Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kino domowe, a nawet więcej

(red.)

Na kino domowe najlepiej przeznaczyć osobny pokój z odpowiednio wyciszonymi ścianami, ale równie dobrze można je ustawić w salonie lub gabinecie. Podstawowymi elementami systemu kina domowego, oprócz monitora są: głośniki, subwoofer (głośnik superniskotonowy), amplituner, odtwarzacz DVD/CD. Kino domowe warto uzupełnić rozwijanym ekranem i projektorem, który zależnie od rodzaju umieszcza się pod sufitem, na stoliku, w sąsiednim pomieszczeniu za ścianą (jak w kinie) lub za ekranem - tak, by rzucał obraz na jego tylną powierzchnię. Kino z projektorem zapewnia wspaniałe wrażenia, ale wymaga zaciemnionego pomieszczenia.

Najczęściej stosowane systemy kina domowego

1. Najpopularniejszy - z pięcioma głośnikami. Oprócz urządzeń kina domowego zawiera pięć głośników (prawy, lewy, centralny i dwa tylne umieszczane na ścianach bocznych lub tylnych albo w suficie - za linią sofy) oraz subwoofer umieszczany w dowolnym miejscu pokoju.

2. Rozbudowany - z siedmioma głośnikami. Polecany do większych pomieszczeń, w których miejsca do siedzenia mają być ustawione w dwóch rzędach, lub w którym widzowie będą zasiadać na szerokiej sofie, albo gdy jest ona zakrzywiona. System ten zawiera o dwa głośniki więcej niż system 1. Umieszcza się je symetrycznie na tylnej ścianie,za miejscami do siedzenia.

3. Uproszczony - z dwoma głośnikami. Zawiera tylko głośniki przednie i subwoofer. Każdy z głośników rozdziela dźwięk w dwa miejsca - do przodu i na boki, a część sygnałów odbija się od ścian bocznych i tylnych, dając dźwięk dookolny.

Uwaga! Oprócz systemów przewodowych są też dostępne zestawy z głośnikami bezprzewodowymi, do których sygnał dociera drogą radiową. Proste zestawy kina domowego to wydatek kilku tysięcy złotych. Jeśli są bardziej rozbudowane i zaawansowane technicznie, ich cena wzrasta.

Planując instalację kina domowego umożliwiającą oglądanie telewizji i filmów nagranych na płytach, słuchanie radia oraz odtwarzanie muzyki, warto pomyśleć o instalacji o nazwie multiroom, która umożliwi niezależne i jednoczesne słuchanie muzyki lub oglądanie telewizji w wielu pomieszczeniach - ze źródeł muzyki i obrazu umieszczonych zwykle w jednym miejscu domu. Dzięki takiej instalacji każdy z domowników może w dowolnym pomieszczeniu słuchać muzyki lub oglądać telewizję z wybranych przez siebie źródeł rozstawionych w jednym miejscu domu. Może je włączać i wyłączać, ustawiać głośność, zmieniać stacje radiowe lub telewizyjne, wybierać utwory z płyt CD bez konieczności podchodzenia do danego urządzenia. Wystarczy, że w pomieszczeniu, w którym przebywa, wybierze na panelu sterowania źródło i nastawi je według własnych potrzeb. Źródłem instalacji multiroom może być zestaw kina domowego i wszystkie podłączone do niego urządzenia do odtwarzania muzyki i filmów.

Koszt instalacji zależy od liczby oraz rodzaju źródeł dźwięku i obrazu a także od liczby stref, w których będzie można słuchać muzyki czy oglądać telewizję.

Instalacja multiroom - polecana wszystkim, którzy cenią nowinki techniczne - wymaga dokładnego projektu. Warto ją rozważyć odpowiednio wcześnie. Nawet gdy nie stać nas od razu na wszystkie udogodnienia, najlepiej jest ułożyć w budującym się domu odpowiednie okablowanie - wtedy bowiem koszty będą stanowić ułamek procenta wydatków na budowę. Układanie okablowania w wykończonym budynku wiąże się z rujnacją wnętrz i znacznym wzrostem kosztów. A czasami jest wręcz niemożliwe. Zaprojektowaniem instalacji musi się zająć fachowiec - specjalista od instalacji antenowych i audiowizualnych. Jemu też najlepiej zlecić wykonanie całej instalacji i podłączenie urządzeń. Tylko wtedy nie będziemy mieli kłopotów z ustaleniem odpowiedzialności za ewentualne usterki lub niewłaściwe działanie instalacji. (red.)

    Więcej o:

Skomentuj:

Kino domowe, a nawet więcej