Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domowa świątynia prywatności

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Dorota Karpińska, Szymon Zgorzelski Zdjęcia: Jakub Pajewski, Aleksander Rutkowski, Łukasz Zandecki, IKEA

Często się zdarza, że czas spędzany wieczorem w łazience to jedyne chwile w ciągu dnia przeznaczone na relaks. Warto więc spędzić je we wnętrzu nie tylko funkcjonalnym, ale również ładnym i nastrojowym.

Luksusowy pokój kąpielowy

Taka łazienka nie tylko zapewnia warunki do codziennej dbałości o higienę. Powinna być również tak zaprojektowana i urządzona, by mogła pełnić funkcję domowego spa, czyli miejsca, w którym pielęgnujemy zdrowie i urodę i gdzie chętnie odpoczywamy. Z tego względu musi to być pomieszczenie na tyle duże, by swobodnie zmieściły się w nim urządzenia sanitarne

z dużą wanną i kabiną prysznicową, niezbędne meble (m.in. szafka na kosmetyki i ręczniki), a także sprzęty spotykane raczej w salonach i sypialniach niż w łazienkach: fotel, wygodne krzesło, leżanka. Typowo łazienkowe materiały wykończeniowe, np. płytki ceramiczne, warto ograniczyć do minimum - położyć je tylko w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć.

Wygoda dla całej rodziny

W łazience, która służy całej rodzinie, należy w sposób szczególnie przemyślany rozwiązać problem przechowywania. Każdy domownik powinien mieć miejsce, gdzie mógłby trzymać swoje kosmetyki. Jeśli wielkość pomieszczenia nie pozwala na zbudowanie pojemnych szaf, rozwiązaniem mogą być szafki i półki zawieszone na ścianach tak, by nie przeszkadzały w korzystaniu z urządzeń sanitarnych. Warto też pomyśleć o zainstalowaniu dwóch umywalek - przydają się zwłaszcza rano, gdy wszyscy jednocześnie przygotowują się do wyjścia.

Mała, ale funkcjonalna

Nie jest łatwo zmieścić na niewielkiej powierzchni wannę, umywalkę, sedes, kabinę prysznicową, pralkę oraz potrzebne meble. Dlatego mała łazienka wymaga bardzo dokładnego projektu. Jeśli nie uda się wygospodarować miejsca na wszystkie sprzęty, trzeba przemyśleć, z czego możemy zrezygnować. Na przykład zamiast dwóch urządzeń - wanny i kabiny prysznicowej - zainstalujmy tylko wannę, a na niej zamontujmy parawan nawannowy. Odzyskaną przestrzeń można wtedy przeznaczyć na schowek z pralką i półkami. Warto też tak zaaranżować wnętrze, by wydawało się większe. Takie wrażenie sprawia jasna kolorystyka oraz lustra i wszystkie inne powierzchnie odbijające światło.

To nieprawda, że...

* W niewielkiej łazience, w której musi się znaleźć miejsce na wszystkie niezbędne w tym pomieszczeniu urządzenia (również pralkę), trudno nadać estetyczny wygląd. Nadanie estetycznego wyglądu małej i zastawionej sporymi sprzętami łazience to zadanie trudne, ale nie niewykonalne. Najlepszym na to sposobem jest zaprowadzenie niemal sterylnego ładu i pochowanie wszystkiego, co mogłoby ten ład zaburzać. Ważne też jest wykończenie wnętrza. Mocne kolory i wyraziste motywy dekoracyjne będą wprowadzać niepokój i przytłoczą pomieszczenie. Lepiej więc użyć jednolitej jasnej kolorystyki oraz ograniczyć do minimum wzory.

* W małej łazience trudno zapanować nad drobiazgami. W łazience, co oczywiste, przechowuje się mnóstwo pudełeczek i flakoników z kosmetykami, zapas mydeł, szamponów, proszków do prania itd. Żeby te drobiazgi nie powodowały bałaganu, należy je odpowiednio przechowywać. Służą do tego specjalne wkłady oraz pojemniki do szuflad i na półki. Kilka estetycznych bibelotów może stać na widoku, zwłaszcza jeśli są dopasowane do wystroju wnętrza.

* Płytki ceramiczne to najlepszy materiał do wykończenia ścian w łazience. Rzeczywiście, są ładne i bardzo trwałe, łatwo też utrzymać je w czystości. Jednak to materiał zimny i sterylny. Jeśli więc chcemy uzyskać w łazience sprzyjający relaksowi przytulny klimat, w miejscach mniej narażonych na kontakt z wodą można wyłożyć ściany drewnem albo pomalować je specjalną farbą odporną na działanie wilgoci. Wtedy pomieszczenie znacznie bardziej będzie przypominało pokój.

    Więcej o:

Skomentuj:

Domowa świątynia prywatności