wykonania makijażu czy pielęgnacji, najlepiej sprawdzi się liniowe oświetlenie ledowe, które możemy umieścić np. przy umywalce, na suficie, przy lustrze lub nawet wokół niego. Do uzyskania przyjemnej, intymnej atmosfery we wnętrzu warto zastosować punktowe reflektory o regulowanej intensywności. Warto wiedzieć, że połączenie światła ogólnego i akcentującego zmienia postrzeganie przestrzeni. Przykładowo zastosowanie taśm LED pod szafkami sprawi, że meble nabiorą lekkości, a umieszczenie ich obok lustra pozwoli nam w bardziej komfortowy sposób wykonywać codzienne zabiegi
Barwy światła
Światło prawidłowo oddające barwy we wnętrzu zapewnia wyższy komfort jego użytkownikom i atrakcyjny wygląd pomieszczenia. Ciepłe światło tworzy relaksujący nastrój, natomiast zbyt zimne i jasne odbiera nam poczucie komfortu. Oświetlenie ogólne powinna charakteryzować niska temperatura barwowa, oświetlenie do pracy – znacznie wyższa, tym samym chłodniejsza, co ułatwia koncentrację i pobudza umysł do działania. Temperaturę barw światła wyraża się w Kelwinach. Im wyższa temperatura – tym bielsze światło. Przyjmuje się, że światło ciepłe to takie, którego temperatura nie przekracza 3000 K, co sprzyja odpoczynkowi i daje wrażenie przytulnego wnętrza, a to jest zalecane w sypialniach i salonach. Powyżej tej temperatury barwy, aż do 5300 K, jest to światło neutralne, jednocześnie dość chłodne, przez co chętnie wykorzystuje się je w biurach. Jeszcze wyższa temperatura barwowa – czyli powyżej 5300 K – to barwy zdecydowanie zimne, o poświacie wpadającej w niebieski odcień. Co ciekawe, to barwa światła najbardziej zbliżona do naturalnej barwy intensywnego światła słonecznego.
- Więcej o: